Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak motywować i zaangażować pracowników? Naucz się kierować zespołem i rozwiązywać konflikty

12 października 2020 0

Zmotywowany i zaangażowany zespół szybciej osiąga założone cele, ma lepsze wyniki, a tym samym jest kluczem do biznesowego sukcesu całej firmy. Jesteś liderem, zarządzasz teamem i chcesz dowiedzieć się więcej na temat motywowania pracowników oraz budowania ich zaangażowania? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Zaangażowanie pracowników - największa siła firmy

Za każdym sukcesem firmy stoją ludzie. To oni są jej siłą napędową i to właśnie przede wszystkim od nich zależy jej dalszy rozwój. Na świetne wyniki przekładają się zarówno chęci do działania, jak i przyjazna atmosfera w pracy. Dzięki tym elementom, członkowie teamu nie tylko z poczucia obowiązku, ale też sami z siebie chcą ze współpracować, by wspólnie realizować powierzone im zadania.

A co dzieje się, gdy brakuje odpowiedniej motywacji w zespole? Wówczas pojawia się ryzyko zwiększonej rotacji, co w rezultacie prowadzi do impasu, konieczności zatrudniania nowych osób, niezrealizowania celów i w końcu - problemów finansowych całej organizacji. Od Ciebie jako lidera zespołu i jego przewodnika zależy m.in. ich zaangażowanie oraz motywacja do pracy. Pamiętaj jednak, że motywowanie pracowników nie musi wiązać się z dużymi kosztami finansowymi. W rzeczywistości największym kosztem, który przyjdzie Ci ponieść, jest Twój czas.

Co możesz zrobić, aby budować zaangażowanie pracowników i ich motywację do pracy?

Motywowanie pracowników przez skuteczne kierowanie zespołem

Wbrew pozorom, umiejętne zarządzanie zespołem może być świetnym sposobem na zwiększanie zaangażowania pracowników. Sprawiedliwie rozdzielaj zadania, bądź mistrzem w organizacji czasu pracy - dzięki temu każdy w teamie będzie wiedział co ma robić i jaki jest zakres jego odpowiedzialności. W rezultacie, wszyscy będą wiedzieć, że są ważni i potrzebni do tego, by cały zespół osiągnął sukces i  realizował określony cel. Pracownik, który dobrze wie za co jest odpowiedzialny, czuje się bezpiecznie, zna termin wykonania zadania i może się właściwie do tego przygotować.

Kierowanie zespołem w przemyślany sposób to jedna z najważniejszych umiejętności każdego lidera. Warto wiec poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, m.in. poprzez branie udziału w profesjonalnych szkoleniach o tej tematyce (np. https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/budowanie-zaangazowania,324/). Dzięki temu nauczysz się m.in. rozwiązywać konflikty w zespole i unikać ich w przyszłości, by nie tracić cennego zaangażowania i motywacji do pracy.

Motywowanie pracowników: nagradzaj

Awans, podwyżka, premie - choć pieniądze nie są najważniejsze, dobrze jest wykorzystywać je do motywowania pracowników. Warto od czasu do czasu stosować nagrody tego typu, zwłaszcza w stosunku do osób, które szczególnie wyróżniają się swoją pracą i starają się bardziej niż inni. W ten sposób pokażesz pozostałym osobom w zespole, że warto dawać z siebie 100%. Pieniądze nie są jednak jedyną formą nagradzania. Otwórz się na pochwały - nie bój się chwalić (również na forum, jeśli np. jest to podsumowanie wielomiesięcznych działań czy gala, podczas której będą wręczane nagrody dla najlepszych pracowników roku) i dawać pozytywny feedback za wzorowo wykonaną pracę. To działa, dodaje sił i wzmacnia samoocenę pracownika, a tym samym daje mu motywację do dalszej pracy.

Motywowanie pracowników: wspieraj ich rozwój

Ambitny pracownik zawsze chce się rozwijać, zdobywać nową wiedzę i doświadczenia. Twoją rolą, jako przywódcy zespołu, jest takie kierowanie jego karierą, aby mu to umożliwić. Organizuj szkolenia, dziel się wiedzą, umożliwiaj udział w kursach i warsztatach z ekspertami - im więcej umiejętności opanują członkowie Twojego teamu, tym więcej korzyści nie tylko dla niego, ale też dla całego zespołu. W ten sposób zmotywujesz go do działania, zwiększysz jego zaangażowanie w życie firmy i zbudujesz przywiązanie do niej. To jeden z lepszych sposobów motywowania pracowników, który daje korzyści wszystkim stronom. Korzystaj z tego i wspieraj swój zespół w zdobywaniu cennej wiedzy i doświadczeń.

Materiał partnera