Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak pozbyć się roztoczy z kanapy?

23 lipca 2019 0

Kanapa to siedlisko niezliczonej ilości bakterii i roztoczy. Niemożliwe? Badania pokazują, że to jeden z tych mebli, który gromadzi najwięcej różnego rodzaju zanieczyszczeń, nie tylko z powietrza, ale przenoszonych również przez samych domowników.

Kanapa – siedlisko bakterii i roztoczy

Regularne odkurzanie kanapy i pranie tapicerki to konieczność. Nawet najlepsze materiały z czasem stają się siedliskiem różnego rodzaju drobnoustrojów. Wiele osób zapomina, że sofy, kanapy, a nawet obicia łóżek brudzą się nie mniej niż dywany i wykładziny, wbrew pozorom często mają w sobie nawet więcej zanieczyszczeń niż wykładziny, które sprząta się dość regularnie. 

Pożywkę do rozwoju roztoczy na kanapę przynoszą sami domownicy na ubraniach, brudnych dłoniach, pilocie, który niejednokrotnie ląduje między poduszkami. Alergeny i zanieczyszczenia roznoszą domowe zwierzęta, które  niejednokrotnie wylegują się na łóżkach i sofach. Bakterie bytują niestety także – co trzeba wyraźnie powiedzieć – na okruchach i nawet drobnych resztkach jedzenia, które niejednokrotnie podczas wieczornych seansów filmowych lądują na kanapie.

Czyszczenie kanapy – jak się do niego zabrać?

Kanapa to mebel, na którym spędza się wiele czasu. To na niej się odpoczywa, relaksuje, ogląda telewizję i czyta książki. Odkurzanie kanapy i pranie tapicerki to więc nie tylko kwestia estetyki, ale i troski o bezpieczeństwo i zdrowie domowników. Na szczęście nowoczesne kanapy są wykonane nie tylko z odpornych na sporą część zabrudzeń materiałów, ale i tekstyliów łatwych do czyszczenia. Jeśli jednak w domu znajduje się antyk lub po prostu nieco starszy mebel, o pomoc lepiej poprosić specjalistę. Inaczej sprzątanie może się skończyć nieodwracalnymi uszkodzeniami tapicerki. 

Sprzątanie kanapy w kilku krokach

  1. Najpierw dokładnie odkurz kanapę, sofę lub łóżko. Jeśli możesz, postaw na bezprzewodowy odkurzacz pionowy. Dzięki modułowi ręcznemu będziesz mógł dotrzeć do każdego zakamarka sofy.
  2. W przypadku kanapy skórzanej lub innego delikatnego materiału postaw na specjalną szczotkę do usuwania z kanap zanieczyszczeń oraz zwierzęcej sierści. To samo zrób, jeśli w domu jest pies lub kot.
  3. Środek do czyszczenia tapicerki wybieraj ostrożnie. Najlepiej postaw na środek w formie pianki. Nie wymaga on bowiem szorowania, co mogłoby doprowadzić do zniszczenia kanapy.
  4. Pranie poprzedź próbą produktu na możliwie małej powierzchni. Jeśli środek odpowiednio reaguje z materiałem, rozpocznij jego nakładanie.
  5. Stosuj się do zaleceń producenta. Stosowanie zbyt silnych środków lub nieprawidłowo przygotowanych roztworów może spowodować nieodwracalne szkody.
  6. Możesz sięgnąć także po płyn do mycia naczyń. Rozcieńczony w ciepłej wodzie koncentrat możesz wykorzystać do prania kanapy.
  7. Przy niewielkich zabrudzeniach możesz sięgnąć po domowe środki: sodę oczyszczoną, amoniak, kwasek cytrynowy.
  8. Po wyschnięciu jeszcze raz dokładnie odkurz tapicerkę.
  9. Od czasu do czasu możesz ją odświeżyć za pomocą parownicy do ubrań.

Artykuł partnera