Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pielęgnacja soczewek kontaktowych w 5 krokach

19 maja 2022 0

Soczewki kontaktowe to obok okularów, druga najpopularniejsza metoda korekcji wad wzroku. Nie ma w tym nic dziwnego – nowoczesne szkła nakładane bezpośrednio na gałkę oczną przynoszą doskonałe rezultaty w niwelowaniu zaburzeń widzenia wynikających z wystąpienia wad refrakcji oka. Soczewki może nosić praktycznie każdy – od niemowlaka po osobę w podeszłym wieku. Stosowanie szkieł kontaktowych jest bez wątpienia bezpieczne, wygodne i bardzo komfortowe. Aby korzystać z nich we właściwy sposób i ograniczyć ryzyko ewentualnych infekcji trzeba tylko zapamiętać kilka prostych reguł. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zasad postępowania z soczewkami kontaktowymi.

Prawidłowa pielęgnacja soczewek – co obejmuje?

Dzisiejszy rynek kontaktologiczny oferuje wiele rodzajów i odmian soczewek. Wyboru możemy dokonać uwzględniając takie kwestie jak nasz tryb życia czy częstotliwość noszenia szkieł. Jeśli na co dzień korzystamy z okularów, a soczewki zakładamy jedynie raz na jakiś czas, dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki jednodniowe. To takie, które wyjmuje się rano z opakowania, zakłada, a wieczorem zdejmuje i wyrzuca do kosza na śmieci. Kolejnego dnia zakłada się nową, sterylną parę wyjętą prosto z blistra. Ponieważ taki produkt jest przeznaczony do jednorazowego użytku, nie wymaga pielęgnacji. Choć soczewki jednodniowe są z pewnością komfortowe, praktyczne i łatwe w użyciu, nie każdemu w pełni odpowiadają. Modele jednodniowe same w sobie mogą być nieco droższe niż np. ich miesięczne odpowiedniki. Niektórzy uważają też szkła jednodniowe za mniej ekologiczne – w końcu używając ich „produkujemy” więcej odpadów. Dlatego wiele osób potrzebujących korekty wzroku decyduje się na soczewki wielokrotnego użytku. Taka opcja jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna, ponieważ jedna para wystarczy na określony czas (np. 30 dni – w przypadku szkieł miesięcznych). Przy noszeniu soczewek wielokrotnego użytku najważniejsze jest regularne czyszczenie i dezynfekcja. Każdorazowo po zdjęciu szkła należy zwilżyć, starannie wyczyścić i opłukać. Wszystkie powyższe czynności należy wykonywać przy użyciu specjalnego płynu do soczewek. Następnie soczewki należy umieścić w pojemniczku. Ciekawym pomysłem mogą być także soczewki całodobowe. To produkt, który można użytkować przez trzydzieści dni w trybie ciągłym, czyli całodobowo. Soczewki można nosić bez przerwy, czyli nie trzeba zdejmować ich na noc.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Preparatem przeznaczonym do nawilżania, dezynfekowania, czyszczenia i przechowywania szkieł kontaktowych jest płyn do soczewek. Dzięki niemu codziennie możemy zakładać czyste szkła bez obawy, że pozostaną na nich bakterie czy osady. Należy pamiętać, że nie nadaje się do tego żaden inny płyn: woda z kranu, woda demineralizowana ani ślina. Żadna z powyższych substancji nie zastąpi profesjonalnego płynu do soczewek. Co więcej, użycie do płukania szkieł wody lub innego płynu może przynieść bardzo negatywne konsekwencje: ponieważ zawierają one różne nieczystości, mogą zanieczyścić i uszkodzić soczewkę, a także narazić oko na infekcję. Istnieją dwa podstawowe rodzaje płynów do soczewek: wielofunkcyjne i oksydacyjne. Każdy z nich ma nieco inne działanie, jednak cel jest jeden – dezynfekcja. Niektóre preparaty mają także właściwości nawilżające. Najlepiej wybrać taki, który nie ma w swoim składzie konserwantów i bazuje na substancjach naturalnego pochodzenia.

Jak czyścić soczewki? 5 prostych kroków

Podstawą bezpiecznego noszenia soczewek wielokrotnego użytku jest właściwa pielęgnacja. Do najważniejszych etapów pielęgnacji szkieł należą dezynfekcja i czyszczenie. Wbrew pozorom nie są to czynności trudne, wymagają jedynie nieco wprawy.

Jak dbać o soczewki?

  1. Aby uniknąć podrażnień, ZAWSZE przed kontaktem z soczewkami umyj ręce, najlepiej antybakteryjnym, nieperfumowanym mydłem w płynie, a następnie osusz dłonie papierowym ręcznikiem.
  2. Wyjmij soczewkę z oka i wyczyść ją za pomocą płynu: umieść soczewkę w zagłębieniu dłoni, polej ją płynem i delikatnie pocieraj czystym palcem kolistymi ruchami przez około 10 – 20 sekund, żeby umyć soczewkę.
  3. Dokładnie opłucz soczewkę płynem.
  4. Włóż soczewkę do specjalnie przeznaczonego do tego pojemniczka do przechowywania, zalanego uprzednio świeżą porcją płynu. Upewnij się, że cała soczewka jest zanurzona w płynie. Pamiętaj, żeby czyścić pojemnik co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej codziennie.
  5. Czynności opisane w punktach 2 – 4 powtórz dla drugiej soczewki.

Gotowe!

Artykuł partnera