Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie są najczęstsze kontuzje biegacza?

2 października 2018 0

Regularne treningi biegowe niestety niosą za sobą ryzyko kontuzji. Przeciążenia i urazy kostek, kolan, ścięgien czy stawów to najczęściej wynik zbyt intensywnych treningów, nieodpowiedniego przygotowania czy braku regeneracji po aktywności bądź złego obuwia.

Do najczęściej występujących kontuzji biegaczy należą: zapalenie ścięgna Achillesa, przeciążenie kolana (np. kolano biegacza), naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda, ostroga piętowa, sztywna łydka, czyli ból piszczeli.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Uszkodzenie ścięgna Achillesa najczęściej wynika ze zbyt intensywnych ćwiczeń. Zapalenie błony otaczającej ścięgno objawia się obrzękiem, zgrubieniem oraz silnym bólem, jaki nasila się w czasie próby stawania na palcach. Na kontuzję najbardziej narażone są osoby biegające po wzniesieniach i pagórkach. Zapalenie ścięgna Achillesa bywa również efektem niewystarczająco rozciągniętych mięśni łydki, goleni. Na czas leczenia przypadłości pacjentowi zakładana jest specjalna opaska na kostkę, czyli kompresyjny stabilizator stawu skokowego, który łagodzi dolegliwości bólowe i usztywnia zmienione chorobowo miejsce.

Przeciążanie i ból kolana - kolano biegacza

Kolano biegacza to zespół bólu przedniej oraz bocznej (związanej z odcinkiem piszczelowo-biodrowym) części stawu kolanowego. Objawem przeciążenia jest zwykle intensywny ból w okolicy rzepki, który nasila się podczas kucania, długiego siedzenia, a także schodzenia czy zbiegania po schodach. Przeciążenie kolana wynika najczęściej z błędów treningowych np. zbyt intensywnych treningów bez wcześniejszego przygotowania się do nich czy braku odpoczynku i regeneracji mięśni po ćwiczeniach biegowych. Chwilową ulgę w bólu stawu kolanowego przyniesie lód w sprayu. Wystarczy nim spryskać obolałe miejsce i poczekać do wchłonięcia się preparatu.  

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to zwykle efekt braku rozgrzewki i rozciągania przed biegiem, nieprawidłowej techniki biegu czy złej postawy ciała w trakcie wysiłku. Przypadłość najczęściej przytrafia się sprinterom. Biegacze odczuwają silny ból w tylnej części uda, a w niektórych przypadkach może nawet wystąpić zasinienie. Silne naderwanie mięśnia dwugłowego uda wyklucza biegacza z treningów na czas całkowitego powrotu do zdrowia.

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, objawia się dokuczliwym bólem zlokalizowanym pod piętą, który uniemożliwia swobodne chodzenie, a tym bardziej bieganie. Problem najczęściej występuje u biegaczy, których łuk stopy jest za bardzo wysklepiony, a także u osób wykonujących na co dzień pracę w pozycji stojącej bądź mających nawyk siedzenia z nadmiernie napiętymi stopami. Dolegliwości bólowe wpływają na technikę biegania osoby trenującej, co w konsekwencji stopniowo przeciąża stopy.

Sztywna łydka

Częstą kontuzją biegaczy jest silny ból piszczeli, czyli shin splints, nazywany również sztywną łydką. Przypadłość jest efektem zwiększonego napięcia mięśni po stronie kości piszczelowej, które powszechnie występuje u osób początkujących bądź tych, którzy wrócili do biegania po dłuższej przerwie. Ból piszczeli często pojawia się np.: po dłuższym dystansie biegowym, bieganiu po twardym podłożu bądź w nieodpowiednim obuwiu.

 

Materiał zewnętrzny