Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kotły klasy 5

4 kwietnia 2018 0

Jednym z najważniejszych elementów systemu centralnego ogrzewania jest kocioł. Na rynku dostępne są nowoczesne modele, które mogą pochwalić się bardzo dobrą wydajnością. Należą do nich kotły klasy 5. W zależności od naszych potrzeb, wybrać możemy także inne rozwiązania. Jakie?

Jaki kocioł co?

Jaki kocioł co wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów centralnego ogrzewania. Wybierając ten właściwy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, w tym przede wszystkim rodzaj paliwa. Wówczas do wyboru mamy:

  • kotły gazowe – występują w dwóch wariantach – na gaz ziemny i gaz płynny. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w domach z instalacją gazową. Pozwala bowiem ograniczyć koszty ogrzewania.
  • kotły olejowe – w porównaniu z kotłami gazowymi są droższe i wymagają częstszej konserwacji. Są również droższe w obsłudze serwisowej. Zapewniają przy tym podobny komfort ogrzewania. Ich zaletą jest to, iż są w pełni zautomatyzowane i bardzo dobrze współgrają z systemami inteligentnego domu.
  • kotły na paliwa stałe – ich zaletą jest przede wszystkim to, iż są stosunkowo tanie w eksploatacji. Nie wymagają również drogich zabiegów konserwacyjnych. Problemem może być jednak ich obsługa, która dla niektórych osób może być uciążliwa. Urządzenia tego typu wymagają bowiem systematycznego dokładania opału oraz usuwania popiołu, który powstaje w trakcie spalania.
  • kotły elektryczne – są rzadko stosowane, gdyż ogrzewanie nimi generuje wysokie koszty. Sprawdzą się jednak w przypadku małych mieszkań.

Wybierając kocił ogrzewania centralnego, warto przeanalizować zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wówczas nie będziemy mieć żadnych problemów z wyborem właściwego modelu i określeniem mocy, jaką powinien dysponować, aby zapewnić optymalny komfort cieplny. Nie zapomnijmy o tym, że kocioł ma również gwarantować odpowiednie ogrzanie wody użytkowej.

Jaki kocioł na paliwa stałe?

W Polsce dużą popularnością cieszą się kotły na paliwa stałe. Wybierając optymalny model, zwróćmy uwagę na jego klasę. Wśród nowoczesnych rozwiązań wymienia się przede wszystkim kotły klasy 5. Ich zaletą jest przede wszystkim to, iż emitują o wiele mniej niepożądanych substancji niż standardowe kotły, dzięki czemu powietrze jest czystsze.

Charakteryzują się również bardzo wysoką sprawnością. Są również zautomatyzowane, dzięki czemu użytkownik nie musi borykać się z ich obsługą. Co więcej, wykonane są z materiałów dobrze akumulujących ciepło. To kolejny element wpływający na wydajność spalania. Dzięki takiej budowie kocioł jest w stanie uzyskać wysoką temperaturę spalania.

Jaki kocioł na ekogroszek?

Wśród kotłów na paliwa stałe dużym uznaniem cieszą się modele na ekogroszek. Paliwo to jest wydajne oraz charakteryzuje się mniejszą szkodliwością dla środowiska naturalnego w porównaniu ze standardowym węglem kamiennym lub brunatnym. Nie bez znaczenia jest również szeroka dostępność ekogroszku.

Jak wybrać piec na ekogroszek? Wybierając kocioł na to paliwo stałe, warto jednak zwrócić uwagę na następujące parametry sprzętu:

  • dostępność podajnika, co niweluje konieczność obsługi,
  • dostępność sterownika, pozwala na określenie optymalnych parametrów spalania,
  • moc – zgodna z zapotrzebowaniem na ciepło,
  • sposób spalania – dostępne są dwie możliwości: górne i dolne spalanie,
  • rodzaj palnika – jeżeli zamierzamy palić nie tylko ekogroszkiem, warto zdecydować się na retortę fajkową lub kocioł z palnikiem rynnowym bądź żeliwnym.

Wybór odpowiedniego kotła pozwoli nam na uzyskanie komfortu cieplnego. Decydując się na dany model, na uwadze należy mieć przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na ciepło, tryb życia rodziny oraz akceptowalne koszty ogrzewania.

 

Materiał zewnętrzny