Trwa ładowanie proszę czekać ...

Porady przy zakupie nowego mieszkania

24 października 2016 0

Zakup mieszkania to zawsze poważna inwestycja – niezależnie od lokalizacji czy metrażu. Wartość nieruchomości w większości przypadków kilkukrotnie przewyższa stan majątkowy kupującego. Na kupno mieszkania bierze się więc zazwyczaj kredyt hipoteczny, który potem spłaca się nawet kilkadziesiąt lat. Podjęcie zbyt pochopnej decyzji kupna mieszkania może spowodować szereg negatywnych konsekwencji. Aby temu zapobiec, transakcja powinna być poprzedzona wnikliwą oceną nieruchomości.

Gdzie szukać nieruchomości

Pierwszym etapem jest odnalezienie nieruchomości. Gdzie ich szukać? Nowe mieszkania można znaleźć np. w internetowych serwisach ogłoszeń nieruchomości. HomeBroker.pl oferuje mieszkania w miastach całego kraju. Polska jest największym rynkiem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2014 roku oddano do użytku ponad 143 tysiące lokali mieszkalnych.

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie jego wypłacalności i gwarancji na wypadek, gdyby zbankrutował. Istotne jest też ustalenie standardów wykończenia mieszkania, zgodnego z obietnicami składanymi w czasie negocjacji lub w folderach informacyjnych.

Kupowane mieszkania na rynku pierwotnym

Rynek pierwotny zajmuje się nieruchomościami inwestora, który je wybudował. Co za tym idzie, po kupnie stajemy się jego pierwszymi właścicielami. Chcąc kupić takie mieszanie, warto zweryfikować tytuł prawny dewelopera do nieruchomości, gdyż w przypadku zakupu lokalu na rynku pierwotnym nie chroni nas rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Jest to założenie, że stan prawny lokalu opisany w księdze wieczystej jest taki w rzeczywistości. Opisuje to art. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. W przypadku, gdy stan opisany w hipotece jest inny od rzeczywistego, pierwszeństwo według prawa ma stan opisany w księdze gruntowej.

Mieszkania na rynku wtórnym

Sprzedaż na rynku wtórnym oznacza zakup mieszkania od poprzedniego właściciela. Chcąc kupić takie mieszkanie, dobrze jest zwrócić uwagę na kwestie wspólnoty w spółdzielni mieszkaniowej, w której znajduje się dana nieruchomość. Należy sprawdzić status prawny stanu finansowego i ewentualnych problemów prawnych, które obciążałyby rozważaną nieruchomość, jak np. kredyt hipoteczny. Aby rozwiać wątpliwości prawa do lokalu, warto poprosić właściciela o jego potwierdzenie, np. w postaci aktu notarialnego.

Materiał partnera zewnętrznego