Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy wynajem samochodu na wakacyjny wyjazd ma sens?

20 czerwca 2018 0

Wynajem samochodu kojarzy się większości z chwilowym, kilkugodzinnym lub kilkudniowym korzystaniem z niego – auto do ślubu, podczas wyjazdu biznesowego, wieczoru kawalerskiego czy panieńskiego. Dlaczego więc nie wynająć samochodu na wakacje?

Jest to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają własnego samochodu lub stan ich obecnego pojazdu nie pozwala na rodzinny, wakacyjny wojaż (np. niepewność techniczna, czy za małe gabaryty by pomieścić wszystkich uczestników i bagaże). Wynajem auta ma wiele zalet, czy jednak zawsze jest to korzystna opcja?

Korzystając z usług wypożyczalni musimy wziąć pod uwagę koszty – powinien być to podstawowy aspekt i baza do dalszego rozważania możliwości wynajmu. Musimy liczyć się z kwotą wahającą się od około 80 zł (za średniej wielkości auto) do nawet kilkuset złotych (w przypadku samochodów luksusowych lub specjalistycznych). Im dłuższy okres wynajmu tym niższa cena za dobę oraz większe pole do popisu w przypadku ewentualnej negocjacji ceny. Wypożyczając samochód z dodatkowym wyposażeniem (np. nawigacja GPS, uchwyt na telefon, samochodowa ładowarka do telefonu, CB radio, fotelik dla dziecka, bagażnik dachowy) musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Do tego dochodzi kwestia kaucji, która ustalana jest indywidualnie do każdego samochodu.

Wynajem auta to dobre rozwiązanie dla osób z prawem jazdy nieposiadających własnego samochodu. Podróż samochodem gwarantuje nam wygodę, niezależność, indywidualne ustalanie czasu podróży, godziny wyjazdu, czy przebiegu trasy.

W dalsze podróże nie zalecamy jednak podróży samochodem (niezależnie czy wypożyczonym, czy prywatnym). Niezwykle męczące jest spędzenie kilkunastu godzin za kółkiem. Lepszą alternatywą (czasami nawet tańszą) jest lot samolotem, następnie – wynajem auta na miejscu.

O czym należy pamiętać decydując się na wynajem?

Po pierwsze – nie podejmuj tej decyzji na ostatnią chwilę. W sezonie wakacyjnym wypożyczalnie cieszą się większym zainteresowaniem. Może więc nie być dostępnego modelu jaki brałeś wcześniej pod uwagę. To samo tyczy się ceny – może ona się wahać i być wyższa. Sprawdź jakie są warunku wynajmu. Niekiedy ograniczeniami się wysoka kaucja oraz zbyt młody wiek kierowcy lub zbyt krótki okres posiadania prawa jazdy. Sprawdź też dostępne punkty odbioru i zwrotu samochodu. Wypożyczalnie chcąc przyciągnąć klienta podstawiają samochód do miejsca, jakie tylko im wskażesz (dworce, lotniska i inne lokalizacje). Dogadaj również kwestie paliwa. Prawdopodobnie zostanie Ci dostarczony samochód z pełnym zbiornikiem – w takim samym stanie powinien zostać on oddany. Ograniczeniami mogą być także dzienne limity kilometrów. Jest to parametr szczególnie ważny w przypadku planowania dalszych podróży. Przed podpisaniem umowy wynajmu sprawdź stan samochodu. Warto zanotować wszystkie obecne uszkodzenia, aby uniknąć oskarżenia nas o ich spowodowanie.