Trwa ładowanie proszę czekać ...

Połącz naukę alfabetu z dobrą zabawą!

10 sierpnia 2016 0

Znajomość liter oraz oczywiście posługiwania się nimi to jedna z pierwszych umiejętności jakie nabywa nasze dziecko na początkowych etapach edukacji. Bez niej pisanie i czytanie po prostu nie byłoby możliwe, dlatego tak istotne jest aby maluch skrupulatnie wpoił sobie tą wiedzę. Im wcześniej zacznie się oswajać z tego typu znakami graficznymi, tym łatwiej będzie mu się nauczyć znaczenia liter w późniejszym czasie. Nie można jednak próbować uczyć dziecka na siłę, bo w ten sposób może się ono jedynie zniechęcić.

Najlepszym sposobem na wprowadzanie dziecka w świat literek jest oczywiście zabawa! I to właśnie z tego powodu literki do zabawy mogą okazać się doskonałym narzędziem do nauki. Nauka literek w domu – jak to robić? Dzieci uczęszczające do szkoły, uczą się literek już w zerówce. Najpóźniej mogą to zrobić w okresie wczesnoszkolnym, ale warto już w domu zacząć oswajać dziecko z literkami, dzięki którym będzie mogło bez problemów pisać oraz czytać. Nie możemy rzecz jasna oczekiwać, że maluch natychmiast zdobędzie wymagane umiejętności, dlatego dopasujmy tempo nauki do tego jakie ma on predyspozycje.

Nauka tak małego dziecka ma być głównie dobrą zabawą, dlatego na początek warto poćwiczyć z nim pisanie jego imienia. Nie chodzi o to by malec znał nazwy wszystkich użytych liter, ale powinien wiedzieć, że mają one jakieś konkretne znaczenie. Jeśli imię zostanie już opanowane można pójść o krok dalej bawiąc się w wyszukiwanie w większej ilości liter tych, które składają się na to imię. Taki sposób pozwoli na powolne zrozumienie przez dziecko tego, jak działają takie symbole. Coraz popularniejsza staje się także nauka czytania globalnego, na którą decyduje się spora grupa rodziców. Zgodnie z tym sposobem, dzieci uczone są nie poszczególnych liter, ale całych słów. Narzędzia pomocne przy tego typu sposobie, również można znaleźć w ofercie wielu sklepów.

Uczymy się bawiąc! Nie ma jakichkolwiek wątpliwości, że zabawa to zdecydowanie ulubione zajęcie dzieci, dzięki któremu jednak również mogą się uczyć. Znajomość konkretnych literek także można wpoić naszym pociechom poprzez ciekawą zabawę, dzięki czemu lepiej przygotujemy je na spotkanie ze szkołą. Jeśli tylko z nauki nie zrobimy obowiązku, bardzo szybko możemy się przekonać, że taka zabawa faktycznie daje świetne efekty! Warto w tym celu zaopatrzyć się w niezbędne gadżety, jakimi są rzecz jasna zabawkowe literki. Mogą to być na przykład magnesy, które można przyklejać zarówno na lodówce, jak i na specjalnych tablicach. Na początku, możemy z nich ułożyć najbardziej podstawowe słowa, takie jak wspomniane już imię dziecka czy też bardzo ważne ‘mama’ oraz ‘tata’.

Oczywiście doskonale sprawdzą się w tym przypadku również klocki w kształcie literek, które można układać w całe wyrazy, lub po prostu nazywać poszczególne literki i je powtarzać. Dzieci naprawdę uwielbiają naklejki! Dlatego też, wykorzystanie ich do nauki literek również jest doskonałym pomysłem. Takimi naklejkami – literkami, możecie wspólnymi siłami udekorować ściany w pokoju malucha, skrzynie z jego zabawkami, albo inne przedmioty, które do niego należą. Bez względu na wszystko musimy mieć na uwadze to, że każde dziecko ma inne tempo przyswajania wiedzy. Dlatego nie porównujmy jego umiejętności do dzieci znajomych czy kogoś z rodziny, bo jedyne co tym zyskamy to niepotrzebny stres. Jeśli zauważymy, że nasza pociecha jest zainteresowana zabawą z literkami możemy ją kontynuować, ale nie róbmy niczego na siłę! Najważniejsze żeby dziecko doskonale się bawiło, bo tylko dzięki temu zdobyta wiedza zostanie przez nie zapamiętana, a my będziemy mogli się cieszyć z rezultatów jakie daje taka zabawa.