Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zwierzęta domowe - jak je wychować?

4 września 2017 0

Miłośnicy zwierząt, którzy posiadają pupila, zazwyczaj okazują mu uczucia podobne do tych, jakie okazuje się prawdziwym członkom rodziny lub przyjaciołom. Warto jednak na co dzień pamiętać, że psi lub koci towarzysz posiada nie tylko swoje przywileje, ale również pewne obowiązki – zwłaszcza, gdy w domu pojawią się goście. Sprawdź, co mówią eksperci z sekcjazywienia.pl

Już od samego początku musimy być świadomi tego, że nasi gości wcale nie muszą od razu pokochać naszego psa albo kota. Nie każdy zachowuje się pewnie podczas spotkania z nieznanym Mruczkiem lub Burkiem. Dlatego podczas wizyty innych najlepiej jest zamknąć zwierzę w osobnym pokoju. Można oczywiście pokazać naszego pupila gościom, jednak gdy ci czują się niepewnie, a nawet wyglądają na nieco przestraszonych, to pies czy kot nie powinni ich stresować. Nawet jeśli my uważamy, że nasz czworonożny przyjaciel jest najbardziej łagodnym zwierzęciem na świecie, to należy mieć na uwadze samopoczucie gości.

Jak bowiem zwierzę może się zachować? W najlepszym scenariuszu pozostawi na kimś trochę swojej sierści, w najgorszym zaś może rozedrzeć komuś spodnie lub rajstopy. Czasami kot potrafi zadomowić się na stałe w torebce, a psy uwielbiają wszak gryźć buty. Psi przyjaciele są dużymi entuzjastami, którzy okazują swoją radość na widok innych ludzi poprzez skakanie i domaganie się pieszczot. Na pewno nie prowadzi to do komfortowych sytuacji.

Karmienie przy stole

Niektóre rodziny są tak przywiązane do swych zwierzęcych przyjaciół, że wspólnie z nimi spożywają posiłek. Może nie dzieje się to dosłownie przy stole, lecz pupil otrzymuje obiad na tym samym talerzu co domownicy. To jednak bardzo niehigieniczne rozwiązanie, którego na pewno nie należy demonstrować przy gościu. Może on pomyśleć, że to z jego talerza jadł wcześniej nasz pies lub kot. Osobom, które częstują swoich psich lub kocich przyjaciół jedzeniem z tego samego talerza, polecamy posiadanie osobnego naczynia dla gościa.

zwierzęta domowe

Jeżeli to my jesteśmy gościem, to również pamiętajmy o przestrzeganiu pewnych zachowań. Po pierwsze, nie powinniśmy dokarmiać zwierzęta poprzez rzucanie na ziemię kawałków mięsa. Takie zachowanie nie jest eleganckie, a do tego może okazać się, że pupil znajduje się na specjalnej diecie, której musi przestrzegać. Po drugie, nie powinno się brać ich na ręce, gdyż w takiej pozycji zwierzęta te czują się zagrożone – o ugryzienie wtedy nietrudno.

Uczulenie na sierść

Uczulenie na kocią sierść jest dość powszechną przypadłością. Jeśli to my jesteśmy posiadaczami kota, a nasz znajomi cierpi na alergię, to wiedząc o obecności kociego pupila w naszym domu, z pewnością będzie chciał umówić się z nami w kawiarni lub barze. Jednak zawsze warto jest mieć w domu coś, co pomoże osobie uczulonej na kocią sierść.

Szczególną ostrożność musimy zachować, jeśli postanowimy ugościć kogoś w naszym domu na noc. Wtedy pies czy kot po prostu muszą zostać zamknięte w innym pokoju. Warto postawić się w sytuacji gościa, gdy jesteśmy posiadaczami szczególnie dużego psa. Co jeśli w nocy wejdzie on do pokoju, w którym śpi zaproszona przez nas koleżanka lub kolega? Na pewno nie będzie to najlepiej przespana noc w życiu…

Bezpieczeństwo i higiena

Gdy wychodzimy na zewnątrz w celu spotkania się ze znajomymi, to nasz pupil musi mieć smycz i kaganiec. My powinniśmy posiadać woreczki, do których spakujemy ewentualne nieczystości po naszym psie. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych zaleceń, to może grozić nam mandat od policji.

W niektórych restauracjach czy kawiarniach zwierzęta są mile widziane. Jednak dla względów bezpieczeństwa odradzamy udawanie się z nimi do takich miejsc.

Zobacz więcej informacji na: doradca-dietetyczny.pl