Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym są świetlówki LED

10 marca 2020 0

Świetlówki led można używać zamiast tradycyjnych świetlówek liniowych, dzięki diodom elektroluminescencyjnym, z których są zbudowane zmniejszają zużycie energii elektrycznej.
Budowa świetlówek led (polecamy led-labs.pl/) to duża ilość montowanych wzdłuż obudowy diod elektroluminescencyjnych emitujących światło widzialne, podczerwieni oraz ultrafioletowe. Ułożenie diod w taki sposób sprawia że świetlówka led świeci tak jak świetlówka liniowa i daje efekt równomiernego rozprowadzenia ciepła w obudowie.
Wyróżnia się trzy pierwotne typu obudowy:
*obudowy szklane- Są one wyglądem najbardziej zbliżone do budowy tradycyjnej świetlówki liniowej, koszt ich produkcji jest niski dlatego ich cena w sklepie również nie jest wygórowana. Jej kształt sprawia, że kąt padania światła może wynosić nawet 280 stopni dlatego świetnie nadają się da montowania na niższych wysokościach lecz ich wadą jest to, że szkło nie odbiera ciepła więc diody szybko się przegrzewają, na początku świeca one na 100% ale po pewnym czasie dają już tylko 30-40% światła. Są także bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne co sprawia trudności przy transporcie oraz użytkowaniu.
*obudowy aluminiowe- używane do budowy świetlówek o dużej mocy, zbudowane z radiatora, który rozprowadza ciepło po całej żarówce, ich szybka jest mlecznego koloru ona rozprasza światło pod kątem nie przekraczającym 120 stopni co pozwala na montaż ich na większych wysokościach, diody led ułożone są na aluminiowej części obudowy, która rozprowadza ciepło po całej obudowie, co skutkuje możliwością dłuższego używania jednej świetlówki.
*obudowy plastikowe zwane polimerowymi- tworzone z poliwęglanów dzięki czemu są odporniejsze na uszkodzenia i częściej stosowane w różnych zakładach pracy gdzie można je często przypadkiem uszkodzić. Diody led umieszczone są w aluminiowym pasku a dlatego że jest go mało plastik nie odbiera ciepła co powoduje przegrzewanie się świetlówki jeśli świeci 6 lub więcej godzin. Są one droższe niż obudowy szklane, ale własnie do nich najczęściej przekonują się producenci.
Mamy również trzy typy świetlówek led, których oznaczenia zostały wzięte od tradycyjnych świetlówek liniowych, ponieważ rozmiary i typy są właśnie na nich oparte:
*T5- mają średnice 16 milimetrów oraz okrągłą końcówkę z dwoma bolcami zwaną gniazdem;
*T8- mają średnice 26 milimetrów i są najpopularniejszymi świetlówkami, posiadają gwint G13;
*T12- najmniej znany model świetlówek o średnicy 36 milimetrów, posiadają takie samo gniazdo jak świetlówki T8.
Rozróżniamy dwa typy zasilania świetlówek led:
*jednostronny-to produkt dominujący na rynku oświetleniowym, ponieważ są one standardem, który został przyjęty przez Unię Europejską. Taka świetlówka podłączana jest z jednej strony dzięki czemu wyeliminowany zostaje opór produkowany przez rozrusznik i świetlówka dłużej nadaje się do użytku co zaoszczędza nasze pieniądze;
*dwustronny-idealnie oświetla pomieszczenia, podczas jej używania nie występuje efekt migotania. Źródłem światła są diody led zużywające 80% mniej energii.
Świetlówki led w dużym stopniu pomagają zaoszczędzić energie elektryczną i w odczuwalny sposób zaoszczędzić pieniądze. Nie zawierają one toksycznych dla nas substancji i związków chemicznych takich jak rtęć,nie emitują promieni UV, które również jest szkodliwe. Kolejną zaletą świetlówek jest długotrwała żywotność oraz dobrze ukierunkowane padanie światła.Każdy kto chce zakupić świetlówkę led na pewno dobierze sobie odpowiedni odcień światła emitowanego przez diody elektroluminescencyjne.

Artykuł sponsorowany