Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rodzaje urządzeń sieciowych

1 czerwca 2017 0

Switche PoE wykorzystuje się przy budowie systemów CCTV IP. Ich głównym zadaniem jest wysyłanie i odbieranie danych między urządzeniami sieciowymi. Transmisja bezprzewodowa jest zwykle wykorzystywana w miejscach, gdzie nie można zamontować okablowania lub jest to zbyt droga inwestycja. Popularne są też mediakonwertery, które przesyłają transmisję za pomocą włókien światłowodowych.

Switche PoE – przemysłowy monitoring ruchu użytkowników

Switch PoE (Power over Ethernet) jest urządzeniem zapewniającym ciągłą transmisję danych. To podstawowy element sieci komputerowej, którą wykorzystuje się do budowy systemów CCTV IP. Jest to system bezpieczeństwa, który obecnie wykorzystuje się najczęściej w monitoringu przemysłowym w oparciu o rejestratory cyfrowe typu DVR (Digital Video Recorder). Głównym zadaniem switchy PoE jest wysyłanie i odbiór strumieni danych pomiędzy wybranymi urządzeniami w sieci. Na rynku są dostępne sprzęty 4, 8, 24 i 48 portowe. Dzięki nim można monitorować ruch użytkowników, a w przypadku problemów z łącznością niezwykle łatwo diagnozuje się usterkę.

Transmisja bezprzewodowa – monitoring bezprzewodowy w trudno dostępnych miejscach

Transmisja bezprzewodowa jest rodzajem systemu telewizji dozorowanej. Stosuje się ją, gdy klient nie może poprowadzić kabli lub inwestycja okablowania jest zbyt kosztowna. Często używa się je w obiektach zabytkowych. W miejscu, gdzie występuje dużo urządzeń radiowych, stosuje się transmisję bezprzewodową o częstotliwości 5,8 GHz. Plusem transmisji bezprzewodowej jest łatwa i szybka instalacja. Ten rodzaj akcesoriów sieciowych nie wymaga komputera do zmiany ustawień oraz uruchamiania sprzętu, więc jest w znacznym stopniu samowystarczalny. Najlepsze urządzenia transmisji bezprzewodowej umożliwiają uruchomienie wybranego kanału monitoringu w transmisji HD oraz 4K.

Mediakonwertery – transmisja za pomocą łączy światłowodowych

Łącze światłowodowe jest podstawą w transmisji monitoringu w wielkich instalacjach CCTV IP. Jest to również urządzenie pracujące na standardzie Ethernet, które można konfigurować ze względu na:

  • rodzaj złącza (SC, ST, FC),
  • rodzaj włókna światłowodowego (SM, MM),
  • ilość maksymalnej odległości transmisji po włóknie (nawet do 120 km),
  • szybkości połączenia (Fast Ethernet – 100 Mb/s, Gigabit Ethernet – 1 Gb/s),

Transmisja światłowodowa występuje w ofercie z 14 lub 16 portami, w których można podłączyć konwertery w postaci karty.

Materiał zewnętrzny