Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaką wybrać bieżnię do domu?

15 lutego 2018 0

Sprzęt do treningu domowego jest niezwykle różnorodny. W sklepach można wybierać spośród rowerów stacjonarnych, wioślarzy, orbitreków czy stepperów. Miłośnicy biegania powinni zdecydować się na bieżnię – to urządzenie z pewnością zajmie sporo miejsca w danym pomieszczeniu, ale też pozwoli na skuteczny trening. Bieżnie przydają się zwłaszcza podczas kiepskich warunków pogodowych, bowiem trudno o przyjemność z biegania w deszczu czy podczas mrozów. O czym należy pamiętać, kupując bieżnię do domu?

Bieżnie przede wszystkim widuje się na siłowni. Nic w tym dziwnego, bowiem to dość spory sprzęt, który wymaga przestrzeni. W większych mieszkaniach czy domkach jednorodzinnych z pewnością jednak znajdzie się dobre miejsce na tego rodzaju urządzenie. Dlaczego warto zaopatrzyć się w bieżnię? Przede wszystkim ze względu na możliwość korzystania z niej bez wychodzenia z domu. Nowoczesne bieżnie wyposażone są w wyświetlacze i ciekawe funkcje planowania treningów. Jednak bez wątpienia są to też sprzęty dość głośne i drogie, ale to jedyne minusy bieżni.

Rodzaje bieżni

Zakup bieżni to z pewnością poważna decyzja, zwłaszcza że wiąże się z wydaniem dość sporej sumy pieniędzy. Jednak dobrej jakości sprzęt pozwoli na regularne ćwiczenia w komfortowych warunkach. Warto zdecydować się na porządną bieżnię, która nie zepsuje się po kilku intensywnych treningach. Jakie rodzaje bieżni wyróżniamy?

a)Bieżnia mechaniczna – to najprostszy i najtańszy rodzaj bieżni, dziś dość przestarzały. Pas biegowy wprowadzany jest w ruch poprzez samego użytkownika. Korzystanie z tego rodzaju sprzętu może być dość kłopotliwe dla osób początkujących.

b)Bieżnia elektryczna – najpopularniejszy model bieżni. Pas biegowy porusza się samoistnie, napędzany silnikiem elektrycznym. Takie bieżnie udostępniają często funkcje planowania treningu, które doskonale urozmaicają aktywność fizyczną.

c)Bieżnia antygrawitacyjna – dość specyficzny rodzaj bieżni, bardzo drogi, więc najczęściej dostępny jedynie w klubach fitness. Ułatwia bieganie poprzez redukcję obciążeń. Dobra dla osób wymagających rehabilitacji.

Bieżnie – na co zwrócić uwagę?

Najlepsze bieżnie to takie dopasowane do potrzeb i własnych preferencji. W końcu trening powinien być nie tylko skuteczny, ale także przyjemny. Warto stawiać na sprzęt cenionych producentów, aby nie uległ szybkiej awarii czy nie spowodował kontuzji. Rodzaj bieżni to nie jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania zakupów. Co jeszcze jest ważne?

1)Pas biegowy powinien mieć odpowiednią długość. Bez wątpienia po modele z dłuższymi pasami powinny sięgać osoby wyższe.

2)Osoby ciężkie, ważące ponad 100 kg, powinny wybrać bieżnie elektryczne z mocniejszymi silnikami, aby bieg w ogóle był możliwy.

3)Jeśli bieżnia ma być używana do celów rehabilitacyjnych, warto zakupić model z poręczami.

4)Komputer pokładowy to bardzo praktyczny element bieżni. Im udostępnia więcej funkcji, tym lepiej dla użytkownika. Dobrze, aby pokazywał ilość przebiegniętych kilometrów, tętno, czas biegu czy ilość spalonych kalorii. Możliwość ustawienia indywidualnego planu treningowe to także bardzo przydatna funkcja.

5)Najbezpieczniejsze są bieżnie twarde. Cechują się też solidniejszą konstrukcją.

Polecamy artykuł: rower magnetyczny czy bieżnia?

 

Materiał zewnętrzny