Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię dziecka?

23 sierpnia 2021 0

Pokój dziecięcy to szczególna przestrzeń, która powinna być dostępna dla maluchów. Aranżacja wnętrza powinna umieć pogodzić indywidualne potrzeby i zainteresowania dziecka oraz praktyczność i łatwość codziennego użytkowania. Przeczytaj, jak funkcjonalnie urządzić pokoje dziecięce. Pokoje dziecięce są najbardziej uniwersalnymi wnętrzami ze wszystkich naszych domów i mieszkań. To oczywiste.

Sypialnia dziecięca to szczególna przestrzeń, która powinna być przyjazna maluchom. Aranżacja wnętrza powinna umieć pogodzić indywidualne potrzeby i zainteresowania z praktycznością i codziennym użytkowaniem. Przeczytaj, jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy.

Pokoje dziecięce są najczęściej zmienianymi pomieszczeniami w naszych domach i mieszkaniach. Zupełnie innego wnętrza wymaga niemowlak czy przedszkolak. Inny wystrój można zastosować również w pokoju starszego dziecka, czy nastolatka. Należy pamiętać, że układ sypialni dziecka będzie się zmieniał wraz z jego potrzebami i wiekiem. Ważne jest, aby pokój był funkcjonalnie podzielony na różne strefy, np. snu i odpoczynku, nauki, czy przechowywania.

Podział na strefy porządkuje wnętrze

Po pierwsze, w strefie sypialnej powinno znaleźć się wygodne łóżko. Pozwoli to na bezpieczny sen i dostosuje się do wieku dziecka. Jest to kluczowy element procesu rozwoju. Aby było ciekawiej, warto wybrać łóżka, pod którymi można umieścić zabawki lub pojemniki. Pozwoli nam to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych pokoi z dziećmi, które wymagają umiejętnego podejścia do zarządzania przestrzenią.

Do kącika do nauki potrzebne będzie biurko i krzesło. Oświetlenie również powinno być odpowiednie dla tej przestrzeni. Ważne jest, aby meble używane do nauki były ergonomiczne, aby dzieci mogły czuć się komfortowo nawet po długich godzinach pracy. Dobrym rozwiązaniem są meble, które rosną wraz z dzieckiem. Można regulować wysokość blatów i foteli. Pozwala to na wieloletnie użytkowanie przy jednorazowym zakupie. Warto zainwestować w meble, które są mocne, trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Czytaj również: Meble do pokoju niemowlaka

Pokój dziecięcy z zabawkami

Jak urządzić sypialnię dziecka, aby mogło się w niej bawić i przechowywać swoje zabawki

Funkcjonalnie urządzona sypialnia dziecięca powinna zapewniać dużo miejsca do zabawy. Trzeba zadbać o to, aby maluch miał wystarczająco dużo miejsca do układania klocków, a starsze dziecko do zabawy pociągami, wyścigami samochodowymi czy układankami. Ostatnią strefą jest strefa przechowywania. Jest to duża szafa, a także różnego rodzaju regały, półki i komody. Niektóre z nich mogą służyć do przechowywania ubrań i innych akcesoriów, a inne na książki, zabawki czy gry dla dzieci.

Pozwólmy dziecku zaprojektować wnętrze. Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię dziecka?

W sypialni dziecięcej ważne jest również funkcjonalne oświetlenie. Ważne jest dodatkowe oświetlenie, oprócz lampy górnej, która równomiernie oświetli cały pokój, mogą to być lampki boczne lub lampka na biurko do odrabiania lekcji. Dobrym pomysłem są również lampy z funkcją ściemniania, które są odpowiednie dla młodszych dzieci. Czasami maluchy nie potrafią zasnąć w całkowitej ciemności. Ważne jest, aby mieć dziecko przy sobie, gdy planujemy urządzić sypialnię dziecięcą. Maluch może wybrać elementy wystroju wnętrza. Dzięki temu będzie mógł zaprojektować swój własny świat. Sypialnia dziecka powinna być funkcjonalna, ale również posiadać aranżację, która przypadnie mu do gustu.