Trwa ładowanie proszę czekać ...

Piece i kominki na pellet — czy to korzystne rozwiązanie?

14 lutego 2017 0

Pellet to wytwarzane z odpadów drzewnych biopaliwo, które cieszy się obecnie rosnącym zainteresowaniem. Być może wciąż jest zbyt wcześnie na to, aby mówić o modzie na pellet, jednak szczególne właściwości tych lekkich granulek sprawiają, że znajdują one zastosowanie w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Są one bowiem paliwem wydajnym, czystym i przyjaznym środowisku. A jak wygląda stosowanie pelletu od strony technicznej? Jakie są zalety pieców i kominków nim opalanych? Kilka cennych informacji na ten temat znajdą Państwo w tym artykule.

Piece na pellet —nowoczesne rozwiązania technologiczne

Piece na pellet należą obecnie do najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń grzewczych. Na rynku można znaleźć kotły wyposażone w mechanizmy automatycznego czyszczenia rusztów i palnika, modulujące moc, kontrolujące jakość spalania oraz usuwające popiół do zewnętrznego zbiornika. Jeśli dodamy do tego często montowany system automatycznego rozpalania, uświadomimy sobie, że piece na pellet — w przeciwieństwie do tych węglowych — niemalże nie wymagają doglądania i kontrolowania.

 

 

Przed zakupem kotła warto zastanowić się nad tym, czy pellet będzie jedynym używanym paliwem. Niektóre modele wyposażone są bowiem w paleniska do drewna, które mogą okazać się bardzo przydatne w niespodziewanych wypadkach. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu piece na pellet są często większych rozmiarów.
Skoro poruszony został temat gabarytów, należy poświęcić chwilę kwestii zbiornika na paliwo. Po pierwsze, jego wymiary wpływają na całkowitą wielkość urządzenia, a po drugie, wybór wcale nie jest taki łatwy. Do dyspozycji mamy bowiem kilka rodzajów pojemników, które wyposażone są w różne mechanizmy podające. Najpopularniejszym wariantem są podajniki ślimakowe typu rynnowego lub retortowego. Różnica między nimi polega na tym, że rynnowe o wiele lepiej sprawują się przy zastosowaniu sypkiego paliwa niewielkich rozmiarów (drobne granulki pelletu), a retortowe większych (tak uformowane jest będące elementem konstrukcji kolano), a więc mogą być stosowane także do ekogroszku.

ogrzewanie pelletem

Piece na pellet — najważniejsze zalety:

1. Zaawansowane technologicznie mechanizmy, które minimalizują konieczność nadzoru nad kotłem.
2. Możliwość modulacji mocy w przedziale od 30 do 100%.
3. Możliwość korzystania z wielu rodzajów paliwa — od drewna po ekogroszek.
4. Bardzo niska emisja spalin.

Kominki na pellet — gdy brakuje miejsca lub dom nie jest wyposażony w kotłownię

Kominki na pellet są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć we wnętrzu swego domu lub mieszkania niepowtarzalny nastrój, a zarazem cieszyć się sprawnym, precyzyjnym i bardzo skutecznym urządzeniem grzewczym. Podobnie jak piece na pellet są one bowiem urządzeniami w pełni zmechanizowanymi, niewymagającymi częstej kontroli ani czyszczenia. Co więcej — dzięki odpowiednim mechanizmom można zaprogramować automatyczne rozpalenie kominka, co znacznie ułatwi utrzymanie właściwej temperatury w każdym pomieszczeniu.

Wiele osób uważa kominki na pellet za urządzenia głośne i niezbyt atrakcyjne wizualnie. Jednakże w przypadku najnowszych modeli, które dostępne są na rynku, takie określenia używane są na wyrost. Przede wszystkim bardziej zmodernizowane konstrukcje bardzo dobrze tłumią dźwięki wydawane przez podajnik, a sam kominek, wraz ze zbiornikiem na pellet, można z łatwością zabudować, pozostawiając na widoku jedynie palenisko.

Kominki na pellet — najważniejsze zalety:

1. Kominki na pellet są urządzeniami zautomatyzowanymi, wyposażonymi w zbiornik na paliwo oraz mechanizmy samorozpalające i samoczyszczące.
2. Pellet jest paliwem ekologicznym, cechującym się bardzo niską zawartością popiołu (od 0,5 do 1%), a także charakteryzującym się przyjemnym, intensywnie drzewnym zapachem.
3. Kominek na pellet może z powodzeniem zastąpić tradycyjne modele kominków, nie wymagając przy tym wiele pracy i gwarantując pełne bezpieczeństwo użytkowania.

Odwiedź stronę