Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy alkohol ma pozytywny wpływ na zdrowie?

17 maja 2017 0

Wiele mówi się o szkodliwości alkoholu, ale równie często możemy spotkać się z opiniami na temat jego zbawiennego działania na ludzki organizm. W co zatem wierzyć? Czy pozytywny wpływ alkoholu na nasze zdrowie to tylko mit, a może jednak prawda znana od setek lat?

Naukowcy od lat prowadzą badania mające na celu sprawdzenie, jaki wpływ na organizm ma spożywanie różnych rodzajów alkoholi (oczywiście w różnych ilościach). Sprawdź, jak na Twój organizm wpływa picie wina czy piwa.

Czy picie wina jest zdrowe?

Dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najzdrowszych, a jak wiadomo, Grecy czy Włosi od wina raczej nie stronią. Grecki myśliciel Plutarch mawiał, że "wino jest najszlachetniejsze wśród napojów, najsmaczniejsze wśród lekarstw i najprzyjemniejsze wśród pokarmów". Wiele osób na pewno się z nim zgodzi. Dlaczego wino uważa się za najsmaczniejsze wśród lekarstw?

Czerwone wino jest bogate we flawonoidy – przeciwutleniacze, które wykazują pozytywny wpływ na ludzki organizm. Flawonoidy chronią przed nowotworami przewodu pokarmowego i płuc oraz miażdżycą. Opóźniają starzenie się skóry i mają pozytywny wpływ na oczy – chronią przed degeneracją plamki żółtej. Zapobiegają także przeziębieniom i infekcjom, ponieważ wzmacniają odporność. Wino zawiera także garbniki, kwasy organiczne, witaminy z grupy B oraz żelazo, wapń, potas i magnes. Już jeden kieliszek wina dziennie wystarczy, aby pobudzić trawienie.

Co kryje w sobie piwo?

Jako największą zaletę piwa większość z nas wymieniłaby zapewne orzeźwiający smak, idealny na gorące dni. Ten napój ma jednak kilka innych właściwości, o których warto wiedzieć. Piwo, podobnie jak wino, zawiera cenne dla organizmu przeciwutleniacze i witaminy z grupy B.

Warto wybierać piwo niepasteryzowane, ponieważ zawiera bakterie poprawiające funkcjonowanie układu pokarmowego. Niektórzy sądzą nawet, że piwo obniża poziom cukru we krwi i pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

Kluczem jest umiar

Nie bez powodu mówi się, że wszystko spożywane w nadmiarze może szkodzić. To prawda – zdrowotne skutki spożywania alkoholu możemy odczuć tylko, jeśli nie przekraczamy jego zalecanej ilości. Co to znaczy "zalecana ilość"? W przypadku wina mówi się o jednej lampce dziennie, a w przypadku piwa – nie więcej niż 500 ml. Oczywiście jest to średnia ilość i dla każdego zalecana dawka może być nieco inna.

Jeśli spożywasz alkohol codziennie lub kilka razy w tygodniu, bardzo ważne jest kontrolowanie jego zawartości w organizmie. Do tego celu służy oczywiście alkomat – warto zaopatrzyć się w jeden z wielu dostępnych na rynku modeli. Dobry alkomat do użytku domowego można kupić już za około 200 złotych. Aby jednak nasze urządzenia działały sprawnie, musimy pamiętać o ważnej rzeczy, jaką jest kalibracja alkomatów. Wrocław, Poznań, Kraków czy inne duże miasta to miejsca, w których profesjonalne serwisy wykonują takie usługi.

Kalorie w alkoholu

Kolejną ważną kwestią jest kaloryczność trunków. Alkohole są dosyć wysokokaloryczne – pamiętać o tym powinny nie tylko osoby z nadwagą. Częste spożywanie alkoholu może prowadzić do szybkiego przybierania na wadze, szczególnie jeśli piciu wina czy piwa towarzyszą przekąski w postaci tłustych serów, chipsów czy krakersów.

 

Materiał partnera zewnętrznego