Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dobry materac, czyli jaki?

29 listopada 2017 0

Spędzamy na nim nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Warto więc zadbać, by materac był najwyższej jakości i poprawiał komfort snu, a przede wszystkim dbał o dobrą kondycję naszego kręgosłupa. Wybór nie jest jednak łatwy, bo na rynku dostępnych jest wiele materacy, których jakość i wykonanie pozostawiają wiele do życzenia. Jak wybrać ten idealny i cieszyć się nim przez kolejne lata?

Zazwyczaj większą wagę przywiązujemy do wyglądu łóżka, a nie do jego wygody. Nie ma co ukrywać, że bardzo często przy doborze mebli kierujemy się estetyką, zapominając o tym, że mają nam one służyć w praktyczny sposób. W przypadku łóżka to rama przyciąga naszą uwagę. Dobieramy ją pod styl i kolorystykę naszej sypialni. To ona w większości określa budżet, jaki możemy przeznaczyć na materac i bardzo często jest on niewystarczalny. To częsty błąd, bo tak naprawdę w łóżku najważniejszy jest materac. To on decyduje o komforcie snu, a więc o tym czy rano obudzimy się wypoczęci i czy po kilku latach nasz kręgosłup nie zacznie się dawać we znaki.

Odpowiednio dobrany materac to podstawa regeneracji. Na sen poświęcamy średnio 7-8 godzin w nocy, a to prawie 1/3 całej doby donosi RMF24.pl. Warto więc spędzić ten czas w komfortowych warunkach. Wybór materaca jest bardzo trudny, bo na pierwszy rzut oka każdy wyda nam się wygodny. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że nawet najmniejsze odkształcenia odbijają się na naszym kręgosłupie, a to po sercu i mózgu najważniejsza część naszego organizmu, która zwiera wszystkie nerwy i mięśnie. Przemęczenie, bezsenność i ból bardzo często kojarzymy z nadmiarem pracy i stresu. Prawda jest jednak taka, że sen powinien wszystkie te objawy zniwelować pod warunkiem, że śpimy na dopasowanym materacu. W przeciwnym razie wszystkie dolegliwości będą się tylko nasilały.

Co to znaczy dobrze dobrany materac? Jak czytamy na łamach DlaSpania.pl w trakcie snu kręgosłup powinien zostać odciążony. Wszelkie skrzywienia powodują, że nawet w nocy wykonuje on ciężką pracę, co później odczuwamy poprzez zwyrodnienia i wady kręgosłupa. Właściwie dobrany materac pozwala ułożyć się w takiej pozycji, by kręgosłup pozostawał wyprostowany. Oczywiście, dla każdego użytkownika materaca „odpowiedni wybór” oznacza coś innego, bo każdy z nas ma inne potrzeby, inną budowę ciała i wybiera różną pozycję snu. Według TrendDecor.pl zwracając jednak uwagę na kilka parametrów będziemy w stanie idealnie dobrać materac dla naszych potrzeb. Pamiętajmy też, że materac zwykle wybieramy na lata, więc zakup powinien być tym bardziej przemyślany.

Po pierwsze: twardość

Biorąc ją pod uwagę nie chodzi jednak o to by znaleźć materac, na którym będzie nam wygodnie lub o takiej twardości, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Najważniejszym czynnikiem w tym wypadku jest waga użytkownika i to, jak materac będzie się pod nim układał. Podstawowa zasada mówi, że im więcej ważymy, tym twardszy powinien być materac. Ważna jest również pozycja w jakiej śpimy, a więc na jak dużą powierzchnię materaca kładziony jest nacisk. Dla śpiących na boku lepiej sprawdzi się miększy materac. Preferujący sen na plecach i brzuchu powinni wybrać twardszy. Twardość materaca oceniamy na pięciostopniowej skali:

1 – miękki materac, dla osób o niższej wadze, do spania okazyjnego,

2 – średniej twardości, elastyczny materac, polecany przede wszystkim kobietom,

3 -  średniej twardości, elastyczny materac, polecany przede wszystkim mężczyznom,

4 – twardy materac, polecany osobom o większej wadze,

5 – bardzo twarde materace.

Praktycznym rozwiązaniem są materace dwustronne o różnym stopniu twardości. Mogą być one dzielone na pół (tzw. Adam i Ewa) lub obustronne.

Po drugie: materiał

Na rynku dostępna jest cała gama różnych rodzajów materacy. Wykonane są z mniej lub bardziej elastycznych materiałów. Do najpopularniejszych należą:

  • Pianka wysokoelastyczna – zwana również zimną pianką. Wykonana z poliuretanu wykazuje dużą elastyczność, ale i wytrzymałość. Wyróżnia się dużymi porami, dzięki czemu materac zapewnia bardzo dobrą cyrkulację, wchłanianie wilgoci i odprowadzanie ciepła.
  • Pianka termoelastyczna – typ pianki poliuretanowej, która zmienia twardość pod wpływem temperatury, a to oznacza, że idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Łagodzi bóle pleców, poprawia krążenie krwi i zapobiega powstawaniu odleżyn.
  • Lateks – charakteryzuje się dużą elastycznością i wytrzymałością na zużycie. Zapewnia dobrą wentylację i odprowadzenie wilgoci.
  • TEMPUR – materiał wysokoelastyczny, który reaguje na ciepło i zmniejsza nacisk. Jest to doskonały materiał na materace dla par, bowiem nie przenosi drgań, dzięki czemu  druga osoba nie odczuwa zmiany pozycji snu przez partnera.   
  • Sprężynowe – wyróżniamy materace kieszeniowe, w których każda ze sprężyn znajduje się w osobnej komorze i pracuje niezależnie od innych. Zwykle materace kieszeniowe podzielone są różne strefy twardości, co daje większy komfort snu. Mniej zaawansowane będą materace bonellowe, czyli najpopularniejsze jak dotąd rozwiązanie, również ze względu na niewysoką cenę. Sprężyny połączone są ze sobą dodatkowymi sprężynami, co zwiększa wytrzymałość materaca.  

Po trzecie: poszycie

To tak naprawdę z tą częścią materaca mamy bezpośredni kontakt. Poszycie, podobnie jak wypełnienie materaca powinno gwarantować przepuszczalność powietrza i dobre odprowadzanie wilgoci. Powinny być również wytrzymałe i odporne na częste pranie. Dodatkową zaletą poszycia będzie antybakteryjna, antyalergiczna i zabezpieczona przed roztoczami powłoka, która sprawdzi się w przypadku alergików.  

 

Artykuł sponsorowany