Często skarżymy się bliskim nam osobom, że nie mamy na nic czasu. Ale czy tak faktycznie jest? Może po prostu wciąż nie umiemy tworzyć sobie czasu? Z pewnością brzmi to dziwnie, bo jak można tworzyć czas, ale wbrew pozorom jest to możliwe! Owszem, doba ma ograniczoną ilość godzin i zwyczajnie nie da się tego zmienić. Możemy jednak dowolnie dysponować naszym czasem, ale trzeba to robić umiejętnie. Pierwszym krokiem będzie spojrzenie na typowy plan naszego dnia i stwierdzenie, które z rzeczy się w nim znajdujących robimy niepotrzebnie.
Często również dodajemy sobie obowiązków, które są pewnego rodzaju zapychaczami naszego czasu. Jako przykład weźmy częstotliwość sprawdzania naszego maila, portali społecznościowych, czy innych stron, które uważamy za niezwykle ważne. Mnóstwo osób odczuwa potrzebę robienia tego co pół godziny, czy nawet kwadrans, ale czy jest nam to rzeczywiście niezbędne do funkcjonowania? Choć dla niektórych może brzmieć to nieco kontrowersyjnie, to warto spróbować zmniejszyć tę liczbę do dwóch razy dziennie, albo nawet do dwóch razy na tydzień. Wystarczy spróbować, a efekty będą naprawdę zaskakujące. Kolejną oszczędnością czasu, którą warto wprowadzić w życie jest rezygnacja z codziennego czytania prasy czy też oglądania serwisów informacyjnych.
Okazuje się bowiem, że około 95% informacji, które w ten sposób zbieramy, po trzech dniach przestaje mieć znaczenie. A to co jest naprawdę istotne zostanie nam i tak przekazane przez znajomych czy bliskich. Nie ma zatem po co tracić czasu, który możemy zamiast tego wykorzystać na zabawę z dziećmi czy przeczytanie książki. 10 godzin snu to naprawdę dużo, dlatego powinniśmy spróbować zmniejszyć tę liczbę chociażby do ośmiu. A jeśli tylko nam się to uda to warto poświęcać na sen jeszcze mniej godzin, a w zamian dać naszemu ciału nieco lepsze paliwo, w postaci pokarmu. W przypadku, gdy uda nam się wyrzucić z naszego grafiku wszystkie niepotrzebne rzeczy, powinniśmy w następnym kroku zastanowić się, które z nich jesteśmy w stanie połączyć, ale także które mamy ochotę robić z większą częstotliwością.
Jeśli zawsze brakowało ci czasu na trening, zaopatrz się w rowerek albo orbitrek, na którym możesz jednocześnie oglądać telewizję czy też oglądać kursy wideo. Nauka języków obcych może natomiast odbywać się w drodze do pracy, wystarczy tylko kurs na mp3. A w ramach zabawy z dziećmi, możemy na przykład uprawiać wspólnie jakiś sport. Co dalej? To jednak nie wszystko, bo oszczędność czasu to również umiejętność przekazania niektórych zadań innym osobom. Zastanówmy się na przykład czy od poświęcania 5 godzin tygodniowo na sprzątanie domu, bardziej opłacalne nie okaże się wynajęcia kogoś do pomocy, nawet raz w tygodniu. Dom będzie nadal czysty, a my będziemy mogli przeznaczyć zaoszczędzony czas na inne sprawy.
Wiele osób stara się czytać książki, które poszerzają ich wiedzę, ale można spróbować też poszukać w sieci informacji, dzięki którym tę samą wiedzę zdobędziemy w znacznie szybszy sposób. Na przykład jeżeli ktoś już przeczytał daną książkę i zamieścił w Internecie najważniejsze informacje dotyczące jej treści. Możesz także skorzystać z różnych aplikacji, dzięki którym każdego dnia otrzymasz na komórkę czy maila wszystkie najistotniejsze wiadomości dnia. Przedstawione techniki oraz możliwości ich zastosowania w życiu to doskonałe przykłady tego, w jaki sposób można poukładać sobie dzień, aby zyskać więcej czasu. To ile faktycznie uda nam się zaoszczędzić, zależy wyłącznie od nas, czy raczej od tego jak skrupulatni we wprowadzaniu zmian będziemy. Warto jednak spróbować, bo efekty z pewnością będą dla nas zadowalające.