Trwa ładowanie proszę czekać ...

Drzwi z naświetlem – nie tylko piękne, ale i praktyczne

31 maja 2017 0

Drzwi otoczone naświetlami wyglądają bardzo elegancko. Nic więc dziwnego, że wybierane są często wtedy, gdy chcemy podkreślić wygląd budynku, czy to w klasycznym, czy w nowoczesnym stylu. Jednak dodatkowe przeszklenia przy drzwiach nie tylko wyglądają pięknie, ale również są praktyczne. To dodatkowe powody do tego, aby zakupić je też do swojego domu!

Naświetla, doświetla, dostawki to określenia stosowane na przeszklenia montowane przy drzwiach. Nie są one montowane bezpośrednio w skrzydłach drzwiowych, ale po ich bokach lub też nad albo zarówno po bokach, jak i nad drzwiami. Najczęściej mają one prostokątny kształt, ale również elementy te mogą być dekoracyjnie zaokrąglone, aby dać jeszcze bardziej efektowny wygląd całemu wejściu do domu.

Drzwi z naświetlem jednak nie tylko pięknie wyglądają, ale mają też inne zalety. Warto przede wszystkim wskazać na możliwość wpuszczenia do przedpokoju większej ilości naturalnego światła, a także na opcję dogrzewania pomieszczeń z użyciem promieniowania słonecznego wpuszczanego przez naświetla.

Gdy w przedpokoju nie ma żadnego okna, wtedy najczęściej tonie on w półmroku. Jeśli jednak zastosujemy drzwi z naświetlem, wówczas wpuścimy do wnętrza dużo naturalnego światła. W ten sposób przedpokój będzie wyglądał jeszcze piękniej, a my będziemy mogli zaoszczędzić na energii elektrycznej, ponieważ nie będziemy musieli za każdym razem włączać lamp, by oświetlić wnętrze.

Z kolei w domach energooszczędnych oraz pasywnych drzwi z naświetlem stosowane są najczęściej w celu stworzenia ogrzewania pasywnego. Jest to ogrzewanie, które polega na wykorzystaniu naturalnych źródeł ciepła, głównie energii słonecznej, która poprzez bryłę budynku oraz przeszklenia dociera do wnętrza i ogrzewa je. W rezultacie zużywamy wtedy mniej energii cieplnej, co przekłada się na niższe rachunki. Do takich zadań wybiera się specjalne drzwi z naświetlem, które nazywane są także drzwiami pasywnymi. Są bardzo szczelne i ciepłe, dlatego nie dopuszczają do nadmiernej ucieczki ciepła z domu.

 

Materiał zewnętrzny