Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym jest limit kredytowy?

12 czerwca 2017 0

Czasem, gdy pojawia się niespodziewany wydatek, niepowtarzalna okazja inwestycyjna, czy też po prostu trzeba zrobić większe zakupy tuż przed wypłatą, zachodzi konieczność skorzystania z produktu kredytowego bądź pożyczkowego. Jednym z instrumentów, który pozwala czuć się zawsze przygotowanym na ewentualne nadejście tego typu sytuacji, jest limit kredytowy w koncie.

W praktyce, limit kredytowy w rachunku (kredyt odnawialny, linia kredytowa) jest najlepszym sposobem na szybkie, a przy tym stosunkowo tanie, powiększenie własnych możliwości finansowych. W niniejszym artykule, wyjaśniamy na czym dokładnie polega i jakimi zaletami odznacza się takie rozwiązanie.

Istota limitu kredytowego

Limit kredytowy to możliwość zadłużenia się do sumy ustalonej w umowie zawartej z bankiem. Dzięki niemu, pomimo braku środków własnych na koncie bankowym, można dalej wypłacać gotówkę, płacić kartą czy dokonywać przelewów. Można, ponieważ po prostu powiększa on sumę pieniędzy dostępną na rachunku. Przykładowo, jeśli klient zgromadził na rachunku bankowym 1000 zł, a do tego bank udostępnił mu limit kredytowy w wysokości 1500 zł, to do jego dyspozycji pozostaje w rzeczywistości 2500 zł.

Zasada jest taka, że klient w pierwszej kolejności wydaje pieniądze własne, a gdy one się skończą – zaczyna korzystać z pieniędzy banku. Dzieję się to automatycznie i nie wymaga przechodzenia przez żadne dodatkowe procedury.

Dlaczego „odnawialny?

Limit kredytowy zwany jest również kredytem odnawialnym z tego względu, że każdy kolejny wpływ na rachunek automatycznie zmniejsza zadłużenie i zarazem „odbudowuje” kwotę do dyspozycji klienta. Co więcej, umowę takiego kredytu zawiera się na rok, ale po upływie tego czasu jest ona automatycznie odnawiana – chyba że klient ją wcześniej wypowie.

Płaci się tylko za faktycznie pożyczone środki

Niezwykle istotną zaletą limitu kredytowego jest fakt, że w jego przypadku odsetki naliczane są wyłącznie od kwoty, która została faktycznie pożyczona. Gdy klient wyczerpie własne pieniądze zgromadzone na rachunku, zaczyna korzystać z oprocentowanych środków. Wówczas, od każdej pożyczonej złotówki, każdego dnia, naliczane są odsetki – i tak aż do momentu zwrotu zadłużenia.

Podobny do „debetu” w rachunku

Choć na pierwszy rzut oka limit kredytowy wydaje się być bardzo podobny do tzw. debetu w koncie (limitu w rachunku), w praktyce produkty te znacznie się od siebie różnią. Ten ostatni, udostępnia możliwość jedynie nieznacznego „zejścia poniżej 0 zł” na rachunku, a przy tym daje raptem 30 dni na uregulowanie długu. Natomiast limit kredytowy, nie dość, że pozwala swobodnie zadłużać się nawet do kilku tysięcy złotych, to jeszcze pozostawia więcej czasu na ich zwrot. Ponadto, wymaga podpisania umowy kredytowej i towarzyszy mu badanie zdolności kredytowej – w przypadku limitu w rachunku elementy te zwykle nie występują.

Limit kredytowy jako szybka pożyczka pozabankowa

Warto wiedzieć, że limit kredytowy – pomimo określenia „kredytowy” – nie jest instrumentem oferowanym wyłącznie przez banki. Dla osób, które potrzebują szybkiego i wygodnego dostępu do dodatkowych środków, ciekawą propozycję mają również instytucje pozabankowe. Przykładowo, euroloan.pl oferuje szybkie pożyczki, które zachowują wszelkie zalety bankowych kredytów odnawialnych, a przy tym dają jeszcze kilka innych korzyści – limit sięgający nawet aż 10 000 zł, czy możliwość ustalenia indywidualnego planu spłacania pożyczki.

Od strony konstrukcyjnej, limit oferowany przez instytucję pożyczkową różni się od „limitu bankowego” także tym, że środki są udostępniane za pośrednictwem specjalnego konta technicznego, nie zaś rachunku osobistego. W tym przypadku klient korzysta zatem z odrębnego rachunku – dzięki czemu zawsze dokładnie wie kiedy i jaką kwotę pożycza.

Materiał zewnętrzny