Trwa ładowanie proszę czekać ...

Narzędzia do rąbania drewna

23 lipca 2021 0

Narzędzia do rąbania drewna są niezbędne w domach opalanych drewnem. Jednak większość działkowców szybko zda sobie sprawę z konieczności ich zakupu do swoich ogrodów. 

Piła ręczna i siekiera to narzędzia niezbędne w każdym gospodarstwie domowym. Jeśli jednak w domu znajduje się kominek lub jest on ogrzewany przez kocioł opalany drewnem, warto zainwestować w specjalistyczny sprzęt, taki jak piła łańcuchowa lub piła do rozłupywania drewna. Drewno może być pocięte na polana i gotowe do spalenia, ale jest droższe niż drewno sprzedawane w dużych belach. Nie wiesz, co zrobić ze wszystkimi gałęziami, które gromadzą się w ogrodach z drzewami owocowymi lub drzewami wymagającymi regularnego przycinania. Rozdrabniacz jest doskonałym narzędziem do tego celu. Dobrym pomysłem jest zapewnienie wygodnego miejsca do obróbki drewna. Powinno być łatwo dostępne dla elektryczności, ponieważ większość urządzeń wykorzystuje silniki elektryczne. Powinno być jednak również na uboczu, ponieważ maszyny te mogą powodować duży hałas. Najlepiej jest umieścić swoje miejsce pracy w pobliżu składu drewna. Dobry, wystarczająco wysoki pniak jest koniecznością, jeśli planujesz używać siekiery. Pamiętaj, że podczas rąbania kłody mogą czasami latać bardzo daleko, więc trzymaj okna zamknięte. Specjalne drewniane lub metalowe ramy, zwane kozłami, ułatwiają cięcie poprzeczne. 

Piły ręczne

Piły te mogą być używane do przycinania gałęzi drzew w ogrodzie. Mogą być również używane do cięcia drewna opałowego na krótsze odcinki, które następnie są rozłupywane na kłody. Tu sprawdzają się piły kabłąkowe. Wprawdzie sztywna rama i długie ostrze (które powinno być wykonane z wysokiej jakości stali hartowanej) ułatwiają cięcie, ale ich obsługa wymaga wiele wysiłku. 

Pilarki łańcuchowe

Znane również jako pilarki łańcuchowe. Mogą być napędzane silnikiem elektrycznym lub benzynowym. Te ostatnie są cichsze, mają niższy poziom wibracji, są lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Wymagają one jednak zasilania elektrycznego. Ważne jest, aby znaleźć piłę, która jest łatwa w trzymaniu i obsłudze. Wiele modeli posiada obecnie funkcję szybkiej wymiany napinacza, która może być używana bez użycia narzędzi. Jest to duże ułatwienie, ponieważ łańcuch powinien być sprawdzany i ewentualnie napinany przed każdym użyciem. Piła elektryczna może posiadać okienko, które pozwala na sprawdzenie poziomu oleju smarującego łańcuch. Dzięki temu widać, kiedy należy go uzupełnić. Ważne jest, aby sprawdzić, czy piła spalinowa posiada mechanizm ułatwiający uruchomienie zimnego silnika. Jeśli ma być intensywnie użytkowana, należy upewnić się, że posiada system redukujący wibracje. Łatwy dostęp do świecy zapłonowej (wymiana) i filtra powietrza (czyszczenie) ułatwi konserwację pilarki spalinowej. Przy zakupie piły łańcuchowej należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy. Wyposażenie bezpieczeństwa powinno obejmować hamulec, który w razie potrzeby natychmiast zatrzymuje łańcuch, oraz łapacz łańcucha, który chroni operatora. 

piła łańcuchowa

Siekiery

Narzędzia te są bardzo przydatne w każdym ogrodzie. Są one niezbędne do cięcia gałęzi podczas karczowania koron drzew, przygotowywania drewna na opał i rąbania kłód do kominka. Ostrze powinno być wykonane z wysokiej jakości stali. Ergonomiczny uchwyt powinien wygodnie leżeć w dłoni i tłumić drgania. Te cechy posiadają wysokiej jakości trzonki z tworzywa sztucznego i twardego drewna (np. pekan i hikora, które przez wielu ekspertów uważane są za najlepsze). Można nabyć specjalne siekiery do rozłupywania drewna z szerokimi ostrzami w kształcie klina. Taka siekiera bez problemu rozłupie drewno wzdłuż włókien, jeśli trafi na kłodę. 

Łuparki do drewna

Rozłupują drewno na polana do wykorzystania w kominku lub systemie grzewczym. System hydrauliczny naciska na drewno z siłą kilku funtów (amator) lub kilku ton (profesjonalista) i powoduje jego pękanie wzdłuż słojów. Długość ciętych kłód może być różna w zależności od maszyny. Może ona wynosić od 30 cm do ponad 1 m długości. W wielu łuparkach można regulować wysokość. Prędkość rozłupywania wynosi zaledwie kilka centymetrów na minutę. Zasilane są energią elektryczną, ale profesjonalne urządzenia mogą również wykorzystywać silniki spalinowe. W zależności od urządzenia, drewno może być ułożone poziomo lub pionowo. Łuparki o sile nacisku od 4-5 t do 6-8 t są wystarczające dla gospodarstw domowych, które mają małe zużycie drewna. Jeśli zużycie drewna w gospodarstwie jest większe (powyżej kilku metrów sześciennych), warto kupić łuparkę o sile ciągu 6-7 ton.

Rębaki (rozdrabniacze)

Mogą rozdrabniać resztki organiczne, takie jak grube łodygi, łodygi z gałęziami i łodygami. Rozdrabniacze do domowego ogrodu mogą ciąć gałęzie o wielkości do 4,5 cm. Niektóre modele są w stanie przetworzyć ponad 200 kg rozdrobnionego materiału na godzinę. Urządzenia te są często ektremalne. Ich moc waha się od 1,8 do 2 kW (do małych ogrodów wystarczą rozdrabniacze o mniejszej mocy), ale dostępne są również większe rozdrabniacze o większej mocy (powyżej 2,5 kW). Takie silniki przydadzą się w dużych ogrodach, które produkują rocznie dużo biomasy. Materiał ten można wykorzystać do zrobienia kompostu, rozrzucić wokół roślin i posypać nim ścieżki. Jako mechanizm tnący można wybrać wał lub ostrza. Pierwszy z nich pracuje ciszej i lepiej nadaje się do rozdrabniania twardego materiału, takiego jak grube łodygi i gałęzie (również suszone). Drugi z nich jest bardziej odpowiedni do rozdrabniania części zielonych, takich jak młode pędy z łodygami i liśćmi. Niektóre modele wyposażone są w akustycznie wytłumiony nóż, który zmniejsza poziom hałasu. Czasami rozdrabniacze są wyposażone w pojemnik na odpady. 

Sprawdź jak wybrać idealny rębak do drewna: https://obrobkadrewna.eu/narzedzia-ogrodowe/jak-wybrac-idealny-rebak-do-drewna/onpe_bnfx