Trwa ładowanie proszę czekać ...

Łazienka na miarę XXI wieku – jak ją urządzić? Oto jest pytanie, a my udzielimy na nie odpowiedzi

27 lutego 2020 0

Czym powinna charakteryzować się nowoczesna łazienka? Przede wszystkim ergonomią, bezpieczeństwem użytkowania, a przy tym wszystkim nietuzinkowym designem z zastosowaniem najnowszych technologii. Dziś podpowiemy, jak urządzić łazienkę na miarę XXI wieku. Już teraz zdradzimy, że istotne będą dodatkowe akcesoria, takie jak dozownik łokciowy do mydła.

Po pierwsze: wykończenie ścian i podłóg wysoce odporne na działanie wilgoci

Trudno w nowoczesnej łazience wyobrazić sobie sytuację, że na ścianie pojawia się grzyb. Dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednie materiały wykończeniowe odporne na działanie wilgoci. Zatem, jeśli stosuje się farbę, to koniecznie powinna być to ta przeznaczona do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Świetnie sprawdzają się silikonowe. Z innych materiałów można wybrać odporne na wilgoć tapety z włókna szklanego, a także panele drewnopodobne. Oczywiście doskonały będzie również gres, który charakteryzuje się bardzo niską nasiąkliwością, często poniżej 1%. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pośród tych płytek można znaleźć bardzo wiele ciekawych i nowoczesnych wzorów, które wpiszą się w nowoczesny design wnętrza.

Po drugie: zastosowanie armatury i ceramiki podtynkowej, czyli estetyka ponad wszystko

Kiedy masz już wybrane płytki gresowe, np. imitujące kamień czy metal, to jeszcze nie czas, aby je kłaść, gdyż najpierw należy zająć się armaturą i ceramiką podtynkową. Takie rozwiązanie jest najbardziej nowoczesne, gdyż zapewnia ukrycie wszystkich przyłączy. W przypadku umywalki można postawić na model wpuszczany w blat, gdzie syfon jest schowany w szafce, a w razie awarii jest do niego bezpośredni dostęp. Montaż podtynkowy niewątpliwie jest niezwykle estetyczny, jednak ma jedną wadę, a mianowicie w przypadku większej awarii, aby dostać się do przyłącza, trzeba będzie skuć płytki. Jednak przy zastosowaniu rozwiązań z wieloletnią gwarancją trzeba mieć ufność w zapewnienia producenta, że takie działanie nie będzie konieczne. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj również racjonalna eksploatacja i np. nie zapychanie toalety środkami higienicznymi.

Po trzecie: akcesoria, które musisz mieć i technologie, które powinieneś wypróbować

Jeśli chodzi o umywalki to warto wybierać baterie z termostatem, zwłaszcza jeśli ma się małe dzieci. Ograniczenie wypływu gorącej wody i temperatury do określonych wartości gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Perlator, to coraz częstszy element baterii łazienkowych, a nie tylko kuchennych, wszak z umywalki korzystamy w ciągu dnia wielokrotnie, warto zatem zadbać o oszczędność. Ciekawym wyborem mogą być baterie z wyciąganą wylewką, które mogą służyć np. do umycia włosów nad umywalką czy podmycia się w ciągu dnia. Bardzo ważnym elementem jest również wolno opadająca klapa sedesowa, co zwiększa trwałość i pozwala małym dzieciom swobodnie korzystać z toalety. Oczywiście są również bardziej standardowe rozwiązania, takie jak łokciowe dozowniki do mydła. Znane są już od kilkunastu lat, jednak dopiero niedawno zaczęły być chętniej stosowane nie tylko w toaletach publicznych, ale również w domach. Dozownik łokciowy do mydła docenisz nie tylko, gdy przyjdą do Ciebie goście, ale również na co dzień. Dzięki temu unikniesz lądującej na podłodze kostki mydła powodującej nie tylko dodatkową pracę związaną ze sprzątaniem, ale również niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na mokrej podłodze. Można zdecydować się na jeszcze większą wygodę w postaci bezdotykowego dozownika, jednak tu trzeba liczyć się z większymi kosztami samego zakupu , ale i eksploatacji. Na koniec nie możemy zapomnieć o suszarkach do rąk. Tradycyjne modele coraz częściej zastępują kieszeniowe, które suszą ręce szybciej, a jednocześnie nie zużywają dużej ilości energii i mogą być wyposażone w pochłaniacze zanieczyszczeń i szkodliwych mikroorganizmów, czyli filtry HEPA. To rozwiązanie XXI wieku, gdyż neutralizują 99,9% bakterii, wirusów i grzybów.

Po czwarte: dobre i bezpieczne oświetlenie to podstawa

Kiedy design i wyposażenie są już zapewnione, pozostaje dopełnić całość aranżacji, a najlepiej uczynić to poprzez dobór odpowiedniego oświetlenia. Sprawdzi się oczywiście oświetlenie led, które jest energooszczędne i zapewnia światło o maksymalnym natężeniu przez wiele tysięcy godzin. Taśmy led można wykorzystać w listwach wannowych, w obudowie wanny. Oczywiście muszą to być ledy wodoodporne. Świetnie podkreślą także półki łazienkowe czy też lustro, choć przy tym ostatnim warto zamontować kinkiety z obydwu stron. Jeśli chodzi o główne źródła światła to najlepiej wybrać oczka led i stworzyć podwieszany sufit.

Łazienka na miarę XXI wieku może powstać bez nadmiernego nadwyrężania budżetu. Oczywiście za większą wygodę i bezpieczeństwo zawsze trzeba zapłacić nieco więcej, wszak zdrowie nie ma ceny.

Artykuł sponsorowany