Trwa ładowanie proszę czekać ...

6 najczęstszych błędów, popełnianych przez osoby szukające pracy w Warszawie

31 marca 2017 0

Mimo tego, że bezrobocie spada, nadal wcale nie tak łatwo o dobrą pracę w Warszawie. Trudności ze znalezieniem satysfakcjonującego stanowiska zazwyczaj wynikają z gaf, jakie popełniają kandydaci poszukujący zatrudnienia. Jakich błędów unikać, żeby starania o wymarzoną posadę były bardziej skuteczne?

Podczas rozmowy rekrutacyjnej, dobrze jest postawić na naturalność (bez przesadnej skromności, ale też zbytniej pewności siebie) i uczciwie zaprezentować swoje zawodowe osiągnięcia i nabyte umiejętności. Żeby wysłane CV przeszło wstępną selekcję, a kandydat został zauważony przez potencjalnego pracodawcę, dobrze ustrzec się kilku podstawowych błędów, nagminnie popełnianych przez poszukujących zatrudnienia. Czego zatem nie robić aplikując na wybrane stanowisko?

Brak sprecyzowanych preferencji

Rynek pracy w Warszawie jest bardzo bogaty. Znalezienie etatu w stolicy nie jest rzeczą trudną. Sztuka tkwi jednak w tym, aby zdobyta posada spełniała oczekiwania aplikanta, dawała mu satysfakcję, możliwości rozwoju i dobre warunki finansowe. Dlatego jeszcze zanim rozpocznie się poszukiwanie pracy, warto sprecyzować swój profil zawodowy. Dobrze jest przeanalizować dotychczasowe osiągnięcia, posiadane kompetencje i doświadczenie na określonych stanowiskach. Dzięki temu można dojść do cennych wniosków, które pomogą w ustaleniu, jakie stanowisko będzie dla danej osoby najodpowiedniejsze i na jakim będzie mogła się w pełni realizować.

Koloryzowanie w CV

Podawanie nieprawdziwych informacji na temat posiadanego wykształcenia, zajmowanych stanowisk czy poziomu znajomości języków obcych jest niedopuszczalne podczas szukania pracy. Spreparowane informacje, wcześniej czy później wyjdą na jaw i z całą pewnością nie wpłyną pozytywnie na obraz pracownika w oczach pracodawcy. Podane w CV kwalifikacje zostaną zweryfikowane już podczas rozmowy rekrutacyjnej. Ważne jest, żeby zaprezentować swoje umiejętności zgodnie z ich faktycznym stanem, a ewentualne braki umiejętnie pominąć i postarać się je nadrobić. Koloryzowanie życiorysu może jedynie zaszkodzić.

Niedopracowany życiorys

Niekonsekwencja w doborze rodzaju i wielkości czcionek, artystyczny miszmasz zamiast przejrzystej prezentacji danych czy błędy ortograficzne to rzeczy, które powodują, że CV ląduje w koszu. Bardzo istotne jest też zdjęcie. Najlepiej umieścić w życiorysie aktualną fotografię, na której dobrze widać twarz. Nieprofesjonalne jest wstawianie zdjęć na których rysy twarzy są zamazane lub oprócz głównego zainteresowanego widać inne osoby. Te drobne szczegóły mają duży wpływ na to, jak potencjalny kandydat będzie odebrany przez pracodawcę. Niechlujnie przygotowane CV zniechęca do kontaktu, trudno więc spodziewać się zaproszenia na rozmowę. Warto też pamiętać o tym, żeby nie wysyłać wszędzie tak samo skonstruowanego życiorysu. Wymagania pracodawców są różne, dlatego dobrze jest wysunąć na pierwszy plan posiadane umiejętności, które są styczne z konkretnym ogłoszeniem. To zdecydowanie zwiększy szanse na pomyślną odpowiedź od firmy.

Nieprzemyślane aplikacje

Niektóre osoby, chcąc szybko znaleźć pracę w Warszawie, odpowiadają na wszystkie oferty, jakie wpadną im w ręce. Wśród nich łatwo znaleźć zarówno te poniżej, jak i powyżej posiadanych kwalifikacji. Dobrze przed aplikowaniem na dane stanowisko dokładnie przeanalizować, czy oby na pewno oferta jest satysfakcjonująca i daje należyte możliwości rozwoju a także spełnia oczekiwania finansowe. Bezmyślne wysyłanie aplikacji bez uprzedniej weryfikacji ofert to strata czasu zarówno dla pracodawcy, jak i dla samego aplikującego, w którego przypadku rozmowa rekrutacyjna kończy się rozczarowaniem. .

Fatalna autoprezentacja

Na rozmowę w sprawie pracy dobrze iść z uśmiechem na twarzy. Zrelaksowana postawa i otwartość, pomogą zbudować nastrój życzliwości i wzajemnego zrozumienia. Pracodawca zdecydowanie chętniej nawiąże kontakt z osobą uśmiechniętą niż z nieprzystępnym i zamkniętym w sobie ponurakiem. Tak jak mowa ciała i mimika, równie istotny jest strój. To wizytówka kandydata. Musi być odpowiedni do stanowiska, którego będzie dotyczyła rozmowa. Nie przystoi, żeby kandydat na kierownika działu, przyszedł na rozmowę w dresie. Istotne jest, aby ubrania były schludne, utrzymane w stonowanych kolorach i nie budziły kontrowersji, np. poprzez wyzywający charakter czy zbyt jaskrawe kolory. Kolejna zasada - punktualność. Osoba, która pojawia się na czas, a najlepiej na kilka minut przed umówioną godziną, jest postrzegana jako rzetelna i terminowa. Spóźnienia nie są mile widziane w żadnej profesji.

Nieprzygotowanie do rozmowy

Otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną jest pierwszym krokiem do znalezienia pracy w Warszawie. Łatwo jednak pojawiającą się szansę na zatrudnienie zmarnować, nie przygotowując się odpowiednio na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Brak choćby podstawowej wiedzy o firmie, do której została wysłana aplikacja czy niedostateczne informacje dotyczące rodzaju wykonywanej pracy na przyszłym stanowisku powodują, że pracodawca nie traktuje kandydata poważnie. Żeby otrzymać należny szacunek i uwagę podczas spotkania rekrutacyjnego, należy przyjść na rozmowę odpowiednio przygotowanym. Dobre wrażenie zrobią osoby o jasno sprecyzowanych celach, które doskonale wiedzą jak chciałyby pokierować swoją karierą zawodową. Stres i strach, towarzyszące osobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą spowodować , że nie wypadnie ona dobrze w oczach pracodawcy.. Wyeliminowanie ze swojego zachowania wspomnianych wyżej błędów, z pewnością będzie pomocne w szybszym znalezieniu zatrudnienia w upragnionej profesji.

Artykuł sponsorowany