Soczewki kontaktowe w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności. Wynika przede wszystkim z tego, że to wygodniejszy i bardziej komfortowy sposób korekcji wad wzroku niż tradycyjne okulary. Soczewki może nosić praktycznie każdy, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jednak przyzwyczajenie oczu jest procesem mogącym zająć trochę czasu, podobnie jak nauka zakładania. Chciałbyś zostać użytkownikiem soczewek? Jeśli jesteś na etapie wyboru swoich pierwszych zamienników okularów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Do kogo się udać, aby prawidłowo dopasować szkła kontaktowe?
Aby przygotować się do noszenia soczewek, należy w pierwszej kolejności udać się do specjalisty. Przeprowadzi on odpowiednie badanie i na tej podstawie oceni, czy nie istnieją przeciwwskazania do stosowania tej metody korekcji wady refrakcji. Dedykowanym ekspertem w dziedzinie szeroko pojętej korekcji refrakcyjnych wad oka jest optometrysta. To osoba mająca wiedzę z zakresu procesu widzenia, która zazwyczaj zajmuje się dobieraniem pomocy optycznych – soczewek lub okularów – do oczu danego pacjenta. Z kolei okulista to lekarz, absolwent studiów medycznych, posiadający ukończoną specjalizację z zakresu okulistyki. Lekarz-okulista zajmuje się głównie diagnozowaniem oraz leczeniem chorób oczu, pomoże też dobrać korekcję do wady. Kiedy zatem wybrać się do optometrysty, a kiedy do okulisty? Gdy zależy nam na skorygowaniu wady wzroku, powinniśmy skonsultować się z optometrystą. Natomiast konsultację okulistyczną warto odbyć wtedy, kiedy poza wrażeniem pogorszenia widzenia występują też jakieś problemy ze wzrokiem, np. dolegliwości bólowe, a także gdy podejrzewamy chorobę lub uraz oka. Ile czasu zajmuje taka wizyta? Zazwyczaj wszystkie testy trwają około 20-30 minut. Wiele zależy od ogólnej organizacji danej placówki oraz od tego, czy będziesz miał zakrapiane oczu u okulisty przed badaniem. Zakropienie jednego lub dwóch oczu przy pomocy specjalnych kropli z atropiną jest potrzebne, aby rozszerzyć Twoje źrenice i by lekarz miał dokładniejszy wgląd w dno oka.
Zakładanie soczewek – instrukcja krok po kroku
Wiesz już, kto zajmuje się rozwiązywaniem problemów związanych z dolegliwościami wzrokowymi. Pozostaje wyjaśnić, w jaki sposób dobierane są odpowiednie soczewki, a także jak wygląda lekcja ich zakładania i zdejmowania. Badanie optometryczne obejmuje szczegółowy wywiad z pacjentem oraz bardzo dokładny pomiar kilku parametrów układu wzrokowego. Na podstawie wykonanego badania specjalista dobiera odpowiednie moce soczewek, a także instruuje, jak prawidłowo pielęgnować i przechowywać szkła kontaktowe. Dyplomowany optometrysta wyjaśni też, jak poprawnie zakładać i zdejmować soczewki. Pierwsza samodzielna aplikacja szkieł kontaktowych może wydawać się nieco stresująca. Jednak zakładanie i zdejmowanie soczewek jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje – trzeba po prostu nabrać trochę wprawy. Obecność specjalisty znacznie ułatwia naukę aplikacji szkieł, ponieważ może on monitorować działanie pacjenta i na bieżąco korygować ewentualne błędy. Jak zatem założyć szkła kontaktowe? Postępuj zgodnie z instrukcją:
- Przed dotknięciem soczewek umyj ręce.
- Wyjmij soczewkę z opakowania. Sprawdź, czy jest wywinięta na właściwą stronę. W tym celu umieść ją na palcu spójrz na nią pod światło. Krawędzie prawidłowo ułożonej soczewki mają wyginać się do wewnątrz (kształt półkulisty, przypominający miseczkę).
- Soczewkę umieść na opuszku palca wskazującego. Środkowym palcem tej samej ręki lekko odsuń dolną powiekę, a palcami drugiej dłoni przytrzymaj górną powiekę.
- Powoli zbliż soczewkę do oka i delikatnie umieść ją na powierzchni gałki ocznej – będzie Ci łatwiej, jeśli w tym momencie skierujesz wzrok ku górze.
- Powoli opuść powiekę i zamknij na chwilę oczy. Pomoże to soczewce odpowiednio dopasować się do powierzchni oka i ułożyć w jego centralnej części.
- Sprawdź ułożenie soczewki na oku. W tym celu spójrz w górę, w dół i na boki, a następnie kilka razy mrugnij.
- Czynności 1 – 6 wykonaj analogicznie dla drugiego oka.
Podobnie jak w przypadku okularów, na rynku dostępne są różne rodzaje szkieł kontaktowych. Do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności stosuje się modele sferyczne (oznaczone odpowiednio jako minus i plus). Z kolei astygmatyzm koryguje się soczewkami torycznymi (http://www.swiatsoczewek.com/biofinity-toric-3-szt.-dla-astygmatykow). Pamiętaj, że ostatecznego wyboru zawsze dokonuje specjalista.
Artykuł partnera