Trwa ładowanie proszę czekać ...

Panele akustyczne - dlaczego warto zastosować je w mieszkaniu?

7 czerwca 2018 0

Dobiegający zza ścian hałas to problem, z którym zmagają się właściciele współczesnych mieszkań w blokach. Dla tych, którzy ponad wszystko cenią sobie spokój i ciszę oraz chcą uniknąć głośnych rozmów sąsiadów lub innych hałasów dochodzących z zewnątrz, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się panele akustyczne. Oprócz funkcji użytkowej, stanowią one dodatkowo niezwykle oryginalną dekorację wnętrza. Dlaczego warto postawić na panele akustyczne? Czym kierować się podczas wyboru? 

Panele akustyczne - co to takiego?

Nowoczesne budownictwo, mimo wysokiej estetyki wizualnej, nie może się jednak pochwalić dobrą izolacją akustyczną. Właściciele mieszkań muszą zatem wspomóc się dodatkowymi rozwiązaniami, które wpłyną na odpowiednie wyciszenie ich pomieszczeń. Coraz częściej stosowanym w tym zakresie rozwiązaniem są panele akustyczne, które można montować zarówno na ścianach, jak i na suficie. Stanowią one rodzaj okładziny, w której wykorzystuje się materiały skutecznie pochłaniające dźwięk, a co za tym idzie - wyciszające wnętrza. Panele akustyczne wykonywane są w ten sposób, by przy jednoczesnej izolacji akustycznej, nie zniekształcać jednak dźwięków w pomieszczeniach.

Panele akustyczne do mieszkania

Najlepsze właściwości izolujące oraz wyciszające wykazują panele poliuretanowe, znane również pod nazwą paneli piankowych. Do ich produkcji wykorzystuje się piankę poliuretanową, która zapewnia bardzo dobrą warstwę izolacyjną. Do wyciszania pomieszczeń można stosować również drewniane panele akustyczne - oprócz tego, że skutecznie rozpraszają i chłoną dźwięki, mogą stanowić również niezwykle oryginalną dekorację wnętrza.

Do mieszkania w bloku przydatne okażą się także panele akustyczne na sufit. Warto w tym przypadku postawić na modele piankowe, które są bardzo lekkie i dzięki temu nadają się do montowania na suficie. Panele akustyczne na sufit mogą być w wersji flokowanej, a także pomalowane na dowolny odcień. Ciekawą propozycję stanowią podwieszane panele akustyczne do mieszkania. Jeżeli zależy nam na dodatkowej funkcji dekoracyjnej, można zdecydować się na panele wykonane z płyt MDF.

panele akustyczne do mieszkania

Dekoracyjne panele akustyczne

Na rynku paneli akustycznych znaleźć można obecnie niezwykle ciekawe modele, które oprócz funkcji związanej z wyciszeniem mieszkania, stanowią również pomysłową dekorację ścienną. Ciekawym wyborem mogą okazać się panele 3D, które posiadają oryginalną fakturę oraz bogato zdobione powierzchnie, tworzące efekt trójwymiarowości. Takie panele dynamizują wystrój wnętrza i wprowadzają do niego niezwykle charakterystyczny, mocny akcent.

Dekoracyjne panele akustyczne w wersji 3D dostępne są w wielu ciekawych odcieniach. Zamontowanie ich na ścianie sprawia, że nie ma potrzeby wprowadzania innych dekoracyjnych dodatków. Niektóre panele akustyczne można też pomalować na dowolny, wybrany przez siebie kolor. Na rynku znajdziemy również dekoracyjne panele akustyczne, które dzięki oryginalnym wzorom swoim wyglądem przypominają piękne obrazy.

Panele akustyczne - cennik

Cennik paneli akustycznych może być różny - wszystko w zależności od tego, na jaki model ostatecznie się zdecydujemy. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że dekoracyjne panele akustyczne są rozwiązaniem droższym. Standardowo za panele akustyczne można zapłacić około 70-120 zł za m2.

Panele akustyczne to skuteczne rozwiązanie do poprawy akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych, studiach nagrań czy kinach domowych. Sprawdzają się również doskonale w pomieszczeniach prywatnych. Oferowane obecnie na rynku panele akustyczne do mieszkania pełnią także funkcję dekoracyjną - można dzięki nim w bardzo ciekawy sposób przyozdobić ścianę salonu czy sypialni. Wzór paneli powinien pasować do mebli i akcesoriów, które zamierzamy eksponować na ich tle. W związku z tym, że panele akustyczne przedstawiają najczęściej geometryczne wzory oraz faliste linie, rozwiązania te najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym.