Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wyleczyć gardło w naturalny sposób?

14 sierpnia 2016 0

Ból gardła z pewnością nie należy do tych przyjemnych, dlatego bez względu na to z jakiego powodu się pojawia, staramy się za wszelką cenę go załagodzić. Wizyta u lekarza to czasem strata czasu, dlatego na początku warto spróbować poradzić sobie z taką dolegliwością przy pomocy naturalnych sposobów, jakie były stosowane przez setki lat. Korzeń lukrecji Korzeń lukrecji doskonale radzi sobie z podrażnieniem oraz opuchnięciem błony śluzowej gardła, a do tego wykazuje działanie przeciwwirusowe oraz antybakteryjne, dlatego w przypadku bólu gardła warto go wykorzystać.

Obecnie możemy kupić gotową do zaparzenia herbatkę z lukrecji, ale jeśli tylko mamy czas i ochotę możemy stworzyć swój własny napar z jej korzenia. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować lukrecji dłużej niż 6 tygodni, gdyż może to prowadzić do pseudoaldosteronizmu, który objawia się bólami głowy czy podwyższonym ciśnieniem, a w konsekwencji może nawet skończyć się atakiem serca.

Płukanie gardła ciepłą wodą z solą

Z pewnością wiele osób zna doskonale ten sposób na zaatakowaną stanem zapalnym i tym samym opuchniętą błonę śluzową gardła.

Ale jak to działa? Sól jest w stanie wyciągnąć wodę z komórek, dzięki czemu opuchlizna ulega zmniejszeniu, ale oprócz tego obkurcza również wspomniane komórki, zmniejszając tym samym odczuwany przez nas ból. Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy z miodem, rozpuszczone w szklance ciepłej wody to napój, który szybko poradzi sobie z zalegającymi w gardle bakteriami, łagodząc jednocześnie odczuwany ból. Co prawda, połączenie to nie smakuje najlepiej, ale przynosi oczekiwane rezultaty.

Czosnek do ssania

Niesmaczne lekarstwa zwykle działają najlepiej, na co dowodem jest czosnek. Ma on silne działanie bakteriobójcze, dlatego jego ssanie zabije wszystkie szkodliwe drobnoustroje i zdecydowanie złagodzi ból gardła.

Para wodna

Inhalacje to sprawdzony sposób na radzenie sobie z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Do wrzącej wody wystarczy dodać odrobinę olejku eukaliptusowego, aby pozbyć się suchości gardła i poczuć wyraźną ulgę. Inhalację można przeprowadzić również podczas kąpieli. 

Woda z dodatkiem pieprzu Cayenne

Pieprz Cayenne dodany do ciepłej wody działa dokładnie tak samo jak tabletka przeciwbólowa. Dzięki zawartej w nim kapsaicynie, do naszego mózgu nie dociera informacja o tym, iż boli nas gardło, dzięki czemu na jakiś czas możemy odetchnąć z ulgą.

Mikstura z sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona posiada odpowiednie pH, dzięki czemu jest w stanie załagodzić niewielkie podrażnienia na skórze. Jest w stanie jednak także zlikwidować złe bakterie, które są przyczyną bólu gardła, albo znacznie go pogarszają.

Napar z wiciokrzewu

Wiciokrzew to roślina, która zmniejsza ból gardła, kaszel oraz objawy rozwijającej się grypy. Dzięki niej z organizmu wydalane są szkodliwe drobnoustroje oraz toksyny. Wiciokrzew wykazuje również działanie przeciwzapalne, co powoduje, że picie naparu z tej rośliny zmniejsza opuchnięcie błony śluzowej gardła.

Goździki

Goździki to kolejna roślina, która wykazuje działanie zbliżone do tabletek przeciwbólowych. Znieczulają one oraz działają antyseptycznie, dlatego przy bólu gardła zaleca się ich powolne żucie.

Woda utleniona

Wystarczy zmieszać 3% wodę utlenioną z wodą, aby stworzyć płukankę, dzięki której zabijemy bakterie wywołujące ból gardła. Gardło należy płukać około 15 minut. W przypadku naturalnych sposobów na poradzenie sobie z bólem gardła, możemy bez przeszkód łączyć kilka z nich. Nie każda substancja działa równie dobrze na konkretne drobnoustroje, dlatego możemy zwiększyć szansę powodzenia właśnie poprzez wypróbowanie kilku metod.