Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kinkiety, które doświetlą schody? Pomysł doskonały!

9 kwietnia 2018 0

Oświetlenie schodów jest tak samo ważne, jak zapewnienie doświetlonych korytarzy w domu. Tutaj łatwo o potknięcia, szczególnie wieczorową porą. Schody nierzadko są tak skonstruowane, że trudno mówić o dostępie światła naturalnego, przez co nawet za dnia poruszanie się po nich, z rękami zajętymi przez zakupy, walizki z wyjazdu czy plecak, może okazać się trudne i mało bezpieczne. Zastanawiając się nad sposobem oświetlenia, warto rozważyć propozycję kinkietów. I praktycznych, i eleganckich.

Klimatyczne i bezpieczne oświetlenie

Kinkiety oferują dużo światła, a do tego taki kierunek jego padania, na jakim nam najbardziej zależy. Klosze mogą być bowiem otwarte tylko ku górze, gdy w grę wchodzi optyczne podwyższenie wąskiego korytarza i uzyskanie ciekawej aranżacji tak specyficznej przestrzeni. Taka opcja sprawdza się, jeśli schody są mimo wszystko otoczone światłem dziennym bądź poza kinkietami, na niższych poziomach zastosowany został inny sposób doświetlenia. Z kolei kinkiety z kloszami otwartymi ku dołowi, gwarantują bezpieczeństwo poruszania się po schodach, a wybrana konstrukcja także jest w stanie urozmaicić aranżację.

Dostępność różnorodnych form, prostszych, jak i bardziej wyszukanych sprawia, że możemy kinkiet dopasować do każdego wystroju zastosowanego w okolicy schodów. Stylistyka nierzadko będzie odpowiadać za uzyskaną atmosferę, ale i wpłynie na walory dekoracyjne tego typu oświetlenia. O czym jeszcze warto pamiętać stawiając na doświetlenie schodów kinkietami?

Światło i sposób jego rozmieszczenia

Zbyt duża liczba kinkietów będzie przytłaczać i sprawi, że wzrosną rachunki za prąd. Nawet wtedy, gdy zastosujemy energooszczędne żarówki. Ponadto światło będzie na siebie „nachodzić”, co nie jest wcale potrzebne, bo nie powoduje spotęgowania efektu doświetlenia, a i estetyka zaczyna budzić wątpliwości. Z kolei mała liczba kinkietów, umieszczonych w zbyt dużych odległościach, niestety kosztuje brak odpowiedniego bezpieczeństwa poruszania się po schodach.

Mówiąc o rozmieszczeniu, należy także pamiętać o wysokości, na jakiej umieszczamy kinkiety. Światło płynące znad najwyższych stopni, znajdujące się na wysokości wzroku osoby będącej kilka stopni poniżej, nie powinno razić. Z tego względu dobrze jest, poza wysokością, uwagę skierować na transparentność kloszy czy stopień osłonięcia żarówki.

Aranżacja wokół schodów

Choć schody są elementem konstrukcyjnym, mającym spełniać swoje praktyczne funkcje, nic nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o aranżację w tej okolicy. Dopasowanie oświetlenia do wystroju wnętrza całego holu, co wpłynie na zachowanie równowagi kompozycji w domostwie. Klasyczne i tradycyjne aranżacje lubują się w prostych formach, o subtelnych liniach z jednym wyróżniającym elementem – kolorem, materiałem czy ozdobą, który będzie przyciągać uwagę. Z kolei luksusowe wnętrza to miejsce, gdzie z powodzeniem można postawić na obszerne, bogato zdobione i złożone kinkiety.

Na pierwszym miejscu – funkcjonalnie. W dalszej zaś kolejności, z dopasowaniem do aranżacji. Bezpieczeństwo poruszania się po schodach to bowiem podstawa!

 

Materiał zewnętrzny