Trwa ładowanie proszę czekać ...

Układanie kostki brukowej krok po kroku

14 kwietnia 2017 0

Kostka brukowa to popularny materiał układany na chodnikach, podjazdach i drogach dojazdowych. Ułożenie kostki jest związane kosztami, dlatego wiele osób robi to samodzielnie.

Kostka brukowa pozwala na stworzenie estetycznej i trwałej nawierzchni. Wykorzystuje się ją w przypadku chodników i dróg dojazdowych, ale także na prywatnych posesjach. Sam materiał nie jest drogi, jednak ułożenie kostki jest związane z dosyć dużym wydatkami na robociznę. Z tego powodu warto zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem tej pracy. Nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i postępować zgodnie z instrukcjami.

Projektowanie nawierzchni z kostki

Przygotowanie dokładnego projektu nawierzchni to bardzo ważny etap, którego nie można pominąć. Dobrze przemyślany wzór pozwoli ograniczyć konieczność przycinania kostki, co znacznie ułatwi układanie i pozwoli na zaoszczędzenie czasu.

Wybrana kostka powinna pasować do otoczenia – elewacji domu, ogrodzenia i innych elementów znajdujących się na posesji. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór kostek o ciekawych kolorach, kształtach i fakturach. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby unikać przesady. Zbyt wiele kolorów lub duży wzór mogą sprawiać dosyć przytłaczające wrażenie.

Odwodnienie

Projekt nawierzchni z kostki powinien również obejmować odwodnienie. Odwodnienie liniowe wykonuje się w postaci korytek w nawierzchni. Alternatywnym rozwiązaniem są spadki terenu, czyli odwodnienie poprzeczne.

Spadki należy zaplanować tak, aby woda spływała w kierunku utwardzonego gruntu, na przykład na trawnik. Prawidłowe zaplanowanie odwodnień ma bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwala na odprowadzenie wody. Dzięki temu nawet po intensywnych opadach kostka będzie czysta i sucha.

Odpowiednia grubość kostki

W czasie przygotowywania projektu nawierzchni należy uwzględniać nie tylko estetykę wybranej kostki, ale również jej grubość. W przypadku ścieżek i chodników wystarczy kostka grubości 4-6 cm. Przy nawierzchni o większym obciążeniu, np. podjazdu, właściwa grubość to 6-8 cm.

Przygotowanie do układania kostki

W przypadku samodzielnego układania kostki należy przygotować odpowiednie narzędzia:

- sznurek i kołki,

- poziomnicę,

- łopatę i grabie,

- ubijak,

- miarę,

- młotek gumowy,

- sito,

- drewniane kliny,

- okulary i rękawice ochronne.

Oprócz kostki trzeba zaopatrzyć się także w piasek i cement.

kostka brukowa

Korytowanie terenu

Polega na wykopaniu zagłębienia, które wielkością i kształtem będzie odpowiadać nawierzchni z kostki. Im większe obciążenie nawierzchni, tym głębszy powinien być wykop - duża głębokość jest konieczna, kiedy trzeba przygotować wysoką warstwę podbudowy. Dla chodników, tarasów i ścieżek przewidywana głębokość wykonu to 15-20 cm. Przy większym obciążeniu, np. drogi lub podjazdu, gdzie będzie odbywał się ruch samochodowy, głębokość ta wynosi co najmniej 50 cm. Dno wykopu powinno być równe. Jeśli odwodnienie ma mieć formę spadków, dno należy odpowiednio wyprofilować.

W czasie przygotowywania wykopu trzeba zwrócić szczególną uwagę na usunięcie humusu. Jest to warstwa pracująca gleby, która może zmieniać swoją objętość, np. pod wpływem działania obciążeń, co uniemożliwia prawidłowe ustabilizowanie gruntu.

Obrzeża

Obrzeża montuje się na cementowej podmurówce. Prace należy wykonać bardzo dokładnie, ponieważ ten element będzie przejmował na siebie bardzo duże obciążenie. Obrzeża powinny mieć taką samą wysokość jak ułożona kostka - nie mogą znajdować się wyżej lub niżej niż poziom nawierzchni.

Przygotowanie podłoża

Podłoże pod nawierzchnią z kostki składa się z trzech warstw - gruntu rodzinnego, podbudowy i podsypki. Grunt rodzinny wymaga wzmocnienia. W tym celu należy go spulchnić i wymieszać z cementem. Robi się to ręcznie lub przy pomocy glebogryzarki. Następnie całość stabilizuje się ubijakiem.

Na tak przygotowanym gruncie rodzinnym wykonuje się podbudowę, która może składać się z mieszaniny różnych materiałów - żwiru, kruszywa, klińca. Na ustabilizowaną podbudowę nanosi się podsypkę, czyli drobny piasek wymieszany z cementem.

Układanie polbruku

Kostka betonowa to najbardziej popularny rodzaj kostek. Zainteresowanie tym materiałem wynika z przystępnej ceny, dużego wyboru i dobrych parametrów technicznych. Kostki betonowe dostępne są w czterech grubościach od 4 do 10 cm. Produkuje się materiały w różnych kolorach i strukturze, co pozwala na osiągnięcie ciekawych efektów estetycznych. Dużą zaletą kostki z betonu jest także jej łatwy montaż i demontaż. Te prace mona z powodzeniem wykonać we własnym zakresie i osiągnąć dobre, trwałe efekty.

Jak układać polbruk z betonu?

Sposób układania kostki będzie w dużym stopniu uzależniony od rodzaju podłoża i obciążenia. Mniej pracy wymaga przygotowanie nawierzchni pieszej na gruncie przepuszczalnym – wystarczy jedynie wykonać podsypkę z piasku o grubości około 5-10 centymetrów.

Fugi między kostkami wynoszą około 2-3 mm i muszą zostać wypełnione piaskiem. Piasek należy zwilżyć wodą, żeby osiadł i następnie ponownie wypełniamy fugi. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć kilka razy.

Zaletą kostek z betonu jest także bardzo łatwy demontaż oraz naprawianie uszkodzeń. Na przykład w przypadku pęknięcia lub przemieszczenia kostki nie ma problemu z usunięciem takiej usterki i przywróceniem nawierzchni estetycznego wyglądu. Również usunięcie kostki i wymiana całego pokrycia nie stanowi bardzo dużego problemu. Tego typu prace można także wykonać we własnym zakresie, co pozwala na duże oszczędności, ponieważ ogranicza wydatki praktycznie wyłącznie do kosztów zakupu materiału.