Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zabezpieczać wykopy?

8 marca 2022 0

Jesteśmy świadkami ciągle rozwijającej się technologii na wielu płaszczyznach, tyczy się to również dziedziny szeroko pojętego budownictwa. To właśnie dzięki niej możemy budować coraz to nowsze i ładniejsze budowle które przełamują schematy i zapierają dech w piersiach. Oczywiście jest to zasługa zarówno wybitnych inżynierów jak i nowoczesnych sposobów eliminowania problemów w sposób dokładny a przede wszystkim bezpieczny aby w żadnym wypadku nie zagrozić życiu osób trzecich. Mimo to warto nadmienić że budowa odbywa się nie tylko na wysokościach ale również pod powierzchnią ziemi. Pozory lubią mylić i bezpiecznie wyglądające wykopy tak naprawdę mogą nieść za sobą dużo większe konsekwencje. Dlatego aby uniknąć zagrożenia zdrowia lub życia pracowników wykonuje się specjalne zabezpieczenia. Mają one za zadanie utrzymanie pierwotnych wartości wykopu nie dopuszczając do ewentualnych osunięć.

Szybkie zabezpieczanie wykopów

W dzisiejszych czasach na wszystko brakuje czasu, nie ma się co oszukiwać że brygady robotników nigdy nie pracują z opóźnieniem gdyż tak jest prawie zawsze. Dlatego aby usprawnić pracę powstało kilka ciekawych sposobów na zabezpieczanie wykopów, oczywiście mówimy tutaj o całkiem legalnych sposobach które są w pełni bezpieczne. Reasumując wyróżniamy trzy rodzaje zabezpieczeń, mianowicie są to ścianki szczelinowe jedne z najczęściej wybieranych, kolejnym sposobem jest zastosowanie ścianek berlińskich które sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku głębokich wykopów. Ostatnim sposobem jest obudowa z mikropali które idealnie zabezpieczają grunt przed osuwaniem, sprawdza się ona szczególnie dobrze w przypadku płytkich oraz średnich wykopów. Podsumowując interesując się tym tematem i mając na celu zdobycie takiego zabezpieczenia będziemy mieć naprawdę duży wybór, który okaże się w bardzo przystępnej cenie.

Dlaczego kotwy gruntowe są tak skuteczne?

Otóż warto wiedzieć że grunty mogą różnić się od siebie w zależności od swojego składu. W przypadku budownictwa chodzi o ich nośność która bywa różna, dlatego w krytycznych sytuacjach kiedy ich wcześniej wspomniana nośność nie spełnia normy stosowane są kotwy gruntowe. Pozwalają przenosić siły rozciągające na nośną warstwę gruntu. Pojedyncza kotwa składa się z głowicy, buławy oraz swobodnego odcinka cięgna, to z pozoru niewinnie wyglądające urządzenie jest w stanie poprawić nośność na określony czas. Nie bez powodu został nadmieniony określony czas, ponieważ w ich przypadku wyróżniamy dwa rodzaje kotew, jedne z nich mają czas eksploatacji nie większy niż dwa lata, a drugie z nich powinny być stosowane w przypadkach powyżej dwóch lat. Dlatego warto się dobrze zastanowić przed ostatecznym wyborem aby dobrać odpowiedni rodzaj. Do ich montażu będzie potrzebny odpowiedni sprzęt oraz osoby mające pojęcie na ich temat. Co ciekawe kwestia ceny również może pozytywnie nas zaskoczyć, ponieważ biorąc pod uwagę same zalety takiego działania ostateczna cena za tego typu usługi będzie przystępna dla większości z nas.

Artykuł partnera