Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak znaleźć idealny kask narciarski?

12 kwietnia 2017 0

Choć nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak duże znaczenie ma zakup kasku narciarskiego, nie można nie dostrzec i tego, że w ostatnich czasach mamy do czynienia ze wzrostem jego znaczenia. Funkcja ochronna kasku nadal jest tą, o której myślimy w pierwszej kolejności, coraz częściej zwracamy jednak uwagę również na jego funkcję ozdobną. Kaski obecne w sprzedaży są też niezawodne jako ochrona przed zimnem, gałęziami, a nawet przed kotwicą wyciągu. Co więcej, nie tylko nie nasiąkają one, ale i nie przeciekają, nie jest więc przesadą stwierdzenie, że w istotny sposób podnoszą odczuwany przez nas komfort jazdy. Gdy wybieramy kask zwykle zależy nam na tym, aby dobrze się on prezentował, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że nie jest to jego jedyny znak rozpoznawczy.

Ważnym elementem jego wyposażenia są dziś paski dociągające, które znajdują się wokół głowy. Te są bardzo funkcjonalne, jeśli jednak je zlekceważymy, może się okazać, że relatywnie drogie rozwiązanie będzie jednocześnie dopasowane w niewłaściwy sposób. Warto więc mieć na uwadze to, że kask nie powinien spadać nam na oczy nawet przed dociągnięciem pasków. W innym wypadku może skomplikować nam pobyt na stoku zamiast stanowić ułatwienie. Często można usłyszeć, że kask, który jest dobrze dopasowany do głowy można porównać z dobrze dopasowanym butem. Oczywiście, jeśli buty są zbyt duże, można podjąć próbę ich wypchania, nigdy jednak nie będzie to idealne rozwiązanie. Pasek dociągający to dobre rozwiązanie, zawsze powinien jednak pełnić jedynie funkcję pomocniczą. Kupując kask narciarski należy też pamiętać, że jest on wykorzystywany razem z okularami. Dziś większość modeli jest dopasowanych do kasku, nawet kupując kask i okulary jednej marki nie możemy mieć jednak pewności, że na naszej głowie będą one stanowić idealne połączenie. Problem może pojawić się także wówczas, gdy jeden element wyposażenia jest starszy, my zaś przystępujemy do zakupu nowszego rozwiązania.

jaki kask narciarski

Jeśli zechcemy poświęcić nieco więcej uwagi wzmiankowanemu już paskowi, musimy mieć na uwadze to, że powinien być on odpowiednio miękki. Decydując się na droższy kask można mieć też pewność, że będzie on wyposażony w metalowe zamknięcie, które zastąpi klasyczny bagnet wykonany z plastiku. Droższe kaski są warte zainwestowania w nie również dlatego, że paski są w nich wyposażone w mechanizm zapadkowy. Ten przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy zastanawiamy się nad tym, jaki kask wybrać dla małego narciarza. Dziś z trudem znajdziemy już wspomnienie z przeszłości – pełne kaski wyposażone w zakrywającą uszy skorupę. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydają się więc te kaski, które posiadają odejmowane miękkie osłony uszu. Dziś najczęściej powstają one na skutek spiekania wewnętrznej warstwy z zewnętrzną skorupą, a więc w następstwie tak zwanego procesu inmold. Są one nieco lżejsze niż pełne kaski, a tym samym nie tylko bezpieczniejsze, ale i wygodniejsze.

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że starsze modele nie posiadają zalet. Są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe, choć tu duże znaczenie ma zaangażowanie charakterystyczne dla producenta, który je oferuje i materiału, z jakiego są wykonane. Pomyślano je przy tym w sposób umożliwiający warstwie wewnętrznej pochłanianie siły słabszego uderzenia tak, aby nie wywierało to skutków dla integralności kasku. W nowoczesnych rozwiązaniach siła rozkłada się w naniesionej masie, ta jednak spełnia powierzone jej zadanie jednorazowo. Pamiętajmy też, że kaski nie mogą być wymieniane w nieskończoność. Najlepiej wymieniać je co pięć lat.

Więcej o gadżetach sportowych przeczytasz na stronie sportowyszal.pl