Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie płytki ceramiczne sprawdzą się w rustykalnym wnętrzu?

14 lutego 2022 0

Płytki ceramiczne to naturalny produkt, który od dawna wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz w stylu wiejskim. Jakie rustykalne płytki ceramiczne można wykorzystać do stworzenia odpowiedniej atmosfery we wnętrzu?

Rustykalne wnętrza mają przytulny, naturalny charakter, który jest bliski naturze. Jego korzeni należy szukać w tradycyjnych domach wiejskich i prowincjonalnych. Wnętrza te budowane są przede wszystkim z materiałów zaczerpniętych wprost z natury, takich jak płytki ceramiczne. Są one piękne i funkcjonalne, co można wykorzystać we wnętrzach rustykalnych. Aby nadać pomieszczeniom rustykalny wygląd domu, należy wybrać odpowiedni rodzaj ceramiki. Ale, to nie wystarczy, aby rozważyć projekt ceramiki. Rustykalne płytki ceramiczne są zaprojektowane tak, aby wywoływać skojarzenia z gliną, drewnem i wzorami, które są typowe dla miejsc, w których się narodziły.

Kolory gliny i rustykalne płytki ceramiczne

Wykańczanie podłóg i ścian za pomocą płytek ceramicznych w postaci terakoty lub klinkieru czy coto to tradycja wywodząca się z krajów śródziemnomorskich. Tradycja ta jest zarówno europejska, jak i afrykańska. Powszechna jest również w Ameryce Środkowej i Południowej. Materiały te wyróżniają się ciepłymi kolorami ziemi, głównie w odcieniach ceglastej czerwieni. Wynika to z zastosowania naturalnych surowców, przede wszystkim gliny. Dziś produkowane są masowo, ale te, które zamierzamy wykorzystać w rustykalnych aranżacjach, powinny dawać efekt handmade, który charakteryzuje się niedoskonałością. Często można je rozpoznać po nieregularnych krawędziach, które bywają pofalowane lub lekko obtłuczone. Ponieważ są celowo "źle" wykalibrowane, można je rozpoznać po niewielkich różnicach wymiarowych. Na powierzchniach czołowych mogą być również widoczne ślady zużycia. Płytki te mają bogatą, złożoną strukturę. Mogą mieć drobne ubytki, wgłębienia lub rysy, mogą też mieć rowki. Naturalny efekt tych płytek będzie większy, jeśli będą one bardziej nieregularne niż zwykle. Ten rodzaj płytek, a zwłaszcza cotto, wyróżnia się grubością. Można znaleźć płytki tego typu o grubości nawet do 20 mm, co potęguje efekt aranżacji.

Czym jest dom w tylu wiejskim? Dowiedz się więcej wchodząc na https://bunox.com.pl/plytki-ceramiczne/iztr/co-to-jest-dom-w-stylu-wiejskim.html

Kuchnia w stylu rustykalnym

Rustykalne płytki ceramiczne - wzory z tradycją

Płytki w stylu wiejskim wykonane z wykorzystaniem wzorów z minionych regionów są silnie związane ze stylem country. To wzornictwo wykorzystywane jest dziś przez producentów płytek na całym świecie. Te elementy dekoracyjne są bardzo ozdobne i wyróżniają wnętrze. Małe kwadratowe płytki ceramiczne w kształcie scenek rodzajowych są używane do ścian. Jest to tradycja ręcznie robionych płytek, która sięga Delft, Holandii i Anglii. Ten rodzaj płytek to nie tylko tematyka, ale również kolorystyka. Ilustracje często wykonywane są w kolorach kobaltowych, a czasem na białym tle. Są to kalkomanie ceramiczne, które można uzyskać metodą serigrafii i sitodruku. Azulejos mają dłuższą historię produkcji. Były one wytwarzane przez Arabów w czasach kalifatu w Portugalii i Hiszpanii. Azulejos są cienkimi płytkami ściennymi. Są one podobne wielkością do dachówek holenderskich, ale mają bogaty wzór z ornamentami geometrycznymi i roślinnymi malowanymi ręcznie różnymi kolorami. W tej technice zdobienia dominuje kolor niebieski. Jednakże, płytki mogą być również malowane w zieleni i żółci. Rustykalne płytki ceramiczne są również inspirowane wzorami marokańskich płytek cementowych lub lastryko. Ich ceramiczna wersja jest tak samo dekoracyjna, ale znacznie bardziej przystępna cenowo. Płytki ceramiczne lastryko mogą być stosowane jako płytki podłogowe lub na ścianach.

Płytki porcelanowe - rustykalne płytki ceramiczne na ściany lub podłogi

Płytki ceramiczne w stylu wiejskim wykonane w nowoczesnych technologiach nawiązują tradycyjnym wzornictwem do rustykalnych aranżacji. Druk cyfrowy pozwala płytkom imitować naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno. Prym wiodą płytki gresowe inspirowane drewnianymi deskami, które można znaleźć na wiejskich podłogach. "Drewniany", porcelanowy gres przywodzi na myśl drewniane deski. Ma również typowe wymiary desek podłogowych. Starannie odtwarzają misterne wzory cementowych płytek terazzo. Ta tradycja wytwarzania sięga czasów przed kalifatem arabskim. Kamionka jest tańszą alternatywą dla drogiego lastriko. Płytki ceramiczne odtwarzają te same wzory co terazzo, ale mogą być również stosowane na azulejos. Dominującymi motywami są zarówno motywy geometryczne, jak i roślinne, które są zakorzenione w kulturze arabskiej. Płytki te potrafią również odwzorowywać kolory i można je znaleźć w różnych barwach i kombinacjach. Za pomocą błękitów, zieleni i złamanej bieli można stworzyć tropikalny klimat wnętrza w słonecznej Portugalii czy Maroku. Płytki te są cieńsze od płytek terazzo, więc nie będą sprawiały problemów przy układaniu na ścianach.