Trwa ładowanie proszę czekać ...

Alkoholizm – choroba całej rodziny

16 stycznia 2017 0

Zgodnie z krążącą wśród ludzi legendą, Polacy i Rosjanie uwielbiają pić alkohol, ale mają mocną głowę, więc niełatwo się upijają. Być może nasz naród jest jednym z tych, które spożywają sporo alkoholu, jednak okazjonalne picie w towarzystwie nie jest niczym złym – ważne, żeby nie przesadzić. Niestety, może ono jednak prowadzić do uzależnienia – tym większego, im okazji jest więcej i wypija się więcej trunków.

W pewnym momencie człowiek pije już sam – bo lubi. Często uzależnieni nie zdają sobie nawet sprawy, że są chorzy, a przede wszystkim – że razem z nimi będzie cierpieć cała rodzina. Jest to bowiem choroba, która niszczy więzi i z której piętnem dzieci alkoholika będą się musiały zmagać przez resztę swoich dni. Warto więc wiedzieć jak się przed alkoholizmem ustrzec, jak dostrzec jego pierwsze objawy oraz jak sobie pomóc – bez względu na to, czy to my mamy kłopot z chorobą alkoholową, czy też uzależniona jest osoba nam bliska.

Alkoholizm – opis uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najczęściej występujących we współczesnym świecie uzależnień. Rozwija się niepozornie, ale skutki mogą być tragiczne – tak dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Oznacza uzależnienie od etanolu, czyli alkoholu pod różnymi postaciami – wódki, piwa, wina, whisky. Etanol jest środkiem odurzającym, który w małych ilościach poprawia humor, powoduje wesołość i rozluźnienie – stopniowo jednak osoba uzależniona potrzebuje wypijać go coraz więcej, żeby uzyskać ten sam euforyczny efekt. Im więcej się pije, tym większa jest chęć na kolejną dawkę – to zamknięte koło, które samo się napędza.

Sprawdź: Leczenie uzależnień - lista ośrodków terapeutycznych >> 

Alkoholizm jest chorobą śmiertelną – oznacza to, że nieleczony może doprowadzić do śmierci człowieka. Za dawkę śmiertelną uważa się 6-8 g etanolu na 1 kg masy ciała, co oznacza że ryzykowne spożycie alkoholu dotyczy około 16% polskiego społeczeństwa. Kto jednak spożywa alkohol przez długi czas truje swój organizm – przede wszystkim wątrobę oraz serce. Proces przetwarzania nadwyżki alkoholu w organizmie odbywa się bowiem kosztem innych, ważnych procesów – na przykład utlenienia tłuszczów. Właśnie dlatego alkoholicy mają zniszczoną wątrobę oraz serce – są one otłuszczone. Ale alkohol niszczy coś więcej niż tylko ciało – niszczy duszę oraz więzi, które istnieją w rodzinie. Dlatego należy umieć wcześnie rozpoznać chorobę – zanim będzie za późno. Wczesne zdiagnozowanie to również wcześniej podjęte leczenie i szansa na pełne wyleczenie – chociaż alkoholikiem w pewnym sensie pozostaje się na całe życie.

uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm - podstawowe objawy

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

1. Przede wszystkim głód alkoholowy – jeśli jakaś osoba czuje natrętną potrzebę sięgnięcia po alkohol, może to oznaczać początek uzależnienia.

2. Trudność w kontrolowaniu ilości oraz czasu picia – a zatem alkoholik nie tylko nie potrafi przewidzieć kiedy się napije, ale również nie posiada żadnych hamulców w spożywaniu napojów wyskokowych. Nie potrafi sam sobie powiedzieć nie – nie ustala pułapu picia, którego nie przekracza. Nie potrafi pomyśleć „Będę prowadził, więc nie piję”.

3. U alkoholika pojawiają się objawy abstynencyjne, czyli drżenie mięśni, biegunka, wymioty, tachykardia, bezsenność, wzmożona potliwość i inne, podobne rzeczy oraz uczucia – wszystko ma miejsce wówczas, gdy odstawi alkohol.

4. Chory pije po to, by nie musieć zmagać się z objawami abstynencyjnymi – i uważa, że jest to dobre, logiczne rozwiązanie.

5. Chory odczuwa zwiększoną tolerancję alkoholu – uważa więc, że wcale nie wypija dużo.

6. Oprócz spożywania alkoholu w życiu uzależnionego przestają się liczyć kolejne rzeczy, osoby, sprawy – jego zainteresowania i zachowania zawężają się stopniowo jedynie do tematu picia.

Alkoholizm – leczenie dla całej rodziny

Chory powinien jak najszybciej zgłosić się na terapię – co niestety nie jest łatwe, ponieważ zazwyczaj uważa, że problem nie istnieje. Istotne jest jednak, by uświadomić sobie, że na terapię powinna się wybrać nie tylko osoba uzależniona, lecz również jej bliscy. Niełatwo jest bowiem żyć z alkoholikiem – jest to problem całej rodziny, który cała rodzina musi rozwiązać. Chorego trzeba wspierać w pewnych działaniach, uświadomić sobie, że pewnych rzeczy nie można kryć i usprawiedliwiać, a inne – jak na przykład opinie chorego o jego bliskich, wykrzykiwane w gniewie – muszą być zapominane i nie mogą wpływać na poczucie wartości takich ludzi. Alkoholizm w rodzinie to wielki problem, który może rzutować na późniejsze związki młodzieży w dorosłym życiu, a nawet powodować u nich później powstanie podobnego uzależnienia. Takie ryzyko należy jak najbardziej zminimalizować!

Alkoholik musi zatem udać się na terapię – często konieczny staje się odwyk w odosobnieniu, wspomagany środkami farmakologicznymi, które pomagają oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn i w efekcie poczuć się lepiej. Terapię u psychologa powinni odbywać wszyscy – później zaś warto, by chory zapisał się do punktów pomocy, na przykład grupy wsparcia AA czy klubów abstynenta. Jego dzieci również mogą znaleźć podobną pomoc na przykład w grupie wsparcia DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików). Wszystko to pozwoli otrząsnąć się z uzależnienia i współuzależnienia – co nie jest może łatwe, ale zawsze jest możliwe. Więcej na: http://osrodkiterapeutyczne.pl/alkoholizm.html