Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać kijki do nart biegowych?

12 kwietnia 2017 0

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie kijki do biegania wybrać, powinniśmy mieć świadomość tego, że decyzja, jaka na nas czeka, wcale nie należy do najłatwiejszych. Zły wybór nie tylko odbiera nam przyjemność czerpaną ze spacerów, ale również może odbić się niekorzystnie na stanie, w jakim znajduje się nasze zdrowie. Już choćby dlatego warto zapoznać się z kilkoma regułami, które powinny ułatwić nam dokonanie przemyślanego zakupu. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jaka ma być ich długość, ta bowiem jest uzależniona od tego, jaki styl biegania jest przez nas chętniej uprawiany. Co do zasady, kijki stosowane podczas biegu klasycznego powinny nam sięgać do ramion, a te, których używają osoby preferujące styl łyżwowy, powinny kończyć się gdzieś pomiędzy brodą oraz nosem.

Oczywiście, w sprzedaży dostępne są też kijki uniwersalne, które sprawdzają się dość dobrze bez względu na to, jaki styl preferujemy. Długość kijków może mieć również wpływ na to, jak skutecznie będziemy realizować nasze narciarskie cele. Jeśli lubimy rywalizację, powinniśmy zaopatrzyć się w dłuższe kijki, jeśli jednak nie chcemy rywalizować z innymi osobami spotykanymi na trasach biegowych – nie ma takiej potrzeby. Dobrze jest również pamiętać o proporcjach. Jeśli mamy dłuższe ręce, dłuższe kijki nie będą stanowić dla nas większego obciążenia. Innym ważnym czynnikiem przesądzającym o naszej wygodzie jest ten, który odnosi się do materiału, z jakiego wykonane są kijki. Ten znowu może mieć znaczenie dla realizacji celów, jakie sobie stawiamy.

kije do nart biegowych

Do produkcji kijków narciarskich najczęściej używa się stopów aluminium, choć warte uwagi wydają się również kompozyty. Oczywiście, to stopy aluminiowe są tańsze, a ich trwałość nie budzi większych zastrzeżeń, są jednak również cięższe, co sprawia, że nadają się przede wszystkim dla początkujących narciarzy. Z kolei doświadczeni biegacze sięgają po wyposażenie kompozytowe. Tu największą popularnością cieszą się kijki w stu procentach wykonane z karbonu, choć sportowiec decydujący się na ich zakup musi liczyć się z tym, że przyjdzie mu sięgnąć dość głęboko do kieszeni, jeśli ma być zadowolony z dokonanej przez siebie inwestycji. Kijki charakteryzują się jednak niskim ciężarem i trwałością.

Artykuł powstał we współpracy z sportowyszal.pl