Trwa ładowanie proszę czekać ...

6 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia kuchni

30 marca 2017 0

Wybór wyposażenia kuchni to inwestycja na lata – dlatego tak ważne jest, aby nie kupować sprzętu AGD bez wcześniejszego rozeznania się w asortymencie dostępnym na rynku, zdefiniowania swoich potrzeb w tym zakresie i zweryfikowania dostępnego budżetu. Oto lista 6 cech, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem akcesoriów kuchennych.

1. Funkcjonalność

Przed wyborem dowolnego sprzętu AGD, należy przetestować komfort jego użytkowania. Kupując lodówkę trzeba sprawdzić czy półki i szuflady w środku są dobrze rozplanowane, czy można je przekładać, czy zmieszczą się do środka garnki lub inne pojemniki. Podobnie ze zmywarką – warto zwrócić uwagę czy jest pojemna, czy ma możliwość zmywania większych naczyń, czy mieszczą się w niej szerokie talerze. Funkcjonalność to najważniejsza cecha, bo akcesoria kuchenne służą przede wszystkim do pracy.

2. Funkcje

Producenci wyposażenia do kuchni prześcigają się w dodawaniu nowych funkcji do swoich urządzeń, które mają podnosić jakość pracy i wygodę, a w praktyce – wielu z nich rzadko się używa i łatwo można się bez nich obejść. Wybierając wyposażenie do kuchni trzeba się zastanowić, które elementy będą niezbędne, bo ułatwią nam pracę lub będziemy z nich często korzystać. Dozownik do lodu w lodówce jest użytecznym gadżetem, ale piekarnik z wifi, sterowany za pomocą smartfona, to raczej propozycja tylko dla największych miłośników nowych technologii. Trzeba skupić się na funkcjach i dodatkach, z których najczęściej się korzysta lub brakuje ich w dotychczas użytkowanej kuchni i wybrać sprzęt, który będzie posiadał pożądane funkcje – to gwarancja satysfakcji.

3. Energooszczędność

Im wydajniejszy jest kupiony sprzęt, tym mniejszy rachunek za prąd zapłaci jego właściciel. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzętów takich jak lodówki czy zamrażalniki, które pracują bez przerwy czy piekarniki i zmywarki, które mają bardzo różne zużycie energii. Na szczęście nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, żeby sprawdzić ile energii zużywa dany. Prawo wymaga od producenta, aby umieszczał informację o zużyciu energii. Jest to opisane na tzw. etykietach energetycznych za pomocą kategorii (od A+++, czyli najbardziej oszczędnej, do D, czyli zużywającej najwięcej energii). Dodatkowo, podane jest także zużycie energii w kilowatogodzinach – znając stawkę za prąd u dostawcy łatwo można wyliczyć ile będzie kosztować użytkowanie danego sprzętu.

4. Marka

Wybierając cały sprzęt jednej marki można założyć, że będzie się elegancko prezentował, bo detale i elementy wykończenia będą do siebie pasować. Ale funkcjonalność sprzętów może być różna. Co w sytuacji, gdy lodówka danego producenta będzie działać bez zarzutu a zmywarka z tej samej linii okaże się wielkim rozczarowaniem? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam – czy ceni sobie bardziej harmonię i wygląd czy też funkcjonalność. Trzeba bowiem pamiętać, że nie wszyscy producenci wyposażenia do kuchni specjalizują się w każdym rodzaju sprzętu.

5. Design

Choć wyposażenie kuchni ma przede wszystkim charakter użytkowy, wcale to nie oznacza, że wygląd ma drugorzędne znaczenie. Dom jest miejscem, w którym każdy powinien czuć się dobrze i komfortowo. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z nich jest na pewno wystrój wnętrz, zgodny z gustami domowników. Akcesoria kuchenne dobrze dobrane pod względem estetycznym z pewnością sprawią, że z kuchni będzie się korzystało z większą przyjemnością.

6. Cena

Wymieniona na końcu, ale wcale nie najmniej ważna. Tak naprawdę to cena, a raczej budżet decyduje o tym, co można wybierać i ewentualnie kupić. Zawsze trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim są sprzęty , na których nie warto oszczędzać - zostawienie sobie w portfelu nawet kilkuset złotych w perspektywie kilku lat, w których sprzęt będzie użytkowany nie jest warte codziennych frustracji z powodu kiepskiej jakości lub braku podstawowych funkcji. Z drugiej strony – „drogie” nie zawsze znaczy „lepsze” a wyższa cena często nie wiąże się z lepszą jakością, a jedynie z większą liczbą gadżetów. Na szczęście, w dobie Internetu porównanie ofert wielu dystrybutorów i producentów zajmuje kilka minut. Za to samo wyposażenie kuchni można dzięki temu zapłacić mniej. Warto również śledzić nowości – i wcale nie dlatego, żeby od razu je kupować. Gdy wchodzi nowy model sprzętu, cena starszego modelu może spaść, stwarzając okazję, którą z pewnością warto wykorzystać.

Kuchnia – najważniejsze pomieszczenie w domu

O kuchni mówi się, że jest sercem domu, najważniejszym jego pomieszczeniem. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby jej wyposażenie spełniało wszystkie wymagania użytkowników – funkcjonalne, ekonomiczne i estetyczne. Wybierając sprzęt do kuchni należy więc pamiętać o jednej zasadzie, nadrzędnej w stosunku do wszystkich innych – by dostosować ją do własnych potrzeb.

Szeroki asortyment tego typu sprzętu można znaleźć między innymi na stronie: http://www.redcoon.pl/c08000000-AGD

Artykuł sponsorowany