Trwa ładowanie proszę czekać ...

Tajemnice skutecznej pielęgnacji roślin doniczkowych

13 kwietnia 2017 0

Żaden pokój czy biuro nie będzie zapewniało przyjaznej atmosfery bez roślin doniczkowych. Muszą być one jednak odpowiednio zadbane, aby faktycznie ozdabiały jakiekolwiek wnętrze.

Wybór roślin

Jeśli interesują nas rośliny, które umieszcza się w doniczkach, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakie ich gatunki nadają się do danego pomieszczenia. Chodzi o to, że skuteczna pielęgnacji roślin jest możliwa tylko wtedy, jeśli znajdują się one w miejscu, w którym mają odpowiednie warunki do tego, by rosnąć.

Rzecz w tym, że rośliny bardzo się między sobą różnią. Niektóre są na przykład cieniolubne, a inne potrzebują dużo światła. Musimy zastanowić się, czy w pomieszczeniu, w którym chcemy postawić donice, jest dużo światła czy raczej niewiele. Na tej podstawie należy podejmować decyzję co do wyboru odpowiedniej rośliny.

Doniczki na rośliny

Po wyborze odpowiedniej rośliny trzeba zastanowić się nad doniczką, w jakiej ją umieścimy. Czasami można kupić kwiat, który jest już zasadzony w jakieś doniczce, jednakże większość ludzi woli samodzielnie sadzić rośliny i wybierać donice.

Przede wszystkim, warto zwracać uwagę na to, z czego wykonana jest dana doniczka. Wydaje się, że minęły już czasy, gdy wszyscy kupowali tylko ceramiczne doniczki. Oczywiście, wciąż są one popularne, jednak już nie tak jak dawniej. Podobnie zresztą wygląda sytuacja, jeśli chodzi o donice betonowe. W niektórych sytuacjach są one niezastąpione, jednakże coraz częściej w ich miejsce kupuje się inne doniczki. Jakie jednak donice mogą zastąpić te wykonywane z ceramiki czy też z betonu? Chodzi oczywiście o doniczki wykonane z tworzyw sztucznych.

Niewątpliwie mnogość tworzyw sztucznych, z których wykonuje się doniczki, jest porażająca. Jest ich naprawdę wiele. To, co jest zaletą tych materiałów i odpowiada za ich popularność to przede wszystkim cena. Donice tego typu są znacznie tańsze niż na przykład doniczki ceramiczne. Co również warte uwagi, nie odbiegają one znacząco pod względem wyglądu od doniczek czy to ceramicznych, czy też betonowych. Tak naprawdę, często na pierwszy rzut oka nie sposób odróżnić donice z tworzyw sztucznych od tych ceramicznych. Ponadto, tworzywa sztuczne imitują również wiele innych materiałów.

Czy jednak ceramika nie jest lepsza dla rośliny? Wydaje się, że nie ma powodu twierdzić, aby tworzywa sztuczne w jakikolwiek sposób miał negatywnie wpływać na rozwój rośliny.

donice ogrodowe

Jaki rozmiar donic?

Kolejny dylemat to wybór rozmiaru doniczki. Trzeba przede wszystkim wybrać donicę, która będzie dobrana pod kątem wielkości rośliny. Chodzi o to, aby nie była zbytnio ciasna. Jeśli taka będzie, to wzrost rośliny zostanie zahamowany lub też będzie całkowicie niemożliwy.

Oczywiście, to ja duże rośliny wybieramy, powinno być uzależnione również od tego, gdzie mają one stanąć. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, możemy wybrać większe donice, a gdy niewielką to raczej skromniejszych rozmiarów doniczki.

Pielęgnacja roślin doniczkowych na wiosnę

Rośliny doniczkowe stojące w pomieszczeniach są zależne od pory roku prawie tak samo, jak rośliny które sadzimy w ogrodzie. Na wiosnę, wymagają one szczególnej troski. To właśnie od tego, jak zadbamy o rośliny wiosną zależy jak będą rosnąć przez cały rok.

Przede wszystkim, gdy tylko zima ma się ku końcowi, trzeba rozpocząć nawożenie rośliny. W okresie wiosennym powinno być ono szczególnie intensywne. Co więcej, jeśli planujemy przesadzić roślinkę, warto zrobić to właśnie wczesną wiosną. Jest to też o tyle sensowne, że w tym okresie rośliny rosną najszybciej, przez co po prostu stają się większe i często potrzebują większych donic.

rośliny domowe

Zima i jesień

Kiedy nadchodzi jesień a po niej zima, można nieco odsapnąć, gdyż jest to czas na zaprzestanie intensywnego nawożenia roślin domowych. W tym okresie raczej troszczymy się o to, aby roślinom przede wszystkim nie brakowało wody. Szczególnie chodzi tu o czas największych mrozów. W okresie tym silnie ogrzewamy mieszkania, przez co powietrze robi się w nich czasami bardzo suche. W efekcie tego suche stają się również rośliny, które obumierają. Co więcej, spryskiwanie liści roślin wodą sprawi nie tylko że rośliny będą lepiej rosły, ale również poprawi poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu.

Rośliny podczas nieobecności gospodarza

Wiele osób, które regularnie wyjeżdżają, w ogóle nie posiada w mieszkaniu roślin. Nie kupują ich one, gdyż martwią się tym, że rośliny uschną, jeśli nie będą regularnie podlewane podczas nieobecności gospodarzy. Okazuje się jednak, że jest wiele rozwiązań tego problemu.

Przede wszystkim, można zawsze poprosić kogoś ze znajomych oto, aby podczas naszej nieobecności co kilka dni zajmował się roślinami. Większość kwiatów w donicach nie musi być wcale podlewana codziennie, nawet w okresie zimowym, gdy powietrze jest suche. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie do pomocy któregoś z sąsiadów. Jednakże, jeśli chce się skorzystać z czyjejś pomocy, trzeba tej osobie zostawić klucze do mieszkania. Nie każdy jest jednak chętny, aby to zrobić.

Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem jest po prostu donica systemem nawadniania. Doniczki, które posiadają taki system sprawiają, że wystarczy tak naprawdę podlewać dane rośliny jedynie raz na kilka tygodni. Wynika to z tego, że donice te przechowują wodę, a roślina zaczyna ją pobierać jedynie wtedy, gdy jest sucha.

Wydaje się, że z systemów nawadniania warto korzystać nawet w przypadku, jeśli wcale nie wyjeżdża się z domu. Jest to korzystne, gdyż rozwiązanie to pozwala na uniknięcie wysuszenia rośliny poprzez zbyt oszczędne podlewanie, wynikające z niewiedzy odnośnie do tego, jak wiele wody potrzebuje dana roślina.

Artykuł przygotował internetowy sklep Ogrodolandia oferujący min. donice ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe