Trwa ładowanie proszę czekać ...

Który węgiel da najwięcej ciepła? Jaki wybrać?

21 lutego 2023 0

Przy zakupie opału zawsze istnieje ryzyko, że zostaniemy oszukani. Warto wcześniej sprawdzić, który węgiel daje najwięcej ciepła. Łatwo popełnić błąd, sądząc, że jedyną rzeczą, która odróżnia drogi i tani węgiel, jest cena. Dowiedz się, czy można utrzymać komfort cieplny niskim kosztem i jaki węgiel kupić, aby jak najdłużej ogrzewać dom.

Rodzaje węgla

Musisz znać różne rodzaje węgla, aby zrozumieć, który typ daje najwięcej ciepła. Dzięki temu będziesz mógł ocenić jakość paliwa i określić, które z nich jest najbardziej opłacalne. Na koszty ogrzewania ma wpływ jakość paliwa, a także wydajność i rodzaj systemu grzewczego. Dlatego tak ważne jest zadawanie właściwych pytań dotyczących tego, jaki węgiel powinieneś wybrać. Kluczowa jest wartość opałowa (lub kaloryczna). Jest to ciepło wydzielane przy pełnym spaleniu jednostki węgla. Zwykle wyraża się je w megadżulach na kilogram (Mj/kg). Zasada jest prosta: im wyższa wartość opałowa węgla, tym więcej ciepła uwalnia i tym dłużej trwa jego spalanie. O wartości opałowej paliwa decyduje kopalnia i pokład, z którego węgiel został pobrany. Poniżej przedstawiamy pięć rodzajów i informacje o ich pochodzeniu.

  • Typ 31.1 - kopalnie Sobieski, Janina, węgiel rosyjski,
  • Najbardziej uniwersalny typ, czyli typ 31.2 - kopalnie Piast, Ziemowit, węgiel rosyjski wysokiej klasy
  • Węgiel wysokiej jakości do spalania w gospodarstwach domowych, czyli typ 32.1 i 32.2 - Chwałowice. Wesoła, Wujek. kopalnie Staszic.
  • Trudny do spalania typ 33 - kopalnie Marcel, SoPnica, Śląsk, Staszic, Halemba, Pokoj, Brzeszcze, Bielszowice.

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ilość popiołu. Warto stosować czyste węgle, które zostały oczyszczone z wszelkich kamieni, dzięki czemu po spaleniu paliwa powstaje mniej popiołu. Najwięcej ciepła dostarcza węgiel kamienny o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości popiołu. Wszystkie sklepy, które oferują węgiel PGG do sprzedaży muszą podawać dokładne informacje. Obowiązkowym elementem procesu sprzedaży węgla jest również świadectwo jakości paliwa stałego. Bo wprowadzanie klientów w błąd jest podstawą do reklamacji towaru.

Węgiel PGG

Który rodzaj węgla daje najwięcej ciepła?

Decydując się na zakup węgla, nie należy brać pod uwagę ceny. Nie zawsze opłaca się kupować najdroższy opał w sklepie. Kluczowy jest stosunek ceny do kalorii, czyli to, w jaki sposób uzyskujesz najwięcej energii za najniższą cenę.

  • Wysokokaloryczny węgiel lepiej sprawdzi się w chłodniejszych temperaturach
  • Niskokaloryczne paliwo jest najlepszym wyborem na cieplejsze dni, ponieważ spala się wydajniej i lepiej oczyszcza w wysokich temperaturach.

Dobrym pomysłem jest więc zakup dwóch rodzajów węgla. Będziesz z nich korzystać w różne dni. Nadal nie wiemy, który węgiel zapewnia najwięcej ciepła. Wszystko zależy od zastosowanego paliwa, czyli jego wielkości i rodzaju lub kotła. Ekogroszek jest popularną i bardzo wydajną alternatywą. Ma niską zawartość siarki i popiołu. Jest droższy i najlepiej stosować go w kotłach retortowych. Najlepszym rodzajem węgla może być orzech włoski, który jest kompatybilny z niemal każdym kotłem lejowym. Dopiero wtedy można dokonać świadomego porównania cen. Dowiedz się więcej na ladnydom.pl

Oto kilka wskazówek na koniec

Przy wyborze węgla należy wziąć pod uwagę wartość opałową, zawartość popiołu i pochodzenie. Pomoże to Państwu określić jakość produktu. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę? Powinieneś zweryfikować uczciwość sklepu, w którym planujesz dokonać zakupu. Oznaką uczciwości sprzedawcy jest to, że jest w stanie poinformować Cię o specyfikacji węgla i przedstawić certyfikat potwierdzający jego jakość. Masz prawo do rzetelnej informacji. Zapytaj, czy otrzymasz komplet dokumentów. Do takich dokumentów zalicza się paragon, wydruk z wagi oraz certyfikat jakości. W ten sposób potwierdzisz wiarygodność składu. Ważne wskazówki znajdziesz również w transporcie zamówionego węgla do Twojego domu z rozładunkiem HDS i możliwością zapłaty bezpośrednio kartą kierowcy.