Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przekształcić stagnację w rozwój osobisty?

8 lutego 2022 0

Ostatnie badania wykazały, że polscy pracownicy cenią sobie rozwój osobisty bardziej niż wygodę i komfort pracy. Po pewnym czasie nudzą się i popadają w rutynę, która utrudnia im rozwój osobisty. Mogą podjąć decyzję o odejściu z pracy. Lepiej zastanowić się, co można zrobić, aby osiągnąć samorealizację, satysfakcję i szczęście, niż szukać przyczyn.

Rozwój osobisty a stagnacja

Rutyna jest często postrzegana przez wiele osób jako coś negatywnego. Kojarzy się często z nudą, monotonią, stagnacją, zawodową wegetacją i znudzeniem. Warto spojrzeć na tę sytuację z innej perspektywy. Rutyna może i powinna być również zaliczana do kategorii pozytywnej stabilizacji. Poczucie bezpieczeństwa to poczucie, że potrafisz dobrze wykonywać swoją pracę i jesteś w stanie przewidzieć jej wynik. To może pomóc w napędzaniu zmian. Profesjonalizm pozwala być otwartym na nowe zadania, informacje, poszerzać swoje kompetencje.

Wielu pracowników obwinia swoich pracodawców za to, że nie oferują im możliwości rozwoju kariery. Zarzuca się im, że nie są angażowani w nowe projekty, nie otrzymują szkoleń i awansów. Pracodawcy twierdzą, że pracownicy chętniej inwestują we własny rozwój, jeśli mają wymagającą postawę.

Własna ścieżka

Planowanie i realizacja ścieżki kariery powinna rozpocząć się od refleksji na temat swoich mocnych stron, zainteresowań i kolejnych kroków, które chcesz podjąć w swoim życiu zawodowym. Możesz rozwijać się w obecnej pracy, określając kamienie milowe, które osiągniesz. Jeśli osiągniesz kamienie milowe, będziesz bliżej swojego celu. Rozważ przekwalifikowanie się, jeśli uważasz, że Twoja kariera powinna pójść w innym kierunku. Czy wystarczy literatura fachowa, czy może bardziej realne są studia podyplomowe?

Rozwój osobisty to proces

Rozwój osobisty, czyli samodoskonalenie, jest procesem ciągłym, który wiąże się ze zmianami. Polega na doskonaleniu umiejętności, uczeniu się nowych rzeczy, korzystaniu ze szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Powinniśmy jak najlepiej wykorzystywać wszelkie możliwości i zasoby, które nam w tym pomogą. Rozwój osobisty nie opiera się na jednorazowych zadaniach. Skumulowane wyniki nie dadzą uporządkowanych rezultatów i zniechęcą nas do dalszych wysiłków.

Zacznij od rzeczy małych

Cytat Roberta Colliera jest najlepszą odpowiedzią na pytanie: "Od czego zacząć? ": Sukces jest sumą małych wysiłków, które są powtarzane dzień po dniu. Zacznij od czegoś małego, a z czasem przerodzi się to w coś ważniejszego. Istnieje tak wiele możliwości dalszego kształcenia i rozwoju zawodowego, że trudno jest winić innych za to, że nie jesteśmy w stanie zrealizować swojego potencjału.

Praca zespołowa

Aktywista w firmie

Istnieje wiele sposobów na rozwijanie swoich umiejętności osobistych w pracy, w zależności od tego, w jakiej firmie pracujesz. Ważne jest, aby być pozytywnym i otwartym na dawanie, a nie branie. Zgłoś się do dodatkowych projektów, zostań wolontariuszem poza godzinami pracy. To nie jest marnowanie czasu, ale inwestycja w swoją przyszłość. Twój szef zobaczy Twoje zaangażowanie i będzie powierzał Ci ciekawsze zadania. Mów głośno o swoich pomysłach i bądź gotowy do podjęcia działań w celu poprawy. Tylko taka postawa przybliży Cię do awansu lub nowego stanowiska w firmie.

Sprawdź także: 5 sposobów na efektywny relaks w pracy - https://rankingfoteli.pl/blog/qiqr/5-sposobow-na-efektywny-relaks-w-pracy.html

Rozbudzaj swoją ciekawość

Kiedy już wybierzesz kierunek rozwoju, możesz następnie znaleźć dziedzinę, która szczególnie Cię interesuje. Możesz poszerzać swoją wiedzę, czytając prasę branżową, szukając ciekawej literatury, oglądając interesujące programy. Możesz stać się ekspertem w jakiejś dziedzinie, nawet jeśli jest ona wąska. Da Ci to satysfakcję i pozwoli się rozwijać. Otworzy Ci to również nowe perspektywy, poszerzy horyzonty, być może zainteresuje Cię nowymi rzeczami, co pomoże Ci nakręcić spiralę samodoskonalenia. Pojawia się wiele możliwości. Poświęć czas, aby je dostrzec i wykorzystać. Robisz to sam!

Ostateczność

Pracodawcy zdają sobie sprawę, że ich największym zasobem są ich pracownicy. Pracownicy, którzy są zmotywowani i zaangażowani w doskonalenie swoich umiejętności są cennym zasobem, którego nie da się zastąpić pieniędzmi. Istnieją firmy, które nie doceniają wartości swoich pracowników. Może to prowadzić do szukania nowej pracy lub odejścia z firmy. Takich sytuacji nie da się wyeliminować. Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę firmy lub będziesz twierdzić, że nie ma możliwości rozwoju, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, co możliwe, aby osiągnąć swój cel.