Trwa ładowanie proszę czekać ...

Remont mieszkania krok po kroku

6 lipca 2017 0

Ciepłe miesiące lata, a wraz z nimi sezon urlopowy to czas, kiedy wielu Polaków myśli nie tylko o dalekich podróżach, ale również o remontach swoich mieszkań. Usiłując pogodzić codzienne obowiązki z planowaniem tego przedsięwzięcia, można zapomnieć o wielu istotnych kwestiach - dlatego warto odpowiednio wcześnie się do niego przygotować. Dobrym pomysłem jest sporządzenie wstępnego planu i zakresu prac remontowych, dzięki czemu można będzie uniknąć ewentualnych kosztownych pomyłek i niepotrzebnych nerwów.

Remont mieszkania krok po kroku – od czego zacząć?

Zarówno w starym mieszkaniu, wymagającym przeprowadzenia generalnego remontu, jak i w nowym, które ma stan surowy, najważniejszym etapem przygotowań jest sporządzenie planu działania i zakresu wszystkich niezbędnych prac. Przymierzając się do remontu mieszkania, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, takich jak między innymi:

Co należy zrobić?

Czy warto wyburzyć lub przesunąć ściany, czy wystarczy jedynie je odświeżyć?

Czy wymieniane będą okna i drzwi?

Czy dotychczasowa podłoga wymaga tylko niewielkich napraw i odświeżenia, czy też należy ją wymienić?

Przygotowując się do remontu mieszkania, poszczególne etapy prac można ustalić samodzielnie lub skorzystać z porad doświadczonego architekta wnętrz. Choć drugi wariant jest kosztowniejszy, daje większe szanse na to, że finalny efekt będzie zgodny z oczekiwaniami, stylem życia i preferencjami domowników.

Warto pamiętać również o tym, aby mierzyć siły na zamiary. Fakt, że ktoś poradził sobie z malowaniem pokoi jeszcze kilka lat temu, nie oznacza wcale, że równie dobrze położy glazurę. Dla własnego komfortu i pewności, warto wynająć profesjonalną ekipę remontowo-budowlaną (bazę tego typu firm można znaleźć na stronie http://oferia.pl/wykonawcy/budowa-remont/remonty-i-wykonczenia).

Remonty mieszkań – w poszukiwaniu inspiracji

Podejmując decyzję o remoncie mieszkania, większość osób ma pewne wyobrażenie dotyczące tego, jak powinno wyglądać po zakończeniu wszystkich zaplanowanych prac. Każdy lubi inny styl i kolorystykę, a nawet konkretne pomysły na aranżację wnętrz. W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań, pomocne mogą okazać się strony internetowe czy magazyny i katalogi z gotowymi projektami wnętrz, które stanowią wręcz nieograniczone źródło inspiracji. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w segregator na rozmaite wycinki z gazet, stworzenie odpowiedniego folderu w komputerze lub skorzystanie z popularnych platform do przypinania ciekawych zdjęć i gotowych projektów poszczególnych pomieszczeń.

Osoby, które nie mają pomysłu lub czasu na stworzenie autorskich projektów wnętrz, powinny rozważyć zatrudnienie specjalisty. Fachowa pomoc architekta może być nieoceniona np. w przypadku remontu mieszkania w blok lub innych niewielkich przestrzeni, których zaprojektowanie jest skomplikowane i wymaga fachowej wiedzy w zakresie aranżacji wnętrz.

Harmonogram prac remontowych

Choć takie kwestie jak odpowiedni kolor farby czy wzór na tapecie są ważne, warto pamiętać także o logicznej (pod względem technicznym) kolejności wykonywania prac remontowych.

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie działań od prac demontażowych i konstrukcyjnych, takich jak podwieszenie sufitów czy postawienie ścianek działowych. Następnie można przystąpić do prac instalacyjnych, wymiany okien, prac naprawczych i wykończeniowych (w kolejności: sufity, ściany, podłogi) i w końcu – montażowych.

