Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy jakość premium ma znaczenie – rozważania na temat jakości, oszczędności i przepłacania w codziennym życiu

3 września 2020 0

Wiele osób zastanawia się czy warto przepłacać za różne produkty i czy ich wyższa jakość nie jest jedynie chwytem marketingowym. Czasem jest to też kwestia już wypromowanej marki, która staje się prestiżowa. Jednak czy w modzie, aranżacji wnętrz i codziennym życiu jakość premium ma znaczenie? Poznajcie nasze wnioski. 

Elektronika droższa – czy zawsze lepsza? 

Są takie sfery, na których wiele osób nie oszczędza i z pewnością należy do nich elektronika. Kupując telefon komórkowy zwykle sprawdzamy jego parametry, ale czy ten za 1,5 tysiąca znacznie różni się od tego za 4 czy 5 tysięcy. I tak i nie. Bo wszystko zależy czego oczekujemy. Na pewno jakość wykonania droższego będzie wyższa, bo stosuje się materiały w wersji premium, takie jak aluminium czy szkło hartowane, jednak i w modelach nie najdroższych zaczyna się je stosować. Istotna różnica zwykle tkwi w rodzaju wyświetlacza, jego rozdzielczości i ostrości. Tutaj rzeczywiście droższy sprzęt ma sporą przewagę i nie dotyczy to jedynie telefonów komórkowych, ale również telewizorów smart. W przypadku komórek różnica tkwi również w zastosowanym procesorze i jego takowaniu i szybkości działania, a także częstotliwości odświeżania ekranu. Bywa oczywiście tak, że kosztujące kilka tysięcy złotych telefony wcale nie są lepsze od tych średniopółkowych, a płacimy głównie za markę. Dlatego zawsze trzeba przyglądać się specyfikacjom i czytać opinie ekspertów, jeśli zależy nam na tym, by nie przepłacać, a mieć dobry sprzęt. Jeśli chodzi o telewizory, to te droższe są po prostu lepsze jakość obrazu trudno porównać z tańszymi modelami, a dodatkowo są bardziej energooszczędne, choć zdarza się, że i tu płacimy za „wybajerzone” dodatki, jak zakrzywiony ekran. 

Ubrania i buty w wersji premium kontra sieciówki 

Jeśli chodzi o ubrania, to nie zawsze wersję premium opłaca się kupować. Na pewno ciągle wyższej jakości są ubrania sportowe, które przechodzą testy pod względem nie tylko wytrzymałości, ale przepuszczalności powietrza, wiatroszczelności, a także wodoodporności. Kupując taki certyfikowany produkt mamy pewność, że ma takie właściwości jak opisuje producent. To samo dotyczy butów sportowych, które również projektowane są przez najlepszych specjalistów we współpracy z ortopedami. Takie buty nie dość, że są lekkie, to pozwalają skórze oddychać, a jednocześnie nie powodują deformacji stóp i dopasowane są do ich rodzajów. W końcu mamy stopy rzymskie, egipskie lub greckie, a najwięksi producenci mają profile dopasowane do każdego typu stopy, a także te bardziej uniwersalne. Jeśli chodzi o zwykłą modę, to już nie ma takiej różnicy, ewentualnie może dotyczyć ona jakości wykończenia, jeśli weźmiemy pod uwagę dwa te same materiały. Ale czy zawsze są takie same? Oczywiście nie, bo bawełna bawełnie nierówna, podobnie jak kaszmir kaszmirowi, choć oczywiście czasami rzeczywiście płacimy tylko za metkę. Na szczęście są jeszcze promocje z których mogą skorzystać osoby koniecznie chcące mieć coś w wersji premium. 

Aranżacja wnętrz w wersji premium, czyli o materiałach wykończeniowych 

Tapety, płytki do domu czy kamienie dekoracyjne – te materiały znacząco mogą różnić się jakością i w tym przypadku premium ma znaczenie. Przyjrzyjmy się chociażby płytkom gresowym. Te wielkoformatowe są droższe, gdyż przy ich układaniu można używać mniejszych spoin przez co wykończenie prezentuje się jak jedna tafla, bardziej jednolicie. Płytki podłogowe premium mogą mieć niższy stopień ścieralności i wyższy stopień twardości w skali Mosha. Ponadto można zdecydować się nie tylko na płytki polerowane czy matowe, ale również półmatowe zwane lapatto, które łączą zalety obydwu typów. Lekko połyskują, a jednocześnie są antypoślizgowe. Jeśli spojrzymy na kamienie dekoracyjne to tutaj również są duże różnice. Niektóre materiały są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i np. bardziej porowate. Inne mają lepszą ochronę przeciwwilgociową, a przy tym łatwy sposób montażu. Są również materiały unikatowe jak no. Forniry kamienne, czyli tapety z kamienia, które mogą ozdobić nie tylko salon, ale nawet łazienkę, gdyż mają podkład z włókna szklanego. Wyższej jakości są także droższe od papierowych tapety winylowe, które mają lepszą akustyczną i termiczną izolację. Dodatkowo warto wspomnieć o farbach. Te droższe mają lepsze krycie i to powie każdy specjalista, są także trwalsze i wolniej się brudzą. Tak można by wymieniać jeszcze długo dlatego tu jakość premium ma istotne znaczenie. 

Meble – czy warto wybierać materiały premium? 

Jeśli chodzi o meble to do wyboru mamy zarówno te wykonane z drewna, jak i drewnopochodne. Każde z nich mogą mieć różną jakość. Oczywiście osoby stawiające na w pełni naturalne materiały zawsze wybiorą drewno. Tutaj jednak i one różnią się pod względem jakości. Jak wiadomo drewno egzotyczne czy dąb są bardziej wytrzymałe, odporne na wilgotność, czy uszkodzenia mechaniczne od innych gatunków. Dlatego jeśli decydujemy się na drewno, to warto rozważyć wersję premium. Drewnopodobne meble z płyty wiórowej albo płyty mdf także różnią się jakością. Te drugie są oczywiście trwalsze i troszkę cięższe. Meble to jednak zakup na lata, warto więc kierować się jakością. 

Z naszego rozważania wyraźnie wynika, że jakość premium ma istotne znaczenie w codziennym życiu i zakupach. Czasem jeśli więcej zainwestujemy, więcej też na tym zyskamy, gdyż sprzęt czy meble są wytrzymalsze i nie trzeba tak często ich wymieniać, a to przecież z korzyścią nie tylko dla portfela, ale i środowiska.

Materiał partnera