Obecnie bardzo wiele kobiet z Polski wyjeżdża do pracy za granicę, a najczęściej wybierają one zawód opieki nad osobami starszymi. Mimo, że praca bywa ciężka, jest wyjątkowo satysfakcjonująca i przynosi kobietom wymierne korzyści finansowe. Dodatkową zaletą jest fakt, że opieka Niemcy odbywa się zwykle na określony czas, dzięki czemu kobieta opuszcza swój dom rodzinny tylko na kilka tygodni. Co jest najważniejsze w pracy z osobą starszą? Tutaj liczy się cierpliwość, łatwość nawiązywania kontaktów z nowo poznanymi osobami oraz znajomość języka niemieckiego przynajmniej w stopniu podstawowym. Zanim wyjedziemy po raz pierwszy jako opiekunka osób starszych, dowiedzmy się co jest ważne w tym zawodzie.
Jak odżywiać seniora?
Pierwszym dość istotnym czynnikiem, w przypadku opieki w Niemczech nad seniorem, jest prawidłowa dieta. Każda opiekunka ma obowiązek przyrządzać codziennie świeże i zbilansowane posiłki, a także robić zakupy, jeżeli będzie to wchodziło w zakres obowiązków opiekunki osób starszych. Czasami zdarza się, że opiekunka nie ma prawa jazdy, albo sklepy spożywcze znajdują się bardzo daleko od miejsca zamieszkania seniora, wtedy zakupy robi rodzina seniora.
Co to znaczy zdrowe posiłki? Tutaj liczy się przede wszystkim kondycja zdrowotna seniora. Opieka w Niemczech polega również na przygotowywaniu właściwie zbilansowanych posiłków, aby znajdowała się w nich odpowiednia ilość składników mineralnych i witamin. Jeżeli podopieczny cierpi na jakąś konkretną chorobę i nie wolno mu spożywać określonych produktów spożywczych, także opiekunka musi tego dopilnować. W przypadku kaprysów i protestów ze strony seniora, praca opiekunki polega także na właściwym podejściu, aby umiejętnie przekonać seniora do jedzenia zdrowych posiłków.
Aktywność fizyczna jest ważna
Nie zależnie od tego na jaką chorobę cierpi nasz podopieczny, musimy zadać o jego właściwą aktywność fizyczną. Oczywiście nie jest to możliwe w przypadku osoby leżącej, jednak każdy senior który porusza się o własnych siłach, powinien codziennie chodzić na spacery i wykonywać łatwe ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu senior będzie zdrowy, będzie miał lepszy sen i apetyt. W większości przypadków, dzięki aktywności fizycznej seniora, poprawia się jego ogólny stan zdrowia. Nawet jeżeli praca dla opiekunek w Niemczech nie uwzględnia aktywności ruchowej z seniorem, samoistnie powinniśmy o tym wiedzieć i wdrażać niewielką aktywność każdego dnia. Wcale nie musimy uprawiać z seniorami skomplikowanych ćwiczeń, czasami wystarczy dłuższy spacer krajoznawczy bądź inna forma wypoczynku w ruchu.
Leki i ich dawkowanie
Opieka osób starszych to także codzienne podawanie seniorowi leków, jeżeli takie ma przepisane przez lekarza. Tutaj także liczy się znajomość języka niemieckiego, abyśmy przyswoili sobie nazwy leków i ich właściwe dawkowanie. Oczywiście pierwszego dnia zostaniemy poinformowani jakie leki senior przyjmuje i w jakich dawkach. Jednak bezwzględnie musimy to zapamiętać i nie wolno nam się nigdy pomylić. Jeżeli nie ma pomocy rodziny przy pierwszym podawaniu leków, warto skontaktować się z lekarzem seniora, który dokładnie nas w tej tematyce poinstruuje. Kontakt z lekarzem może być także konieczny w chwili zasłabnięcia czy wystąpienia skutków ubocznych po zażyciu leków przez seniora.
Ustal stały harmonogram dnia
W przypadku seniorów, czyli osób w podeszłym wieku, regularność i stabilny harmonogram dnia są bardzo istotne. Jak wiadomo starsze osoby nie lubią zmian, ciężko je znoszą, dlatego nawet jeżeli chcemy jakieś zmiany wprowadzić, musimy o skonsultować wcześniej z rodziną i zrobić bardzo umiejętnie, aby nie zniechęcić seniora. Im więcej zaplanowanych wydarzeń, do których senior może się przygotować, tym więcej spokoju i harmonii w każdym dniu spędzonym na opiece nad starszym podopiecznym.
Praca opiekunki w Niemczech wymaga od nas zdyscyplinowania i nauczenia się wielu reguł. Większość z nich zamieszczamy także na stronie agencji ATERIMA MED., dlatego można się z nimi zapoznać jeszcze przed wyjazdem do Niemiec.
ATERIMA MED - Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech.
Artykuł partnera