Alergie skórne i kontaktowe zdarzają się wielu osobom, ale nie u każdego mają równie nieprzyjemny przebieg. O ile lekkie pieczenie i zaczerwienienie nie stanowi ogromnego problemu, o tyle wypryski po źle dobranych kosmetykach, a nawet wysypka i duszności są już dość niebezpieczne i zdecydowanie bardziej kłopotliwe. Jakie kosmetyki wybierać, by uniknąć podrażnień i alergii?
Poświęć czas na czytanie składu kosmetyków
Jeszcze do niedawna większość konsumentów nie zwracała uwagi nie tylko na skład kosmetyków, ale nawet na skład żywności. Na szczęście to się zmienia, a zmiany tego typu powodują, że składy kosmetyków są częściej udoskonalane przez producentów. Przykładem są parabeny, które są podejrzewane o działanie rakotwórcze. Odkąd wieść o tym dotarła do opinii publicznej, zdecydowana większość kosmetyków jest już produkowana bez tych składników.
Kosmetyki dla alergików i osób ze skłonnością do podrażnień skóry powinny charakteryzować się maksymalnie prostym składem – krótka lista składników, brak konserwantów i substancji drażniących to klucz do sukcesu. Ekspert sklepu Amfora.pl radzi, by przetestować także gamy preparatów tworzonych z myślą o użytkownikach z alergiami i chorobami skórnymi – są bardzo delikatne, a jednocześnie skuteczne i przyjemne w użytkowaniu. Jak można łatwo zauważyć, kosmetyki dla alergików czy dla dzieci są niemal bezzapachowe – to nie przypadek. To właśnie sztuczne barwniki, aromaty i substancje konserwujące są jednymi z najczęstszych przyczyn powstawania podrażnień i alergii skórnych.
Kosmetyki naturalne – warto, ale ostrożnie
Skoro konserwanty i sztuczne barwniki mogą alergizować i podrażniać skórę, to perfekcyjnym wyborem wydają się kosmetyki ekologiczne i naturalne. Z jednej strony jest to dobry trop – unikamy substancji syntetycznych o szkodliwym działaniu, ale wielu alergików może mieć uczulenie na… w pełni naturalne składniki. Dlatego przed zakupem warto odświeżyć temat produktów, które nas alergizują (wykonać testy, odszukać wyniki badań z poprzednich lat) i unikać ich w kosmetykach.
Kosmetyki naturalne, które można polecić tym, którzy zmagają się z podrażnieniami skórnymi i alergiami to kosmetyki z nagietkiem, kremy z rumiankiem, ogórkiem, szałwią i awokado. Te składniki raczej nie bywają przyczyną uczuleń, a wykazują działanie kojące i nawilżające.
Perfumy – tak czy nie?
Wielu alergików ma ogromny problem z zakupem i stosowaniem perfum. Nieodpowiedni zapach może spowodować katar, atak kichania, a także uczucie duszności czy wysypkę skórną. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – wystarczy mieć alergię na dany kwiat, z którego wyciąg trafił do perfum, ale nie zawsze to alergia na pyłki i zapachy jest problemem. Dużo częściej przyczyną uczuleń i podrażnień są szkodliwe składniki w perfumach oraz ewentualne alergeny, a tych nie brak szczególnie w perfumach z niższej półki i w podróbkach, choć można je znaleźć nawet we flakonikach za kilkaset złotych.
Nie warto rezygnować ze stosowania perfum, ale warto sprawdzić, co nam konkretnie szkodzi (na przykład przy uczuleniu na piwonie, lepiej unikać perfum z tym składnikiem), a nawet wykonać prosty test skórny – w perfumerii spryskać nadgarstek lub zgięcie łokcia wybranym zapachem i odczekać kilka godzin. Jeśli w miejscu aplikacji nie pojawi się podrażnienie, zaczerwienienie lub krostki, to wybrany zapach powinien być dla nas bezpieczny. Najbardziej szkodliwe perfumy to te… podrabiane i źle przechowywane. Wiele składników pod wpływem mocnego oddziaływania światła lub ciepła psuje się (perfumy często w tej sytuacji zmieniają kolor) i to może powodować podrażnienia skórne, a nie sam skład kosmetyków. Jeśli zaś chodzi o perfumy podrabiane, to ich szkodliwość nie pozostawia wątpliwości – są produkowane w niekontrolowanych warunkach, nie są wykonywane żadne testy, są to kosmetyki, których lepiej nie używać, bo naprawdę nie można mieć pewności co do ich składu i oddziaływania na skórę.
Materiał zewnętrzny