Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zmiękczacz wody do mieszkań - Jak zmiękczyć wodę w bloku?

10 sierpnia 2021 0

​Wysoki poziom twardości wody to nie tylko problem domów jednorodzinnych. Może być również problemem w blokach mieszkalnych. Osadzający się na armaturze osad może utrudniać jej usuwanie. Mieszkańcy szukają teraz sposobu na zmiękczenie wody.

Dlaczego filtr narurowy nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem?

W takich przypadkach zaleca się stosowanie filtrów narurowych ze złożem zmiękczającym wodę. Choć pomysł ten może wydawać się rozsądny, nie zawsze jest praktyczny. Dzieje się tak dlatego, że taki filtr może pomieścić do 2 litrów żywicy jonowymiennej. Jest to niewielka ilość, biorąc pod uwagę liczne zastosowania wody. Woda potrzebna do spłukiwania toalety może pochłonąć nawet 10 litrów. Wiemy również, że żywica jonowymienna powinna być poddawana czasowej regeneracji. Nie jest to możliwe w przypadku filtrów narurowych. Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie takiego urządzenia, to musimy liczyć się z krótkotrwałymi efektami, a także z częstą wymianą wkładów, która może być bardzo kosztowna. 

Zmiękczacz wody na ratunek

Nie jest możliwe zainstalowanie zmiękczaczy wody we wszystkich mieszkaniach. Zależy to od układu mieszkania i dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że wielkość mieszkania nie musi przekładać się na komfort użytkowania. Można zainstalować zmiękczacz wody do ujęcia zimnej wody, jeśli mamy ciepłą i zimną wodę, a warunki są sprzyjające. Pozwoli Ci to uzyskać miękką wodę do zmywarki, pralki czy toalety. Zmniejszy to również twardość wody, która płynie z kranu. Zaleca się, aby łazienka i kuchnia miały wspólne źródło wody.

Czytaj również: Plastik w wodzie pitnej? Jest na to sposób: Dystrybutor bezbutlowy – dlaczego warto?

woda

A co z problemem ciepłej wody?

Zmiękczacz wody może być zainstalowany tylko na zimnej wodzie. Gorąca woda zachowa swoją pierwotną twardość, ale nie jest konieczne jej zmiękczanie. Woda, która przepływa przez kran lub baterię prysznicową będzie mieszana. Zimna miękka woda będzie mieszać się z gorącą twardą wodą. To powoduje częściową twardość wody. Najprawdopodobniej możemy zmniejszyć całkowitą twardość wody do punktu, w którym nie ma osadu lub jest go bardzo mało. W tym przypadku woda jest tym twardsza, im bardziej jest gorąca. Często zdarza się, że kąpiemy się w bardzo ciepłej wodzie. Można jednak po niej spłukać kabinę zimną, miękką wodą. Zmniejszy to ilość tworzących się osadów.

Zmiękczacz wody w mieszkaniach

Planowanie zmiękczacza wody najlepiej przeprowadzić na etapie projektowania pomieszczeń i innych przestrzeni. Jest to najlepszy moment na zaplanowanie lokalizacji dla zmiękczacza wody. Będzie on potrzebował dostępu do zimnej wody, prądu i kanalizacji. Jeśli mieszkania znajdują się na parterze z dostępem do ogrodu jest to szczególnie ważne, ponieważ zmiękczacz wody musi być zainstalowany za odgałęzieniem wody do domu i ogrodu. Do podlewania roślin i trawy najlepsza jest woda surowa. Woda po zmiękczaniu zawiera sód, który nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin. Jest jeszcze jeden sposób na radzenie sobie z twardą wodą. Można zrezygnować z pobierania ciepłej wody z wodociągów, a zamiast tego wykorzystać zimną wodę do jej podgrzania i zmiękczenia. W tym przypadku wymagany jest jednak kocioł grzewczy. Musimy też dysponować nieco większą przestrzenią, aby zainstalować oba urządzenia.

Co jeśli zmiękczacz wody nie jest możliwy do zainstalowania?

Odwrócona osmoza jest alternatywą dla zmiękczacza wody. Nie zapewni ona wody do wszystkich mieszkań, ale jest filtrem podzlewozmywakowym, który oczyści wodę w określonych miejscach. Systemy odwróconej osmozy nie zakamieniają czajnika i zapewniają lepszy smak i aromat zup, potraw i herbat przyrządzanych na przefiltrowanej wodzie. Sercem systemów odwróconej osmozy jest membrana osmotyczna. Doskonale sprawdza się ona w usuwaniu twardości wody. Po filtracji woda jest zmiękczona, a po obróbce termicznej nie pozostaje osad.