Trwa ładowanie proszę czekać ...

Notatnik papierowy, opozycja dla internetowego notatnika

22 stycznia 2018 0

W dobie internetu coraz bardziej popularne stają się tak zwane notatniki online. Dostęp do sieci niemal w każdym miejscu sprawia, że można korzystać z wielu programów, które korzystają z tego typu połączenia. Notatniki online działają na tej zasadzie, a poza tym mają wiele innych zalet - przede wszystkim można je zabrać ze sobą wszędzie i trudniej o nich zapomnieć. Tego typu aplikacje są bowiem zwykle elementem takich urządzeń jak laptop, tablet czy smartfon. Dlaczego więc nadal można zakupić także notatniki papierowe? Część osób po prostu nie lubi korzystać z nowoczesnych rozwiązań, inni wiedzą, że w przypadku, gdy w nowoczesnym sprzęcie rozładuje się bateria, i niemożliwe jest jego dodatkowe doładowanie, notatki są nie do odczytania.Wielu ludzi uważa również, że odręcznie zapisane notatki nadają danej rzeczy osobistego charakteru. Szczególnie wielbiciele markowych wiecznych piór i długopisów, takich jak Parker, zdecydują się raczej na tę formę zapisywania informacji.

Rozmiary i wzory notatników

Podobnie jak notatniki internetowe, tak samo ich papierowe wersje mogą mieć różne rodzaje i wzory. Można wybrać spośród notatników, z których kartki się wyrywa, jak i tak zwanych notatników przylepnych, które działają na podobnej zasadzie, jednak umożliwiają przyklejenie odłączonej notatki tam, gdzie jest to potrzebne. Najbardziej znane są jednak notatniki w formie zeszytu w twardej lub miękkiej okładce. Przez wiele osób preferowany jest format A4, który pozwala na zapianie wszystkich potrzebnych informacji, a z racji wymiarów trudno jest zapomnieć go z domu. Notatniki i kalendarze tego typu mają obecnie wiele różnych wersji - wiele z nich ma dodatkowe motywy, które umilają sporządzanie zapisków. Coraz częściej kupowane są również notatniki z cytatami sławnych osób czy sławnymi przysłowiami na każdej stronie.

notatnik biurowy

Mogą mieć one zastosowanie nie tylko w notowaniu informacji niezbędnych do pracy, ale również do sporządzania osobistych notatek. Równie popularne są niewielkie notesy w twardej oprawie, które mieszczą się do torebki. Specjalną formą notatnika jest tak zwany kołonotatnik. Wyróżnia się on połączeniem kartek - zrobione jest to za pomocą elastycznej spirali, na którą kartki są nawleczone. Spirala ta jest wykonana najczęściej z plastiku lub rzadziej z metalu. Kołonotatnik posiada zazwyczaj okładki umożliwiające dobrą ochronę zawartości oraz specjalne zakładki, które usprawniają odnalezienie potrzebnych informacji. Tego typu notatnik zamyka się zwykle za pomocą gumki lub troczka, co ma uniemożliwić przypadkowe zagięcie lub zamazanie notatek podczas przechowywania w plecaku lub torebce.

Zastosowanie i specyfika kołonotatnika

Rodzajów kołonotatników jest wiele. Tak jak standardowe produkty tego typu mogą one mieć kartki w kratkę, w linię lub czyste. Istnieją również kołonotatniki ze stronami w szarym kolorze oraz białymi liniami. Takie odwrócenie ma za zadanie przede wszystkim chronić wzrok przed zmęczeniem poprzez zmniejszenie kontrastu. Zazwyczaj są one wygodniejsze od zwykłych klejonych lub zszywanych zeszytów, dlatego często kupują je uczniowie i studenci, ale takie rozwiązanie lubią również pracownicy. Specyfiką kołonotatnika jest wspomniana wyżej spirala, która nie tylko umożliwia łatwe przekładanie kartek, ale również łatwe zapisywanie notatek na całej szerokości strony.

Kołonotatnik A4 – popularny wzór i rozmiar

Rozmiar A4 jest najczęściej wybierany w przypadku kołonotatników. To standardowy rozmiar, który mieści się zarówno do plecaka, jak i do torebki czy do służbowej teczki. Wybierając kołonotatnik z odpowiednimi zakładkami możliwe jest wykorzystywanie go do kilku przedmiotów jednocześnie. Kartki w kołonotatnikach posiadają zwykle specjalną perforację, która umożliwia ich łatwe wyrwanie. Dzięki temu można łatwo włożyć je do segregatora. W przypadku rozmiaru A4 kartki łatwo jest włożyć zarówno do małego, jak i dużego segregatora, dlatego wiele osób wybiera taką możliwość.