Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pomysły na aranżację przedpokoju

18 sierpnia 2016 0

Wszyscy – meblując swój dom – skupiają się przeważnie na pokojach, kuchni i łazience. Tymczasem jest jeszcze miejsce, które znajduje się w każdym mieszkaniu, które w dodatku zwykle bywa gorzej zaaranżowane, a które również odgrywa niezwykle istotną rolę. Tym miejscem jest przedpokój! Rzecz polega na tym, że czy to w domach, czy mieszkaniach w bloku, przedpokój jest pomieszczeniem, które jako pierwszy widzi osoba nas odwiedzająca. Gość zapoznaje się z przedpokojem, a dopiero potem z resztą domu. Także przedpokój więc – choć tak rzadko przywiązujemy do niego wagę – powinien być odpowiednio umeblowany. W jaki sposób to zrobić, by stworzyć coś uniwersalnego, a jednocześnie zgodnego ze współczesnymi trendami?

Dopasowany lub oryginalny Już na wstępie musisz odpowiedzieć sobie na niezwykle zasadnicze pytanie – czy chcesz, by Twój przedpokój pozostawał w zgodzie ze wszystkimi innymi pomieszczeniami, czy też ma się od nich wyraźnie odróżniać? Tworzenie całego mieszkania jedynie w jednym stylu nie jest wcale regułą i nie wszyscy się na to decydują – może być i tak, że każde pomieszczenie jest zaaranżowane w zupełnie innym stylu, jakby każdy pokój opowiadał swoją historię. Takie mieszkania również są interesujące i pamiętajmy, że remont któregoś pokoju nie będzie pociągał za sobą konieczności zastosowania zmian w całym domu. Jednolity styl najczęściej bardzo szybko się człowiekowi nudzi, zatem mimo wszystko warto, by każde pomieszczenie raczej się od siebie odróżniało.

Możemy ewentualnie opracować jakiś motyw przewodni, który będzie się powtarzał we wszystkich pomieszczeniach w całym domu, mimo różnicy w stylach – może to być na przykład kolor czerwony jako dodatek na jednej ze ścian, albo doniczka z wrzosem w każdym pokoju. Jeśli obmyśliliśmy podobną strategię, pamiętajmy, że przedpokój również musi ją w sobie posiadać – a zatem podobna doniczka, kolor czy jakiś inny element musi być umieszczony i w nim. Minimalizm czy mnóstwo ozdób? Współcześnie za najpopularniejszy styl uchodzi ten skandynawski, stojący w opozycji do stylu angielskiego, który również ma wielu zwolenników. Styl skandynawski stawia na minimalizm, jasne kolory, nawiązania do natury (a zatem użyte tworzywo to przede wszystkim drewno), prostotę brył i wykończeń.

Styl angielski jest zaś niezwykle ozdobny, a prócz samych mebli, do pomieszczeń wprowadza także wielką ilość ozdób – jak figurki, zdjęcia, obrazy i tak dalej. Przerobienie przedpokoju na styl skandynawski jest tak naprawdę bajecznie proste – wystarczy tylko pomalować ściany na jasny odcień niebieskiego lub pozostawić je białe. Na biało można nawet pomalować boazerię, jeśli ją mamy – nie musimy jej zdzierać, bo mimo że jest niemodna, świetnie oddaje ducha Skandynawii. Na podłogę kładziemy tkany chodniczek, dodajemy do tego prostą szafeczkę na buty, wieszak na ubrania i lustro w drewnianej ramie – i gotowe!

Styl angielski wymaga od nas o wiele więcej wysiłku, ale wart jest tego zapału. Ozdobna rama na dużym lustrze, mnóstwo fotografii na ścianie, wzorzysty, jasny chodniczek i mnóstwo bibelotów na szafeczce przykrytej tkanym obrusikiem – oczywiście, jeśli komuś odpowiada taka stylizacja. Tradycyjnie czy nowocześnie? Bardzo modne jest w ostatnim czasie nawiązanie do tradycyjnych, ludowych motywów – przede wszystkim do stylu łowickiego. Jeśli ktoś lubi historię i ceni polską kulturę – również tą regionalną – powinien zastanowić się nad aranżacją przedpokoju właśnie w tym niezwykłym stylu. Nadanie miejscu łowickiego charakteru jest raczej proste – wystarczy pozostawić na ścianach biały kolor, który przypomina nieco bielone wapnem ściany łowickich chat.

Na korytarzu wieszamy też lustro, w prostej i masywnej, drewnianej ramie i tego samego rodzaju drewna używamy do wykonania wieszaka na płaszcze oraz inne okrycia. Możemy również pokusić się o wykonanie lub zakup szafek z łowickimi, kolorowymi zdobieniami. Zupełnie inny styl wnętrza zapewni nam pop-art. Dzięki aranżacji wnętrza w tym stylu będzie ono wyraziste i odważne – będzie dodawało energii co rano przed wyjściem do pracy i orzeźwiało nas po powrocie do domu. Pop-art we wnętrzu zapewnimy sobie soczystymi kolorami ścian oraz mebli i oryginalnymi naklejkami, nawiązującymi do komiksów, którymi okleić możemy meble lub nawet jedną ze ścian!