Trwa ładowanie proszę czekać ...

Hamak – czyli pomysł na zabawę dla całej rodziny

26 sierpnia 2016

Nie wszyscy mają własny ogród, ale jeśli już mają, to warto, by korzystali ze wszystkich pojawiających się przed nimi możliwości. Niezwykle często stawiają w nim grilla, ustawiają krzesła i stolik z parasolką, budują altanę, montują huśtawkę dla dzieci, bądź większą, przeznaczoną dla dwóch czy trzech osób. Zapominamy jednak o tym, że istnieje jeszcze jeden gadżet, który umili nam wspólne, rodzinne popołudnia, a który w dodatku występuje obecnie w tak wielu rozmaitych wersjach, że trzeba się sporo nagłowić, nim wybierzemy jedną.

O czym mowa? O hamaku! Dlaczego warto go mieć i na co zwracać uwagę podczas zakupów? Historia hamaka Hamak jest najpopularniejszym rodzajem łóżka w pewnych regionach obu Ameryk – i to po dziś dzień. W rejonie ciepłym, gdzie możliwe jest nawet sypianie pod gołym niebem, hamaki są wygodnym sposobem na rozłożenie się między drzewami i spoglądanie w rozgwieżdżone niebo przed snem. Jest to sposób o tyle pomysłowy, że człowiek jest chroniony przed zwierzętami żyjącymi na ziemi – na przykład w trawie. Nic nie wpełznie nam do łóżka podczas snu – a my możemy się rozkoszować wspaniałym widokiem, tak podczas zasypiania, jak i po przebudzeniu. Hamak został przywieziony do Europy przez wyprawę Krzysztofa Kolumba.

Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, ale żeglarze Kolumba natrafili na tubylców, śpiących w hamakach na Wyspach Karaibskich. Tak im się spodobał ten sposób sypiania, że przejęli go i zaczęli w ten sposób sypiać na statku. Następnie zaś hamaki rozpowszechniły się powoli w Europie. Hamak w Twoim ogrodzie Hamak to rodzaj łóżka zawieszony między dwiema podporami – mogą nimi być drzewa, ale mogą to być i inne rzeczy. Obecnie sprzedawane są również specjalne paliki, do których można przywiązywać hamak. Produkuje się je zresztą w wielu różnych – nawet bardzo udziwnionych – wersjach. Hamak w ogrodzie może stanowić świetną rozrywkę dla całej rodziny – i być gadżetem, który umili chwile spędzone ze znajomymi, gdy będą Cię odwiedzać.

Hamaki produkowane są w wersjach dla dzieci, jak i dla dorosłych – te pierwsze nie zajmują wiele miejsca, lecz dla tych drugich trzeba przewidzieć około 3-metrową przestrzeń. Nie jest to mało, ale w każdym ogrodzie znajdzie się takie miejsce. W hamaku można spędzić wolne popołudnie z książką, spokojnie drzemać w ciągu dnia i o zmierzchu, a w czasie letnich nocy nawet spać pod gołym niebem, zupełnie jak mieszkańcy Wysp Karaibskich. Wiszące łóżko jest wygodniejsze, niż niektórzy sądzą – zawsze też możemy wziąć ze sobą poduszkę, by stanowiła podkładkę pod głowę. Można się przykryć kocem, zasnąć w hamaku wraz z dzieckiem, a nawet we dwie osoby – hamak zniesie bowiem spore obciążenie, choć wszystko rzecz jasna zależy od wersji, na jaką się zdecydujemy.

Kupując hamak, zwróć zatem uwagę na maksymalne obciążenia, jakie może unieść – im większe obciążenie, tym wyżej powinien być również zawieszony. Minimalna wysokość to zaś 30 centymetrów. Nietypowe hamaki Hamaki zapewniają relaks na świeżym powietrzu – dzieci w niektórych regionach Ameryki Południowej od małego spędzają w nich mnóstwo czasu, dotleniając się. Z uwagi na fakt, że polskie dzieci zbyt rzadko spędzają obecnie czas na zewnątrz, warto przynajmniej zapewnić im taką formę rozrywki. Mogą położyć się w hamaku ze smartfonem czy laptopem – ważne, że przebywają na powietrzu.

Producenci zresztą postarali się o wykonanie nietypowych hamaków – specjalnie dla najmłodszych. Zwyczajne hamaki to tak zwane kokony – zawijają się nieco, gdy do nich wskakujemy (pod wpływem ciężaru). Istnieją jednak hamaki z poprzeczkami na końcach, umożliwiających swobodne siadanie, gdyż są bardziej stabilne. Dla dzieci zaś powstały tak zwane bocianie gniazda – hamaki o podstawie z dużego koła, w których można się wygodnie bujać.