Trwa ładowanie proszę czekać ...

Chcesz zrobić coś dla świata? Jeźdź na rowerze!

24 sierpnia 2016 0

Życie w mieście niewątpliwie ma całe mnóstwo istotnych zalet. Mamy dzięki temu łatwy dostęp do wielu różnych usług, a szeroko pojęte życie kulturalne jest tu znacznie bardziej bogatsze. Ponadto nie musimy chyba mówić o tym, że znacznie łatwiej jest znaleźć dobrą pracę czy zdobywać wykształcenie – jednym słowem, możliwości jeśli chodzi o rozwijanie się są nieporównywalnie większe, niż w innych miejscach. Życie w dużym mieście nie jest jednak taką sielanką, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim zatłoczone miasta są po prostu głośne, przez co w dłuższej perspektywie stają się one dla nas bardzo męczące.

Nie dziwią zatem statystyki pokazujące, że coraz więcej stałych mieszkańców marzy o wyprowadzeniu się na wieś i ucieczce od całego tego hałasu – mnóstwo ludzi faktycznie realizuje takie marzenia. Warto jednak wiedzieć o tym, że możemy zrobić naprawdę wiele, aby życie w mieście stało się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Jeśli odpowiednio dużo ludzi mieszkających w takich miejscach zacznie stosować się do kilku zasad, to wszyscy pomożemy sobie nawzajem. Wiele trudności sprawia przede wszystkim sprawne poruszanie się po miastach. Wielkie metropolie właściwie na całym świecie są notorycznie zakorkowane, co znacznie wydłuża czas dotarcia do określonego celu. Stanie w korkach – nierzadko trwające nawet kilka godzin! - rodzi w nas również ogromną frustrację.

Osoby, które codziennie są stawiane w takich sytuacjach są zatem narażone na wielki stres, który w dłuższej perspektywie może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Ogromna liczba samochodów wpływa również na zanieczyszczenie powietrza, przez co mieszkanie w miastach staje się jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia i mniej przyjemne. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że z roku na rok w licznych miastach w Polsce i na świecie pojawia się coraz więcej inicjatyw mających na celu przekonywanie mieszkańców do przesiadania się na rowery. Trudno jest zaprzeczyć temu, że takie rozwiązanie ma faktycznie o wiele więcej zalet i jest po prostu korzystniejsze dla wszystkich mieszkańców miast, niż samochody.

Jazda na rowerze po mieście przynosi przede wszystkim mnóstwo korzyści nam samym. Daje to spore oszczędności – warto pamiętać o tym, że samochód w trybie jazdy miejskiej pali znacznie więcej paliwa, niż na trasie. Z tego powodu jazda po mieście po prostu dużo kosztuje, nawet jeśli codziennie przejeżdżamy jedynie niewielkie odległości od domu do pracy czy szkoły. Dla rowerzystów problem ten właściwie nie istnieje, bowiem jazda na rowerze nic nas nie kosztuje. Przesiadając się na rower możemy zaoszczędzić nie tylko wiele pieniędzy, ale również i czasu. Rowerzyści nie muszą w tak dużym stopniu przejmować się ogromnymi korkami na ulicach miast, bowiem nie stanowią one dla nich tak wielkiej przeszkody w sprawnym poruszaniu się.

Fakt, pewną trudność sprawia to, że wielu kierowców nie zna podstawowych zasad współżycia z rowerzystami na drodze, sprawiając w ten sposób wiele zagrożeń – powoduje to, że jazda rowerem po mieście może być czasami stresująca. Niemniej jednak takie przykre sytuacje należą raczej do rzadkości. Osoby decydujące się na rower mogą również zrobić coś naprawdę dobrego dla naszego środowiska naturalnego. Samochody generują ogromną część zanieczyszczeń, które psują powietrze w wielu miastach. Jeśli znaczna część mieszkańców zrezygnuje z pojazdów spalinowych na rzecz rowerów, to poziom życia wszystkich ludzi w okolicy nagle znacznie się podniesie. Warto zatem mieć na uwadze to, że podejmując taką decyzję robimy coś dobrego nie tylko dla siebie, ale również dla innych ludzi.