Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zakup maszyn rolniczych - co należy zakupić?

5 lipca 2018 0

Maszyny rolnicze to podstawowe narzędzia pracy dla każdego rolnika. W zależności od rodzaju produkcji i ilości hektarów, rolnicy zakupują różne maszyny rolnicze. Zamość jest jednym z miast, w których znaleźć można szeroki wybór różnych maszyn. Jakie maszyny warto kupić?

Maszyny niezbędne do uprawy gruntu ornego

Grunty orne to wszystkie te powierzchnie, które co roku są orane, a następnie sieje się na nich zboża lub warzywa, albo sadzi bulwy. Podstawową maszyną do uprawy gruntów ornych jest więc płuc, przy pomocy którego przeprowadza się  orkę. Pługi mogą mieć różną ilość skib, być dwustronne lub nie. 

Po zaoraniu pola wymagany jest zabieg kultywatorem, czasami stosuje się dodatkowo także brony. Maszyny te mają za zadanie rozbicie grudek ziemi i ułatwienie przeprowadzania siewu. Do zasiania zbóż czy warzyw używa się siewnika. Z kolei bulwy, takie jak ziemniaki, należy zasadzić sadzarką. 

W trakcie roku, już po zasianiu pola, przeprowadza się na nim głównie zabiegi pielęgnacyjne, które pozwalają pozbyć się nadmiaru chwastów, które zagłuszają zboża. Stosuje się także regularne nawożenie.  Ostatnim etapem uprawy jest zbiór - do niego wykorzystywany jest główne kombajn.

Wszystkie te maszyny niezbędne do kompleksowych upraw rolnych na dużą skalę, są dostępny na https://arpis-tyszowce.pl/ . Wejdź już teraz i znajdź sprzęt którego potrzebujesz >>

kombajn

Maszyny do uprawy łąk

Zupełnie inne maszyny rolnicze potrzebne są w sytuacji, kiedy rolnik chce zająć się uprawą łąk, które przeznaczone będą do wypasu zwierząt lub zbioru siana. W tym przypadku wysiew nowej trawy odbywa się  raz na kilka lub kilkanaście lat, więc nie ma potrzeby posiadania siewnika oraz innych maszyn do uprawy gruntu. niezbędne z kolei są takie maszyny jak: siewnik do nawozu, kosiarka do trawy, zgrabiarka oraz prasa do siana. 

Podstawy każdego gospodarstwa

Maszyną rolniczą, której nie może zabraknąć, jest oczywiście ciągnik. To od jego sprawności zależy powodzenie większości prac wykonywanych na polach lub łąkach. Koniecznie przyda się także przyczepa rolnicza. Służyć może on do przewożenia zboża, ziemniaków, buraków i innych roślin uprawnych, a także służyć do przewożenia siana oraz słomy. W wielu gospodarstwach rolnicy posiadają więcej niż jeden ciągnik i kilka przyczep.

Maszyny rolnicze - nowe czy używane?

Zakup maszyn rolniczych wiąże się z dużymi wydatkami, ceny najtańszych maszyn zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a najnowsze maszyny, przeznaczone do pracy na wielu hektarach, to koszt rzędu kilkudziesięciu lub nawet setek tysięcy złotych. W związku z tym nie każdego stać na zakup nowej maszyny rolniczej  od ręki. Wiele punktów sprzedaży oferuje więc zakup ratalny. Poza tym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa oferuje wiele atrakcyjnych programów, które przeznaczone są rolników chcący poszerzyć swoją działalność lub zmienić jej profil. 

Zakup używanych maszyn jest jednak bardzo popularnym rozwiązaniem. Maszyny używane to dobry sposób na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.  Maszyny zakupić można zarówno od indywidualnych rolników, jak i zakupić w jednym z miejsc zajmujących się skupem i sprzedażą używanych maszyn. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest czasami konieczność poczekania aż interesujący nas model pojawi się w sprzedaży z drugiej ręki.