Trwa ładowanie proszę czekać ...

Potrzeba, czy snobizm, czyli czy warto kupić drogi zegarek?

6 lutego 2020 0

Jak świat światem, zegarek zawsze był raczej sprawą podkreślenia osobistego statusu, niż jedynie (a raczej – zaledwie) praktycznym elementem wskazującym nam czas. Zwłaszcza w zakresie mody męskiej przyjęło się twierdzić, że zegarek jest niczym innym jak uzupełnieniem garderoby i jedyną akceptowalną formą biżuterii... przyznacie, że daleko takiemu stwierdzeniu do uznania, że mamy do czynienia jedynie z czasomierzem. Zegarek to w naszej kulturze na pewno dużo więcej. Problematyczne staje się jednak ustalenie, czy aby warto wydawać małą lub dużą fortunę na tego rodzaju gadżet i kiedy kończy się w zakresie takiego zakupu zdrowy rozsądek, a zaczyna klasyczna forma snobizmu?

Zacznijmy od tego, że moim zdaniem granica między rozwagą a szaleństwem przebiega w momencie, gdy na zakupie danego zegarka miałoby ucierpieć nasze dobro osobiste lub dobro kogoś bliskiego, na przykład członka rodziny – mówimy tu oczywiście o kwestiach czysto materialnych, związanych z utrzymaniem się na odpowiedniej stopie życiowej. Trudno jednak nie zaprzeczyć, że zegarki mogą też stanowić dobrą inwestycję kapitału, oczywiście pod warunkiem, że dany zakup dokonywany jest w asyście profesjonalnego doradcy, który legitymuje się doskonałym rozeznaniem rynkowym i będzie znakomicie zdawał sobie sprawę z tego, zakup jakiego czasomierza nie jest przepalaniem kapitału a raczej jego zakonserwowaniem na lata.

Po drugie, ewentualny zakup drogiego zegarka powinien być też podyktowane ewentualnymi względami zawodowymi – czy w naszym środowisku zawodowym, grupie zawodowej, miejscu pracy itd. inne osoby również zakładają regularnie zegarki z wyższej półki cenowej. Jeżeli tak – nasz zakup będzie raczej czymś normalnym, a nawet w jakiś sposób będzie to ruch uzasadniony i oczekiwany. Co innego jeżeli za sprawą zbyt drogiego zegarka mielibyśmy być klasyczną „czarną owcą” wytykaną palcami czy określaną mianem kupującej błyskotki na pokaz. Wówczas raczej powinniśmy zrezygnować z takiego zakupu, bo zwyczajnie nam się to nie kalkuluje. Tak to już zresztą jest, że miejsce pracy niejednokrotnie rzutuje na kierunek decyzji podejmowanych również w życiu prywatnym i omawiany przypadek zakupu zegarka jest klasycznym tego przykładem.

Podsumowując – idealnej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto kupić drogi zegarek, po prostu nie ma. Każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie indywidualnie, zważając nie tylko, jak wskazaliśmy, na swój stan majątkowy (dochody, posiadany kapitał, etap kariery zawodowej i tak dalej...) ale również na sytuację w miejscu pracy czy środowisko, w jakim się na co dzień obracamy. Dopiero po rozeznaniu się w tych aspektach można zastanowić się rzeczywiście, czy kupno drogiego czasomierza to właściwa decyzja, czy też przejaw wspomnianego w tytule radykalnego snobizmu.

Artykuł sponsorowany