Trwa ładowanie proszę czekać ...

Backup służbowych danych - bezpieczne rozwiązania

27 stycznia 2017 0

Wybór rodzaju backupu, inaczej kopii bezpieczeństwa, zależy przede wszystkim od  typu, wartości i wielkości danych służbowych. Pliki, które dużo ważą i nie mogą trafić w niepowołane ręce, powinny być przechowywane na firmowych serwerach niemających połączenia z internetem. Dane mniej ważne, ale do których dostęp, w razie awarii, musi być możliwy z każdego miejsca na świecie, poleca się archiwizować online, w chmurze.

Wykonywanie kopii bezpieczeństwa jest niezmiernie ważne w dzisiejszym świecie. Komputery  stale narażone są zarówno na działanie wirusów, jak i czynników zewnętrznych, które mogą uszkodzić lub zniszczyć dane w nich się znajdujące. Odpowiednio przeprowadzony backup danych to gwarant bezpieczeństwa i stabilności biznesu.

Kopia bezpieczeństwa online

Tworzenie kopii bezpieczeństwa online to obecnie bardzo popularne rozwiązanie. Dzięki niemu dostęp do plików możliwy jest przy pomocy praktycznie każdego urządzenia podłączonego do internetu. Darmowe zapisywanie plików w chmurze oferują m.in. najwięksi giganci branży elektronicznej - Google, Apple czy Microsoft. Nie jest to jednak profesjonalne i w pełni bezpieczne rozwiązanie dla firm. Przedsiębiorstwa, które decydują się na tworzeni kopii bezpieczeństwa w internecie powinny zainwestować w prywatny serwer, który będą mogli odpowiednio zabezpieczyć i skonfigurować. Jest to niestety dosyć drogie rozwiązanie, dlatego w przypadku małych firm poleca się serwery VPS. Są to zwirtualizowane maszyny dedykowane (jeden serwer, dzielony wirtualnie na kilka mniejszych). Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku mniejszych kopii bezpieczeństwa (VPS oferuje mniej przestrzeni dyskowej), oszczędza się pieniądze, zachowując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa.

Backup danych lokalny

Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie ze względów bezpieczeństwa, są pamięci masowe typu NAS (ang. Network Attached Storage) lub lokalne serwerownie. Dzięki temu, że zazwyczaj nie podłącza się ich do internetu, nie są one zagrożone atakiem hakerskim lub wirusami. Działają wyłącznie w ramach sieci lokalnych i na bieżąco wykonują kopie bezpieczeństwa. Ich zaleta jest również wadą, ponieważ ze względu na brak dostępu do internetu, pliki można odzyskać wyłącznie podłączając się lokalnie do sieci serwerowej. Warto pamiętać, że niektóre pamięci NAS lub maszyny serwerowe zabezpieczone są również fizycznie przed katastrofalnymi awariami. Droższe modele mogą np. przetrwać nawet do pół godziny pożaru lub kilkudniowe zanurzenie w wodzie.

Materiał partnera zewnętrznego