Trwa ładowanie proszę czekać ...

Hamak – czyli pomysł na zabawę dla całej rodziny

26 sierpnia 2016 0

Nie wszyscy mają własny ogród, ale jeśli już mają, to warto, by korzystali ze wszystkich pojawiających się przed nimi możliwości. Niezwykle często stawiają w nim grilla, ustawiają krzesła i stolik z parasolką, budują altanę, montują huśtawkę dla dzieci, bądź większą, przeznaczoną dla dwóch czy trzech osób. Zapominamy jednak o tym, że istnieje jeszcze jeden gadżet, który umili nam wspólne, rodzinne popołudnia, a który w dodatku występuje obecnie w tak wielu rozmaitych wersjach, że trzeba się sporo nagłowić, nim wybierzemy jedną.

O czym mowa? O hamaku! Dlaczego warto go mieć i na co zwracać uwagę podczas zakupów? Historia hamaka Hamak jest najpopularniejszym rodzajem łóżka w pewnych regionach obu Ameryk – i to po dziś dzień. W rejonie ciepłym, gdzie możliwe jest nawet sypianie pod gołym niebem, hamaki są wygodnym sposobem na rozłożenie się między drzewami i spoglądanie w rozgwieżdżone niebo przed snem. Jest to sposób o tyle pomysłowy, że człowiek jest chroniony przed zwierzętami żyjącymi na ziemi – na przykład w trawie. Nic nie wpełznie nam do łóżka podczas snu – a my możemy się rozkoszować wspaniałym widokiem, tak podczas zasypiania, jak i po przebudzeniu. Hamak został przywieziony do Europy przez wyprawę Krzysztofa Kolumba.

Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, ale żeglarze Kolumba natrafili na tubylców, śpiących w hamakach na Wyspach Karaibskich. Tak im się spodobał ten sposób sypiania, że przejęli go i zaczęli w ten sposób sypiać na statku. Następnie zaś hamaki rozpowszechniły się powoli w Europie. Hamak w Twoim ogrodzie Hamak to rodzaj łóżka zawieszony między dwiema podporami – mogą nimi być drzewa, ale mogą to być i inne rzeczy. Obecnie sprzedawane są również specjalne paliki, do których można przywiązywać hamak. Produkuje się je zresztą w wielu różnych – nawet bardzo udziwnionych – wersjach. Hamak w ogrodzie może stanowić świetną rozrywkę dla całej rodziny – i być gadżetem, który umili chwile spędzone ze znajomymi, gdy będą Cię odwiedzać.

Hamaki produkowane są w wersjach dla dzieci, jak i dla dorosłych – te pierwsze nie zajmują wiele miejsca, lecz dla tych drugich trzeba przewidzieć około 3-metrową przestrzeń. Nie jest to mało, ale w każdym ogrodzie znajdzie się takie miejsce. W hamaku można spędzić wolne popołudnie z książką, spokojnie drzemać w ciągu dnia i o zmierzchu, a w czasie letnich nocy nawet spać pod gołym niebem, zupełnie jak mieszkańcy Wysp Karaibskich. Wiszące łóżko jest wygodniejsze, niż niektórzy sądzą – zawsze też możemy wziąć ze sobą poduszkę, by stanowiła podkładkę pod głowę. Można się przykryć kocem, zasnąć w hamaku wraz z dzieckiem, a nawet we dwie osoby – hamak zniesie bowiem spore obciążenie, choć wszystko rzecz jasna zależy od wersji, na jaką się zdecydujemy.

Kupując hamak, zwróć zatem uwagę na maksymalne obciążenia, jakie może unieść – im większe obciążenie, tym wyżej powinien być również zawieszony. Minimalna wysokość to zaś 30 centymetrów. Nietypowe hamaki Hamaki zapewniają relaks na świeżym powietrzu – dzieci w niektórych regionach Ameryki Południowej od małego spędzają w nich mnóstwo czasu, dotleniając się. Z uwagi na fakt, że polskie dzieci zbyt rzadko spędzają obecnie czas na zewnątrz, warto przynajmniej zapewnić im taką formę rozrywki. Mogą położyć się w hamaku ze smartfonem czy laptopem – ważne, że przebywają na powietrzu.

Producenci zresztą postarali się o wykonanie nietypowych hamaków – specjalnie dla najmłodszych. Zwyczajne hamaki to tak zwane kokony – zawijają się nieco, gdy do nich wskakujemy (pod wpływem ciężaru). Istnieją jednak hamaki z poprzeczkami na końcach, umożliwiających swobodne siadanie, gdyż są bardziej stabilne. Dla dzieci zaś powstały tak zwane bocianie gniazda – hamaki o podstawie z dużego koła, w których można się wygodnie bujać.