Z zasady harmonogram przebiegu prac remontowych powinien wyglądać następująco:

najcięższe prace – wyburzanie ścian, wymiana kaloryferów, drzwi i okien;

przygotowanie ścian do malowania – ściąganie starych farb, uzupełnianie ubytków i uszkodzeń, wykonanie nowych tynków, wymiana instalacji elektrycznej;

niezależnie od harmonogramu należy planować prace „mokre” - w łazience i kuchni, takie jak wyrównywanie ścian, sufitów i podłóg, przyłącza wodne;

podłogi – wymiana starych posadzek na nowe, cyklinowanie i zabezpieczanie;

malowanie i tapetowanie ścian.

W przypadku remontu całego mieszkania należy również pamiętać o kolejności prac wykonywanych w poszczególnych pomieszczeniach. Na początku warto wyremontować łazienki i toalety, następnie kuchnie, balkony, pokoje (w kolejności od najdalszych, aż do pokoi najbliżej drzwi wejściowych), na koniec pozostawiając przedpokój.

Remont mieszkania a dostępność materiałów

Kolejną, bardzo ważną kwestią, którą należy uwzględnić podczas planowania remontu mieszkania jest dostępność materiałów, przy czym warto pamiętać o tym, że droższe lub rzadziej wybierane, można zakupić dopiero po wcześniejszym złożeniu zamówienia. Warto o mieć to na uwadze tym bardziej, że niedostarczenie ich ekipie przed rozpoczęciem prac może doprowadzić do podrożenia i opóźnienia remontu.

Przed złożeniem zamówienia, należy również pamiętać o dokonaniu dokładnych pomiarów i obliczeniu powierzchni ścian, sufitów i podłóg. Jak często okazuje się w praktyce, ta sama farba lub glazura, która pochodzi z różnych serii produkcyjnych może nieznacznie różnić się odcieniem lub fakturą.

Kosztorys prac remontowych

Określony zakres prac remontowych, pomysł i inspiracja, wybrane materiały i sporządzony harmonogram stanowią bazę do przygotowania kosztorysu całego przedsięwzięcia. Przy obliczaniu budżetu związanego z remontem mieszkania, warto dodać około 20-30% kwoty przeznaczonej na odnowienie wnętrz. W pośpiechu zdarza się niekiedy zapomnieć nie tylko o takich drobiazgach, jak taśmy, pędzle czy folie zabezpieczające, ale również o większych wydatkach, związanych np. z wywozem śmieci. Co więcej, uwzględniony zapas pieniędzy pozwoli bez stresu przebrnąć przez niezbędne dodatkowe prace, które mogą wyniknąć już w trakcie remontu.

W poszukiwaniu wykonawców

Sprawdzona ekipa remontowa to podstawa sukcesu. Jeżeli w danym terminie sprawdzeni fachowcy mają już inne zlecenia, lepiej na nią poczekać, niż zatrudniać kogoś przypadkowego. W poszukiwaniu dobrej ekipy remontowo-budowlanej, warto przejrzeć ogłoszenia i strony poszczególnych wykonawców. Niektóre firmy na swoich stronach internetowych lub w serwisach z ogłoszeniami prezentują zdjęcia wykonanych przez siebie prac. Co więcej, często zamieszczają również zakres świadczonych usług wraz z cennikami.

Podczas poszukiwań wykwalifikowanej ekipy, warto dowiedzieć się czegoś na temat uprawnień pracowników. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z opiniami na temat fachowców, które coraz częściej zamieszczane są w Internecie. Aby pozyskać kontakt do sprawdzonej firmy, warto także porozmawiać z przyjaciółmi, którzy remont mieszkania mają już za sobą.

Najlepsze firmy remontowe zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin, m.in. elektryków, hydraulików czy parkieciarzy, którzy biorą pełną odpowiedzialność za wykonane usługi i dają na nie gwarancję, istotną przy ewentualnych reklamacjach.

Materiał zewnętrzny